- A
- A
- A
Zafascynowani brzmieniem ludzkiego głosu
Brytyjski duet Grasscut dołączył do artystów, którzy wystąpią podczas finałowego koncertu tegorocznej, 10. edycji festiwalu Sacrum Profanum.15 września w hali ocynowni ArcelorMittal Poland, muzycy Grasscut spotkają się na jednej scenie z DJ’em Food, Kingiem Cannibalem, grupą Skalpel oraz muzykami Kronos Quartet. Zaprezentują wybrane utwory gigantów polskiej sceny muzycznej: Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego i Wojciecha Kilara w zupełnie nowych, zaskakujących aranżacjach.
Duet Grasscut tworzą Andrew Phillips i Marcus O'Dair. Pierwszy jest cenionym kompozytorem, wielokrotnie nagradzanym za swoje produkcje filmowe i telewizyjne, drugi zaś gra na basie i klawiszach. Po raz pierwszy spotkali się w 2008 r. na Loop Festival, przy okazji koncertowania z innymi zespołami, a dwa lata później, nakładem wytworni Ninja Tune, ukazał się ich debiutancki album: 1 Inch: ½ Mile. Płyta została ciepło przyjęta przez krytykę i zebrała znakomite recenzje w prasie.
Artyści Grasscut są zafascynowani brzmieniem ludzkiego głosu w połączeniu z muzyką – szczególnie ze względu na filmową przeszłość Andrew Phillips’a. Dlatego w ich utworach często usłyszymy nagrane cichaczem wypowiedzi najbliższych, a nawet „głosy z zaświatów” tych, którzy już nic powiedzieć nie mogą, jak: Ezra Pound, Hilaire Belloc, W.G Seabold.
Muzyka Grasscut, mimo czerpania pełnymi garściami z przeszłości, jest bardzo nowoczesna: elektroniczna, świeża, z utworu na utwór coraz bardziej zaskakująca. Wszystko to sprawia, że Brytyjczycy uznawani są za twórców odważnych i bezkompromisowych, za kreatorów unikalnych brzmień ze skalą muzycznej wyobraźni porównywalnej do Fuck Buttons czy Daedelusa. Łączą rasową elektronikę z brzmieniem klasycznych instrumentów oraz czarem zabawkowych keyboardów Casio. W studio nie stronią od harmonii, pianina, gongu, perkusji, syntezatorów, a także... telefonów komórkowych, które służą im choćby do nagrywania wokali czy dźwięków ulicy.
Zespół ma na swoim koncie występy na głównej scenie Big Chill Festival w 2009 roku, w londyńskiej galerii Tate Britain, klubie Koko, Cecil Sharp House, a także poza Wielką Brytanią: w Belgii, Holandii, Portugalii, Polsce i Słowacji.
kp
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:39
Uniwersytet Jagielloński i dwie inne uczelnie zawiadamiają prokuraturę. Chodzi o fałszowanie dyplomów
-
19:44
Hydrogeolog: Stan polskich wód może być gorszy niż przedstawiają to oficjalne dane
-
17:21
Jaka przyszłość czeka dawne Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy Wawelu? Obiekt popada w ruinę
-
16:50
Inspektorzy PIP będą działać sprawniej. "Kodeks pracy nie przewiduje, że umowę o pracę jest nagrodą"
-
16:30
Władze Krakowa: specustawa rozwiąże problemy formalne ws. budowy metra
-
14:45
Akt utworzenia gminy już w rękach urzędników ze Szczawy. Nowa gmina ma jednak "pod górkę"
-
13:54
Wypalenie zawodowe – cichy wróg pracownika. Jak je rozpoznać i jak sobie z nim radzić?
-
13:47
Koniec z „dworcem wstydu” w Krynicy. Budynek znów będzie służył podróżnym
-
13:33
Ruszyła częściowa rozbiórka zabytkowego Starego Młyna w Nowym Sączu. ZDJĘCIA
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze