- Rynek farmaceutyczny kusi kolorowymi opakowaniami sulementów diety. Reklamy zachęcają do brania witamin, głównie tych służących poprawie samopoczucia. Czy supelmentacja jest nam w ogóle potrzebna, nie lepiej zdrowo i rozsądnie się odżywiać?
Trzeba zadać sobie pytanie - czy mamy wskazania do suplementacji. Suplement diety jest wskazany tylko wtedy, kiedy nie możemy się zdrowo i kompletnie odżywiać. Dzisiaj mnogość produktów w cenach dostępnych dla każdego powoduje, że możemy skutecznie dostarczać wszelkich możliwych istotnych dla organizmu składników.
- Czy są grupy, którym ta suplementacja jest potrzebna? Myślę tutaj o dzieciach i suplementacji witaminy D.
Dzieci powinny zażywać witaminę D, K, ale tak naprawdę wszyscy powinniśmy suplementować witaminę D przez cały rok. Badania wskazują, że poprawia się w ten sposób jakość wysycenia witaminą D, natomiast nie zwiększa się ryzyko działań niepożądanych.
- A witamina C, która wydaje się niegroźna? Można łykać ją jak cukierki.
Nie ma wskazań do suplementacji witaminy C. Jeśli ktoś ma ochotę, może wypić sok ze świeżo wyciskanych owoców cytrusowych, może zjeść paprykę, cebulę - tam jest dużo witaminy C. Zła wiadomość dla tych, którzy uważają, że witamina C jest skuteczna przy przeziębieniach czy grypie, jest taka, że witamina C jest nieskuteczna. Nawet 3 gramy witaminy C na dobę nie przynosi skutku.
- A jeśli chodzi o niedobory magnezu? Często słyszymy słowo - bioretencja.
Nie ma w farmakologii pojęcia bioretencja. To termin zaczerpnięty z geofizyki czy geologii. Najskuteczniejsze pod względem wchłaniania są zawsze organiczne sole, bo jesteśmy materią organiczną.
- Można uzależnić się od witamin, bo myślimy że one leczą. A suplement to nie lek.
Suplementy to nie leki, one nie służą do leczenia. Ci, którzy lubią wszystko suplementować, powinni wiedzieć, że minerały walczą o wchłanianie. Są badania, które wskazują na to, że przewlekłe stosowanie syntetycznych witamin może zwiększać ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory.
- Hiperwitaminoza to zjawisko, które może pojawić się w wyniku nadużywania suplementów diety?
Może pojawić się szczególnie w stosunku do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak: A, D, E i K. Znam przypadki z roku 2014, gdzie doszło do ciężkiego uszkodzenia wątroby z powodu przedawkowania witaminy A. Zdarza się, że pacjent stosuje suplement witaminy A i dodatkowo smaruje kromkę chleba masłem wzbogaconym witaminą A. Tego robić nie wolno. Suplementy diety, choć bardzo dobrze są, muszą być stosowane mądrze - tam, gdzie jest wskazanie, a brak wskazania jest przeciwwskazaniem.