- A
- A
- A
"Zemsta jest kobietą". RECENZJA
Japonia zredukowana do banalnych klisz. Recenzuje Justyna Nowicka.Najciekawszy jest sam pomysł.
Twórcy spektaklu nawiązują do legendarnej japońskiej opowieści o 47 roninach. Historia, występująca także pod nazwą Wzór liter czy Skarbiec wiernych wasali, zainspirowała wcześniej wielu filmowców, twórców teatru, autorów drzeworytów czy nawet komiksów. Dokładne dane mogą Państwo znaleźć w wikipedii, zresztą, jak podejrzewam, z tego właśnie źródła zostały one przeniesione także do tekstu sztuki.
A historia zaczyna się tak (przytaczam jedną z wersji)... Pan Asano, władca Ako wchodzi w zatarg z jednym z przedstawicieli shoguna - magnatem Kira. Zostaje skazany na śmierć i zmuszony do popełnienia rytualnego samobójstwa. Jego samurajowie stają się przez to tzw. roninami czyli samurajami bez pana i przysięgają krwawą zemstę.
W Łaźni Nowej „Zemsta jest kobietą”. Ten pomysł nawiązuje z kolei do konwencji tradycyjnego japońskiego teatru kabuki, w którym początkowo wszystkie role grały kobiety, często prostytutki. Początkowo, bo od 1653 r. aktorami kabuki mogli być wyłącznie mężczyźni. Spragnionych erudycji znów odsyłam do niezawodnej "wiki", przyczyny tej płciowej transgresji, wraz ze sporami historyków cytowane są obficie.
W Nowej Hucie zarówno role męskie i żeńskie odtwarzane są przez kobiety. Także historia krwawej zemsty opowiadana jest z kobiecej perspektywy. Jej źródła twórcy szukają nie tyle w polityczno-wojskowych procesach, ile w alternatywnej, czy raczej równoległej historii, wysnutej z intymnego świata kobiet. Nie chodzi już więc o ambicje wielkich panów, ale o wypartą przez matkę śmierć dziecka, stającą się ukrytą przyczyną upadku całego rodu...
Brzmi to intrygująco. W założeniu. Niestety energia twórców wyczerpała się na etapie koncepcji. Na scenie uderza przede wszystkim banał, Coś, czego w dużym myślowym skrócie symbolem jest dziś... właśnie wikipedia. Najpopularniejsze hasła, najbanalniejsze skojarzenia. Japonia zredukowana do najprostszych klisz, albo wszystko, co już na ten temat wiecie. Ceremoniał parzenia herbaty, gejsze, kaligrafia, kwitnąca wiśnia. Wymachiwanie mieczami, kodeks bushido.
Trudno nawet „Zemstę…” nazwać pełnym przestawieniem. To raczej nieskomplikowana etiuda, przerywana piosenkami, przez dziwną postać komiksowej performerki, zdecydowanie nie ze świata japońskiej legendy – czy to zabita przez rodziców dziewczynka, czy wszechwiedzący narrator, czy mądry chór, przejęty z greckiej tragedii?
Szkoda mi zdolnych amatorek, dziewczyn zaangażowanych do spektaklu w wyniku castingu. Nie one okazują się amatorkami, ale profesjonalna ekipa twórców spektaklu, którzy próbują nam wmówić, że z pobieżnej lektury internetowych stron można stworzyć dzieło krytyczne .
ZEMSTA JEST KOBIETĄ
Prowadzenie: Paweł Kamza, Małgorzata Szydłowska (scenograf), Marcel Chyrzyński (kompozytor), Witold Jurewicz (choreograf)
Pokazy: 31 VIII – 2 IX 2012
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
10:05
Kaśka Sochacka - Ta druga
-
09:40
Historycy z Krakowa odnowią polskie groby w Afryce
-
09:04
Rozpoczął się proces beatyfikacyjny o. Józefa Andrasza - kierownika duchowego św. siostry Faustyny
-
08:15
Aleksander Miszalski: Mieszkańcy nie mówią o Centrum Sportów Zimowych, ale o chodniku, szkołach, parku i boisku
-
07:28
To szansa na wielki sukces! Włoszki na drodze Polek do finału Billie Jean King Cup
-
07:04
Niemiecka gospodarka hamuje. Nowe dane są gorsze od prognoz
-
06:39
Obwodnica Brzeska ma być gotowa jeszcze w tym roku
-
06:21
Rozbita kadra Probierza zagra o baraż i odzyskanie zaufania kibiców
-
06:12
Aktualności komunikacyjne 18.11
-
06:10
Poniedziałek będzie w miarę pogodny, ale z przelotnym deszczem
-
21:39
Kładka Bernatka rozbłysła na fioletowo. Wszystko z ważnego powodu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze