Festiwal Conrada zbiega się z pierwszą rocznicą przyznania Krakowowi prestiżowego tytułu Miasta Literatury UNESCO, a także jak co roku z największymi w Polsce 18. Międzynarodowymi Targami Książki. Światło latarni Conrada przywiedzie do Krakowa wybitnych pisarzy, którzy przybędą pod Wawel na 6. edycję tego najważniejszego polskiego festiwalu literatury.

wyjaśnia Michał Paweł Markowski, Dyrektor Artystyczny Festiwalu Conrada.

Imponują nazwiska zaproszonych gości. Kraków odwiedzi po raz pierwszy autor cyklu Przygody Erasta Fandorina Boris Akunin , jeden z najpoczytniejszych rosyjskich pisarzy (jego książki rozeszły się na całym świecie w blisko 30 milionach egzemplarzy). W spotkaniu z Wacławem Radziwiłowiczem, korespondentem Gazety Wyborczej w Moskwie, Autor opowie o Rosji jako tle dla swoich kultowych powieści sensacyjnych i swojej zabawie z tradycjami gatunku powieści kryminalnej. Kraków odwiedzi także jeden z najciekawszych pisarzy hiszpańskich: Jaume Cabré , Katalończyk, autor Wyznaję – bestsellerowej powieści – koncertu, wielowątkowego rozważania natury ludzkiej i korzeni zła. Będziemy gościć długo oczekiwanego pod Wawelem Irlandczyka, Johna Banville’a , laureata prestiżowej Nagrody Bookera, Irish Pen Award oraz Nagrody Franza Kafki. Autor Morza, Mefisto czy Niedotykalnych o powie jak to jest być Irlandczykiem w świecie anglojęzycznej literatury i swoim warsztacie – nie na darmo Banville uważany jest przez wielu krytyków za mistrza stylu.

Wydarzeniem roku będzie przybycie do Krakowa jednego z najwyżej cenionych pisarzy amerykańskich Paula Austera , autora legendarnej scenarzysty, reżysera, filozofa, autora rozpoznawalnego ze względu na niezwykle trafne ukazywanie kondycji człowieka XX i XXI wieku zagubionego w porządkach symbolicznych, samotnego w realiach tajemniczych metropolii, w oparach absurdu.

W Radiu Kraków będziemy czytać fragmenty jego powieści "Dziennik Zimowy"

Niezwykle gorąco zapowiada się spotkanie z Rają Shehadehem - wybitnym działaczem na rzecz praw człowieka na Bliskim Wschodzie, laureatem prestiżowej Nagrody Orwella i autora głośnych Wędrówek palestyńskich, wstrząsającego cyklu reportaży o historii politycznych nadziei i rozczarowań Palestyny, opartej na tradycyjnej palestyńskiej koncepcji wędrówki „wadi”, a także o znikaniu biblijnego pejzażu na rzecz otoczonych murami enklaw. Miljenko Jergović , jeden z najważniejszych pisarzy chorwackich, laureat Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus za powieść Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki . Autor niezwykle celnych definicji strachu chorwackiego, serbskiego czy bośniackiego w świecie po rozpadzie Jugosławii, w świecie podejrzliwości, że akcent brzmi zbyt twardo, że język zdradza pochodzenie, lęku przed sąsiadami, którzy nagle mogą zwrócić się przeciwko tobie. Kulisy wojny na Bałkanach znamy głównie z relacji reporterskich, Jergoviciowi udało się zaś stworzyć imponujące powieści o bałkańskim piekle.

Także polska literatura będzie miała podczas Festiwalu silną reprezentację: Olga Tokarczuk opowie o swojej najnowszej powieści Księgi Jakubowe , Janusz Głowacki będzie rozmawiał nocą o życiu i literaturze z Ingą Iwasiów , Marek Bieńczyk przeczyta swoją książkę dla dzieci Nussi i coś więcej, Szczepan Twardoch weźmie udział w debacie o Śląsku i trudnym temacie małych ojczyzn, zaś Jacek Hugo-Bader opowie festiwalowej publiczności o arkanach pracy reportera i kulisach głośnej wyprawy na Broad Peak.

Festiwal to nie tylko spotkania z autorami, ale także liczne wydarzenia towarzyszące – pasma filmowe, wydarzenia muzyczne i teatralne, warsztaty i spotkania branżowe poświęcone kreatywnym aspektom i wszystkim wymiarom życia książki. Festiwal Conrada to także bogate pasmo warsztatów i spotkań dla wszystkich grup wiekowych, dla najmłodszych i dla seniorów. Osobne miejsce w programie znajdzie się także dla Edynburga, partnerskiego Miasta Literatury UNESCO. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku gościem honorowym Festiwalu Contrada był Reykiavik.

jn/mat.prasowe