Gęsi zamieszkały w ogródku przy galerii Alfa, który z kolei jest przestrzenią „zamieszkałą przez jelenia”. Jeleń jest wypchany, gęsi – żywe. Co więcej, w MOCAK-u poczuły się na tyle komfortowo, że w efekcie na wybiegu pojawiły się pierwsze jajka!

Piotr Lutyński, artysta, który bardzo często w swych pracach „używa” żywych zwierząt, zawsze wybiera takie, które nie zaznały swobody, pochodzą z hodowli i pobyt w sztucznie stworzonym środowisku nie jest dla nich dyskomfortem. [

Posłuchaj: Piotr Lutyński o gęsiach 

]

żródło: MOCAK
Artysta tworzy pomiędzy kulturą a naturą pozwalając, jak sam mówi, "naturze na naturalność, a sztuce na sztuczność". Projekt Terytorium rozpoczął w 2007 roku w Nowym Jorku: w czasie dwutygoniowego performance'u spacerował ulicami wielkiego miasta z głową jelenia przytwierdzoną do swojego torsu. Dlaczego? By symbolicznie przywrócić zwierzętom dawne, zajęte obecnie przez cywilizację terytoria.

Jednym z ostatnich projektów artystycznych Lutyńskiego jest jeżdżący autobus - Ruchoma Galeria. W grudniu 2007 wyruszył ulicami Starego Miasta i Kazimierza w Krakowie w ramach obchodów 15-lecia zespołu Świetliki, zaś rok później ArtBus przekształcił się w ruchomą rzeźbę pełną muzykujących przyjaciół artysty. W czasie wernisażu, 26 czerwca odbędzie się koncert grupy muzyków założonej przez artystę, w hipisowskiej scenerii kolorowego autobusu, którym podróżuje kapela.

Wystawa Terytorium otwarta będzie do końca września.

Piotr Lutyński urodził się w 1962 roku w Tychach. Dyplom z grafiki obronił w pracowni prof. Eugeniusza Delekty w 1990 roku. Dwukrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury, jego prace znajdują się m.in. w kolekcji Muzeum Narodowego w Krakowie, ogólnopolskiej kolekcji „Znaki Czasu", Galerii Foksal, Galerii Muzalewska, w zbiorach Andrzeja Starmacha, Krzysztofa Chwedczuka i Macieja Prusa.

Wojciech Musiał/RK