Łąkowa Królowa – tak ją nazywano ze względu na zamiłowanie do portretowania chwastów. W jej oczach pospolite polne osty przerastały urodą róże, co uwieczniała na wielu obrazach. Swoje prace wystawiała na ok. 115 wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą. Jej obrazy ą się w zbiorach wielu muzeów oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie.

Urodzona w Chełmie 13 lutego 1921 r., po wojnie w 1945 r. wyjechała do Krakowa. Studia artystyczne odbyła w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie – w pracowniach: prof. Czesława Rzepińskiego i prof. Zbigniewa Pronaszki. Dyplom uzyskała w 1953 r. Wcześniej, w 1949 roku, nawiązała współpracę z "Dziennikiem Polskim" i "Życiem Literackim", gdzie zamieszczała rysunki, szkicowane podczas spektakli teatralnych i koncertów.

W latach 60-tych, obok wizerunków aktorów, solistów i dyrygentów, zaczęły powstawać zupełnie innego typu "portrety". Zachwyciła się... chwastami. W jej oczach pospolite zielska, uschnięte badyle, a zwłaszcza polne osty przewyższają urodą róże.

Swoje prace (obrazy, rysunki i grafiki) wystawiała na ok. 115 wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i zagranicą. Jej prace znajdują się w zbiorach wielu muzeów oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i na świecie (w Austrii, Francji, Danii, Holandii, USA, Szwecji, Norwegii, Niemczech, Włoszech, Japonii, Kanadzie, Australii, Watykanie, w Ameryce Południowej, na Wyspach Kanaryjskich).

Danuta Boguszewska-Chlebowska pochowana zostanie w Krakowie na Cmentarzu Rakowickim. Uroczystość pogrzebowa odbędzie się w poniedziałek 19 sierpnia o godz.13.40

(Wojciech Musiał/mat. prasowe)