Tężnie solankowe stają się powoli sezonowym hobby. Wielu Małopolan czekało, kiedy obiekty zostaną ponownie otwarte. W Krakowie są one czynne od początku maja, nie tylko przy Zalewie Nowohuckim ale także nad Bagrami.
Wdychanie jodu pomaga w chorobach układu oddechowego, takich jak nawracające infekcje dróg oddechowych, zapalenia zatok, zapalenia płuc, zapalenia krtani, astma oskrzelowa. Tężnia działa też dobrze na skórę, wspomaga leczenie chorób alergicznych, takich jak AZS, wzmacnia także układ odpornościowy
- mówi Marta Czubaj-Kowal, ordynator oddziału pediatrycznego w Szpitalu Żeromskiego w Krakowie.
Wdychanie jodu może być także pomocne w prawidłowym rozwoju dzieci, czy przy leczeniu nadciśnienia. Umożliwia też szybszy powrót do pełni sił po ciężkiej chorobie.
Tężnia wytwarza specyficzny mikroklimat. Aerozole, które wydzielają się wokół tężni mają bardzo dużo minerałów - jod, brom, wapń, magnez. Minerały poprawiają nasze zdrowie, przyspieszają rekonwalescencję po chorobach. Jod bezwzględnie ma wpływ na pracę tarczycy - to jest gruczoł dokrewny, który bez wątpienia ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, zatem stosowanie tego typu terapii będzie korzystne
- dodaje Mateusz Curyło - kierownik rehabilitacji w szpitalu MSWiA w Krakowie
Lekarze zalecają by z tężni korzystać przynajmniej raz w tygodniu. Przeciwwskazania to przede wszystkim ostre zawały serca i choroby nowotworowe.