Kim byli? Co zrobili?
Malikowie to jedna z najbardziej znanych rodzin pochodzących ze Zwierzyńca. Od pięciu pokoleń jej członkowie kultywują tradycje budowy szopki krakowskiej. Malikowie to także rodzinne tradycje zespołowego jasełkowania. Historię tej niezwykłej rodziny, wystawą Zwierzynieckie rody: Malikowie, przypomina Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.
Szopkarską historie rodziny Malików rozpoczął Walenty, który na początku XX w., a więc w czasach kiedy Półwsie Zwierzynieckie i Zwierzyniec negocjowały swoje przyłączenie do Krakowa, stał się jedną z najważniejszych postaci krakowskich artystów szopkarzy. Na wystawie będzie można zobaczyć m.in. jego szopkę pochodzącą z 1923 roku.
Tradycje Walentego przejął jego syn Włodzimierz, który rozwinął własny styl w krakowskiej szopce, a także kontynuował pracę z rodzinnym zespołem jasełkowym. Wielką pasją Włodzimierza Malika była muzyka organowa. Prowadził chóry parafialne oraz profesjonalny chór w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym. Podobnie jak ojciec Walenty, Włodzimierz całe swoje zawodowe życie związał z krakowskimi tramwajami.
Wystawa w Domu Zwierzynieckim przybliża nie tylko udział Malików w konkursach szopki krakowskiej. Zwiedzający zajrzą do domu rodzinnego Włodzimierza i Wiktorii Malików, gdzie poznają kulisy powstawania szopki, poczują klimat, który utrzymywał się w ich domu w czasie Bożego Narodzenia. Nastrój Świąteczny, obecność szopki krakowskiej w domu rodzinnym pobudzały wyobraźnię dzieci Włodzimierza i Wiktorii Malików. Według ich wspomnień, przenosili się do wnętrza szopki, dziewczynki mieszkały w wieżach z witrażami, a wszyscy wspólnie brali udział w jasełkowych przedstawieniach tworzonych przez ojca.
Na wystawie będzie można zobaczyć jasełkową szopkę Włodzimierza Malika z lat 50. XX w. Oprócz tego pokaźny wybór szopkarskiej twórczości Malików. Nie zabraknie osobistych przedmiotów Walentego i Włodzimierza, notatek, fotografii, dyplomów z konkursów szopki krakowskiej i plakatów z jasełkowych przedstawień od okresu międzywojennego. Wystawa pokazuje też dawny Zwierzyniec, który w czasach Walentego i Włodzimierza Malików był Zwierzyńcem liturgicznym, Żyjącym zgodnie z kościelnym, parafialnym kalendarzem.
Artystyczny klimat domu rodzinnego Włodzimierza i Wiktorii odcisnął się mocno na ich dzieciach. Cała piątka: Bronisława, Jan, Teresa, Maria i Stanisław - zaliczani są dzisiaj do elit kulturalno-naukowych Krakowa. Kolejne pokolenie Malików to historycy sztuki, historycy, muzycy, czy fotograficy. Wnuki to w większości absolwenci wyższych szkół artystycznych.
Wystawie towarzyszyć będą zajęcia edukacyjne dla dzieci, ale nie tylko. Będzie można w ich trakcie poznać m.in. tajniki powstawania szopki krakowskiej czy zgłębić jasełkowe tradycje.
Wystawę - Zwierzynieckie rody: Malikowie można zwiedzać w Domu Zwierzynieckim oddziale Muzeum Historycznego m.Krakowa przy ul. Królowej Jadwigi 41. Wystawa potrwa od 13 października br. do 10 marca 2013 r.
Wernisaż wystawy 12 października 2012 r. o godz. 17.00
Godziny otwarcia:
do 31 października od środy do niedzieli w godz. 9.30 -17.00
od 2 listopada od środy do niedzieli w godz. 9.00 -16.00, w czwartki 10.00 -17.00
Ceny biletów:
Bilet normalny: 5 zł
Bilet ulgowy: 4 zł
Bilet zbiorowy, szkolny: 3 zł
Bilet rodzinny: 10 zł
- A
- A
- A
Zwierzynieckie rody: Malikowie.
Nowa wystawa w Domu Zwierzynieckim przy ul. Królowej Jadwigi 41Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
18:26
„Tremolo” – wystawa Bogumiła Książka, laureata Nagrody im. Witolda Wojtkiewicza w galerii PRYZMAT
-
17:59
Gminna stołówka jak bar mleczny? W gm. Gródek nad Dunajcem można zjeść dwudaniowy obiad za 20 zł
-
17:53
Pali się! Jak wyglądają kulisy pracy w straży pożarnej?
-
17:15
Pali się! Jak wyglądają kulisy pracy w straży pożarnej?
-
16:27
Scena NCK dla dorosłych
-
16:14
Zimówki obowiązkowo! Na Podhalu spadł śnieg
-
15:59
Nieprzerwany dialog. Studenci Profesora Jacka Waltosia.
-
15:44
Festiwal Miejsc i Podróży GEOGRAFICA
-
15:38
Samospalenie przed krakowską kurią: śledczy przesłuchali rodzinę
-
10:40
Prof. Agnieszka Chłosta-Sikorska zaprasza na Kobiecy szlak - Anna Siatkowska
-
10:40
Prof. Agnieszka Chłosta-Sikorska zaprasza na Kobiecy szlak - Agnieszka Jałbrzykowska
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze