Czym jest leczenie kanałowe?
Leczenie endodontyczne, czyli leczenie kanałowe polega na usunięciu wspomnianej już wyżej miazgi zębowej, gdy w zębie stwierdzono postępujący stan zapalny. Miazgę usuwa się z kanałów korzeniowych, a także z komory miazgi. Następnie przeprowadza się dezynfekcję wspomnianych obszarów, po której stomatolog przechodzi do wypełniania kanałów przeznaczonymi do tego celu materiałami. Ważne jest także zabezpieczenie zęba, w szczególności jego korony i prawidłowe uszczelnienie, aby zapobiec przedostawaniu się do środka m.in. resztek jedzenia i bakterii.
Kiedy może okazać się konieczne przystąpienie do leczenia kanałowego?
Leczenie kanałowe musi w pierwszej kolejności rozpocząć się od wyleczenia próchnicy, jeżeli to właśnie ona jest przyczyną stanu zapalnego wewnątrz zęba. Dopiero po tym przechodzi się do etapu wymagającego rozwiercenia korony zęba, aby zapewnić sobie dostęp do miazgi i kanałów korzeniowych. Niewystarczające otwarcie korony może bowiem utrudniać jej oczyszczenie i dezynfekcję, a także zwiększa prawdopodobieństwo złamania narzędzia stomatologicznego stosowanego w trakcie zabiegu.
Leczenie kanałowe ma miejsce, gdy dojdzie do zapalenia miazgi zębowej. Jednak co jeszcze, oprócz wspomnianej próchnicy, może to powodować?
Wśród przyczyn zapalenia wymienia się zmiany w obrębie zębów o podłożu patologicznym, uszkodzenia mechaniczne i urazowe spowodowane np. pęknięciem w okolicy zębiny, czy szkliwa, w przypadku nieleczonych chorób przyzębia oraz gdy u pacjenta zauważa się mocne odsłonięcie szyjek zębowych.
Leczenie kanałowe zwiększa szanse na uratowanie zęba i uniknięcie jego ekstrakcji.
O czym pamiętać przed pierwszą wizytą związaną z leczeniem kanałowym?
Na pierwszej wizycie stomatolog przeprowadza wywiad medyczny, by oszacować poziom zmian w obrębie zębów, ustalić przyczyny ich występowania, a także zakres i sposób ich leczenia. W zależności od potrzeb może zostać zlecone przeprowadzenie diagnostyki, jak tomografia, pantomogram lub rentgen uzębienia. Te badania są wykonywane przed przystąpieniem do leczenia. Leczenie kanałowe wykonuje się w znieczuleniu miejscowym.
Pacjent nie musi specjalnie przygotowywać się do zabiegu. O rozwoju sytuacji będzie informowany na bieżąco. Wystarczy postępować zgodnie z zaleceniami stomatologa.
Źródła:
https://enel.pl/stomatologia/usluga/leczenie-kanalowe-endodoncja-pod-mikroskopem/
https://ruj.uj.edu.pl/xmlui/handle/item/225687
https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107911,leczenie-kanalowe