Festiwal Conrada zbiega się z pierwszą rocznicą przyznania Krakowowi prestiżowego tytułu Miasta Literatury UNESCO, a także jak co roku z największymi w Polsce 18. Międzynarodowymi Targami Książki. Światło latarni Conrada przywiedzie do Krakowa wybitnych pisarzy, którzy przybędą pod Wawel na 6. edycję tego najważniejszego polskiego festiwalu literatury.
– wyjaśnia Michał Paweł Markowski, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Conrada.
Imponują nazwiska zaproszonych gości. Kraków odwiedzi po raz pierwszy autor cyklu Przygody Erasta Fandorina Boris Akunin , jeden z najpoczytniejszych rosyjskich pisarzy (jego książki rozeszły się na całym świecie w blisko 30 milionach egzemplarzy). W spotkaniu z Wacławem Radziwiłowiczem, korespondentem Gazety Wyborczej w Moskwie, Autor opowie o Rosji jako tle dla swoich kultowych powieści sensacyjnych i swojej zabawie z tradycjami gatunku powieści kryminalnej. Kraków odwiedzi także jeden z najciekawszych pisarzy hiszpańskich: Jaume Cabré , Katalończyk, autor Wyznaję – bestsellerowej powieści – koncertu, wielowątkowego rozważania natury ludzkiej i korzeni zła. Będziemy gościć długo oczekiwanego pod Wawelem Irlandczyka, Johna Banville’a , laureata prestiżowej Nagrody Bookera, Irish Pen Award oraz Nagrody Franza Kafki. Autor Morza, Mefisto czy Niedotykalnych o powie jak to jest być Irlandczykiem w świecie anglojęzycznej literatury i swoim warsztacie – nie na darmo Banville uważany jest przez wielu krytyków za mistrza stylu.
Wydarzeniem roku będzie przybycie do Krakowa jednego z najwyżej cenionych pisarzy amerykańskich Paula Austera , autora legendarnej scenarzysty, reżysera, filozofa, autora rozpoznawalnego ze względu na niezwykle trafne ukazywanie kondycji człowieka XX i XXI wieku zagubionego w porządkach symbolicznych, samotnego w realiach tajemniczych metropolii, w oparach absurdu.
W Radiu Kraków będziemy czytać fragmenty jego powieści "Dziennik Zimowy"
Niezwykle gorąco zapowiada się spotkanie z Rają Shehadehem - wybitnym działaczem na rzecz praw człowieka na Bliskim Wschodzie, laureatem prestiżowej Nagrody Orwella i autora głośnych Wędrówek palestyńskich, wstrząsającego cyklu reportaży o historii politycznych nadziei i rozczarowań Palestyny, opartej na tradycyjnej palestyńskiej koncepcji wędrówki „wadi”, a także o znikaniu biblijnego pejzażu na rzecz otoczonych murami enklaw. Miljenko Jergović , jeden z najważniejszych pisarzy chorwackich, laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus za powieść Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki . Autor niezwykle celnych definicji strachu chorwackiego, serbskiego czy bośniackiego w świecie po rozpadzie Jugosławii, w świecie podejrzliwości, że akcent brzmi zbyt twardo, że język zdradza pochodzenie, lęku przed sąsiadami, którzy nagle mogą zwrócić się przeciwko tobie. Kulisy wojny na Bałkanach znamy głównie z relacji reporterskich, Jergoviciowi udało się zaś stworzyć imponujące powieści o bałkańskim piekle.
Także polska literatura będzie miała podczas Festiwalu silną reprezentację: Olga Tokarczuk opowie o swojej najnowszej powieści Księgi Jakubowe , Janusz Głowacki będzie rozmawiał nocą o życiu i literaturze z Ingą Iwasiów , Marek Bieńczyk przeczyta swoją książkę dla dzieci Nussi i coś więcej, Szczepan Twardoch weźmie udział w debacie o Śląsku i trudnym temacie małych ojczyzn, zaś Jacek Hugo-Bader opowie festiwalowej publiczności o arkanach pracy reportera i kulisach głośnej wyprawy na Broad Peak.
Festiwal to nie tylko spotkania z autorami, ale także liczne wydarzenia towarzyszące – pasma filmowe, wydarzenia muzyczne i teatralne, warsztaty i spotkania branżowe poświęcone kreatywnym aspektom i wszystkim wymiarom życia książki. Festiwal Conrada to także bogate pasmo warsztatów i spotkań dla wszystkich grup wiekowych, dla najmłodszych i dla seniorów. Osobne miejsce w programie znajdzie się także dla Edynburga, partnerskiego Miasta Literatury UNESCO. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku gościem honorowym Festiwalu Contrada był Reykiavik.
jn/mat.prasowe
- A
- A
- A
Znamy program Festiwalu Conrada
Tydzień z gwiazdami literatury światowej, pisarzami wielu języków i gatunków literackich, projektantami książek, wydawcami i tłumaczami. Blisko 100 wybitnych gości z Polski i ze świata, a także debaty, wystawy, projekcje filmowe i spektakle teatralne.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
08:05
Będą remonty budynków na terenie szpitala w Kobierzynie. Dziś miejsce raczej starszy
-
20:11
Co zostawią po sobie populiści? Wielkie budowy, absurdalne projekty i Państwo Środka
-
20:10
Niedosyt przy Reymonta. Wisła dzieli się punktami ze Stalą Rzeszów
-
19:19
Bardzo trudne warunki na małopolskich drogach! Pada śnieg, jest ślisko
-
18:35
Czy jesteśmy niebinarni jak motyle?
-
21:05
Jak rozmawiać z nastolatkami o narkotykach?
-
14:05
W pomaganiu ważna jest ciągłość
-
14:05
Łucja Malec - Kornajew pokazuje swój Kraków
-
14:05
Seniorzy ją rozczulają
-
14:05
Stara się leczyć traumę transgeneracyjną
-
14:05
Wystawia sztuki na osiedlach, na klatkach schodowych, w oknach, by być bliżej ludzi
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze