Dotychczasowy wicemarszałek Łukasz Smółka (PiS) został wybrany na marszałka Małopolski. Podczas czwartkowej sesji nadzwyczajnej sejmiku otrzymał poparcie 22 radnych, 17 było przeciw.
W tajnym głosowaniu uczestniczyło wszystkich 39 radnych. PiS dysponuje w Sejmiku 21 głosami.
Była to szósta próba wyboru włodarza województwa. Wcześniej kandydatem PiS był poseł Łukasz Kmita, rekomendowany przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego.
Przewodniczący klubu PiS w sejmiku małopolskim Rafał Stuglik, uzasadniając kandydaturę Smółki podkreślił, że ma bogate doświadczenie w polityce.
To człowiek dialogu, kompromisu, a przede wszystkim człowiek czynu
– mówił.
Jak zaznaczył, Małopolski nie stać na kosztowny eksperyment, jakim byłyby przyspieszone wybory, mogące kosztować 30 mln zł.
Jesteśmy zjednoczeni – powiedział Smółka przed głosowaniem, a zwracając się o głosy do sejmikowej opozycji zaznaczył, że stawia na pracę zespołową. Jak podkreślił, chce być marszałkiem wszystkich Małopolan, nie tylko tych z Krakowa.
Ważne, by każdy Małopolanin czuł się dobrze w swoim regionie, a równocześnie, aby turyści odwiedzający nasz region wskazywali, że jest on dobrze zarządzany
– powiedział.
Kmita po godz. 19 (czyli przed głosowaniem, ale po godzinnej przerwie w obradach sejmiku) zamieścił na portalu X zdjęcie ze Smółką. Życzył powodzenia drużynie PiS i wyraził nadzieję, że po głosowaniu będzie mógł pogratulować Łukaszowi Smółce.
‼️✅ #Malopolska ma marszałka! @Smolka_Lukasz z @pisorgpl zdobył 22 głosy!@RadioKrakow #sejmik pic.twitter.com/WiaFtUHM7Y
— Patryk Łukasz Kubiak (@kubiakp__) July 4, 2024
Nie mam złudzeń, że Łukasz Smółka jest owocem kompromisu, bo już nie było innego wyjścia
– ocenił Grzegorz Lipiec (KO).
Wraz z Miłoszem Motyką (TD) dopytywali nowego marszałka o wizję współpracy, pracę opozycji w komisjach sejmiku. Smółka podkreślał, że będzie współpracował ze wszystkimi.
Radni opozycji zarzucali PiS-owi, że przez trzy ostatnie miesiące forsował kandydata Łukasza Kmitę, który – jak powiedział Stanisław Sorys z Trzeciej Drogi – "nie jest osobą wybieralną", przez co – zdaniem opozycji – region i sejmik ucierpiały wizerunkowo.
Smółka wymienił pięć obszarów, które będą dla niego priorytetem: ochrona zdrowia, edukacja, kultura, transport i ochrona środowiska.
Mówiąc o ochronie zdrowia, edukacji i transporcie podkreślał, że w ostatnich latach nastąpiła poprawa w tych obszarach – doposażono szpitale w specjalistyczny sprzęt, zrealizowano inwestycje unowocześniające szkoły, zbudowano nowe linie kolejowe, w latach 2014-2020 liczba pasażerów wzrosła o 6 mln. Jeżeli chodzi o kulturę, to jako wyzwanie wskazał budowę nowej siedziby filharmonii. Dążąc do ochrony środowiska będzie wspierał projekty, dzięki którym jakość powietrza polepszy się.
Smółka zapowiedział także, że chciałby polepszyć warunki pracy dziennikarzy w urzędzie marszałkowskim, gdzie odbywają się sesje, i do końca 2024 r. stworzyć tu specjalne miejsce dla mediów.