Z danych Urzędu Miasta Krakowa wynika, że w ostatnim miesiącu szkoły zatrudniły ponad 50 osób z Ukrainy. Pracują zwłaszcza jako asystenci wielokulturowi, pomagający ukraińskim uczniom w odnalezieniu się w szkolnej rzeczywistości. W miejskiej bazie jest jeszcze ponad 320 aplikacji nauczycieli i pedagogów z Ukrainy, większość nie zna języka polskiego.
Z myślą o osobach już zatrudniony, w poniedziałek ruszył darmowy, przyspieszony kurs języka polskiego. Jeszcze w kwietniu rozpoczną się podobne kursy dla tych, którzy jeszcze nie podjęli zatrudnienia, a zgłosili swoje cv do miejskiej bazy. „W tym zakresie korzystamy ze wsparcia specjalistów, którzy do tej pory organizowali m.in. miejski program Akademii Asystentów Międzykulturowych, jak również kwalifikacji w zakresie nauczania języka polskiego jako obcego, którymi dysponują pracownicy krakowskich szkół i poradni” – powiedziała wiceprezydent Krakowa Anna Korfel-Jasińska.
W najbliższych miesiącach miasto zorganizuje również bezpłatne kursy języka ukraińskiego dla polskich nauczycieli. „W ostatnich tygodniach otrzymujemy informacje o polskich nauczycielach, chcących nauczyć się nie tylko alfabetu, ale również podstaw języka ukraińskiego, w tym zwłaszcza zwrotów przydatnych w pracy z uczniami z Ukrainy” - poinformował Tomasz Kobylański, koordynujący w Wydziale Edukacji UMK działania na rzecz uchodźców z Ukrainy.
Lekcje języka ukraińskiego mają odbywać się w poniedziałki, środy i czwartki w godzinach wieczornych, w trybie stacjonarnym, jak i hybrydowym. Zapisy na zajęcia prowadzi Jagiellońskie Centrum Językowe.