Edytuj
share
Kwesty na małopolskich cmentarzach
Włączają się w nie aktorzy, politycy, samorządowcy, ale też zwykli mieszkańcy. Kwesty na odnowę zabytkowych i zapomnianych grobów - stały się tradycją Dnia Wszystkich Świętych także na małopolskich cmentarzach.
Fot. Marek Lasyk
Kraków
Na krakowskich cmentarzach będą prowadzone następujące kwesty:
Fundacja Dziedzictwo Kresowe
Zbiórka na rzecz renowacji wnętrza kościoła pod wezwaniem św. Antoniego we Lwowie oraz renowacji polskich grobów na kresach.
Fundacja Podaj Serce
Zbiórka na cel podopiecznych fundacji.
Fundacja Walki z Rakiem Pomocy Dzieciom
Zbiórka na cel podopiecznych fundacji.
Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa
Zbiórka na rzecz odbudowy zabytkowych nagrobków na cmentarzu Rakowickim.
Podgórska kwesta – Stowarzyszenie PODGORZE.PL
Zbiórka na rzecz odrestaurowania zabytkowych grobów na cmentarzu Podgórskim.
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich – Oddział w Krakowie
Zbiórka na rzecz renowacji grobów na cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie.
Towarzystwo Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. św. Łazarza”
Zbiórka na działalność statutową hospicjum, opiekującego się osobami dotkniętymi chorobą nowotworową u kresu ich życia.
Anna Kornecka, przewodnicząca Obywatelskiego Komitetu Ratowania Krakowa o corocznej kweście i odnowie zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Rakowickim:
Stary Cmentarz w Tarnowie, fot. Paweł Topolski
Tarnów
W dniu Wszystkich Świętych będzie można spotkać kwestujących na rzecz odnowy zabytkowych mogił Starego Cmentarza w Tarnowie.
Nie tylko w dużych miastach, ale także w Wojniczu już po raz 30. będzie organizowana kwesta na rzecz renowacji zabytkowych nagrobków, postumentów, a nawet żeliwnych krzyży. Przez te 30 lat zebrano ponad milion złotych i odnowiono za te pieniądze ponad 60 obiektów na cmentarzu.
fot: Towarzystwo Miłośników Andrychowa
Małopolska Zachodnia
W Chrzanowie pierwszy raz po trzyletniej przerwie odbędzie się kwesta na starym cmentarzu parafialnym. 1 listopada kwestujący będą zbierać datki na odnowę zabytkowych grobów. Pierwsza kwesta na chrzanowskim cmentarzu odbyła się w 2010 roku. Do tej pory udało się odrestaurować 4 nagrobki.
1 listopada na cmentarzu komunalnym w Andrychowie odbędzie się 23. kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków. Przez ten czas dzięki datkom wrzuconym do puszek oraz wsparciu młodzieży z andrychowskich szkół średnich zaopiekowano się prawie 30. miejscami pochówków, a także odrestaurowano gruntownie 13 nagrobków. Czternasty nagrobek jest właśnie na Śląsku w pracowni konserwacji kamienia.
Na Pęksowym Brzyzku, Fot. Marek Lasyk
Podhale
Jak co roku 1 listopada na obu nekropoliach w stolicy Tatr zbierane będą pieniądze na renowację zabytkowych nagrobków. Głównie chodzi o grobowce na zabytkowym Pęksowym Brzyzku, które w większości wykonane z drewna wymagają systematycznej konserwacji i naprawy. Co roku dzięki hojności zakopiańczyków i turystów udaje się uratować przed zniszczeniem przynajmniej kilka grobowców. Pieniądze zbierają samorządowcy, artyści i twórcy ludowi oraz działacze społeczni.
Stary Cmentarz w Nowym Sączu, fot. Damian Radziak
Stary Cmentarz w Nowym Sączu, fot. Damian Radziak
Nowy Sącz
Jak policzono we wszystkich kwestach organizowanych w ramach akcji Ratujmy Sądeckie Nekropolie od 2001 roku udało się zebrać ponad 350 tys. zł. Pozwoliło to na uratowanie 118 zabytkowych nagrobków. Przede wszystkim były to nagrobki na cmentarzu komunalnym, gołąbkowickim i cmentarzu na osiedlu Helena. Po raz trzeci pieniądze będą również zbierane na sądeckim Starym Cmentarzu, gdzie znajdują się najstarsze w mieście mogiły.
Ratujmy Sądeckie Nekropolie