- A
- A
- A
Zachwyca i budzi kontrowersje
Tylko do końca tygodnia w Muzeum Etnograficznym w Krakowie oglądać można wystawe prac Sally Mann, jednej z najważniejszych współcześnie amerykańskich fotografek.Wybór prac amerykańskiej fotografki, prezentowany jest pod tytułem: „Rodzina i ziemia”.
Sally Mann urodziła się w 1951 roku w Lexington, w stanie Virginia. To istotne, bo artystka konsekwentnie odwołuje się do swoich korzeni.
Od lat siedemdziesiątych XX wieku fotografuje amerykańskie Południe, tworząc serie portretów, cykle zdjęć architektury, krajobrazów i martwej natury. Największą popularność przyniosły jej kameralne portrety członków rodziny: dzieci i męża oraz sugestywne widoki krajobrazów rodzinnych stron. Podejmując te, zdawałoby się, tradycyjne tematy, Sally Mann tworzy prace o wyjątkowym nastroju: w niepokojącym, naprawdę intymnym zbliżeniu, objawia nam się to, co każdemu jakoś najbliższe: rodzina i ziemia.
Już od pierwszej wystawy w 1977 r. dzieła Sally Mann wzbudzały równocześnie zachwyt i kontrowersje . Ukazują m.in. nagie ciało, dziecięcy erotyzm, a także rozkład i śmierć, choć sposób ich ujmowania daleki jest od wszelkiej gwałtowności.
Fotografka najczęściej używa klasycznych technik, aparatów wielkoformatowych;. Od połowy lat 90. zaczęła posługiwać się archaiczną techniką mokrego kolodionu i związane z nią techniczne skazy weszły od tej pory na stałe do języka artystki. Zdjęcia Sally Mann przypominają mieszankę fotografii z malarstwem czy nawet rzeźbą.
Najważniejsze cykle Sally Mann wydane w albumach to At Twelve: Portraits of Young Women (1988), Immediate Family (1992), Still Time (1994), Mother Land. In What Remains (2003), Deep South (2005), Proud Flesh (2009), Flesh and Spirit (2010). Zdjęcia Sally Mann były pokazywane na licznych wystawach indywidualnych, znajdują się w najważniejszych kolekcjach prywatnych oraz muzealnych na świecie.
Sally Mann, Rodzina i ziemia
Muzeum Etnograficzne im. Seweryna Udzieli w Krakowie
Dom Esterki, ul. Krakowska 46
18 maja - 29 lipca 2012 roku
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
22:00
Piramidy, krwawe ofiary i cykliczne końce świata. Dr Piotr G. Michalik o religii ludów Mezoameryki
-
21:42
Abakanowicz. Bez reguł. Rzeźby w ogrodach królewskich
-
18:05
„Piłeś? Nie jedź. Ale wciąż jeżdżą…” – Polska nie radzi sobie z pijanymi kierowcami
-
17:56
Nigdy więcej nienawiści i antysemityzmu
-
17:30
Zmiany w tarnowskim budżecie obywatelskim. Łatwiej będzie zgłaszać projekty
-
16:51
Wiosna w ulu. Pierwszy nakrop i nadzieja na miód z mniszka w pasiece w Kamiannej
-
16:44
Tarnów wprowadza „bon dla pierwszaka”. 700 zł na sport z oszczędności po likwidacji dyżurów dla nietrzeźwych
-
16:13
Szukasz ubezpieczenia samochodu? Zobacz, jakie to proste!
-
15:36
Pijany mężczyzna, który śmiertelnie potrącił 10-latka k. Limanowej usłyszał zarzuty
-
15:23
Małopolska na fali w 2024 roku! Rosnąca liczba turystów, coraz większe wpływy i termy, które stały się hitem
-
15:14
Ruch Muzyczny na fali: Krzysztof Stefański rozmawia z Jakubem Gucikiem i Krzysztofem Pietraszewskim
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze