Któż z nas podczas wakacyjnych podróży nie spotkał charakterystycznych grup turystów z Japonii? Pełni pasji, ciekawi świata Japończycy tłumnie odwiedzają największe i najsłynniejsze światowe metropolie. Można ich spotkać i w muzeach i w sklepach.

Międzynarodowe Centrum Kultury otwiera Europę Środkową dla japońskich badaczy i studentów.

Program „Dziedzictwo Kresów” skierowany jest do badaczy kultury z Japonii, a jego tematem są dzieje Rzeczypospolitej Obojga Narodów i fenomen wielokulturowości Europy Środkowej. Ten pionierski w Europie program badawczy został zorganizowany przez MCK we współpracy z European Union Institute in Japan Tokyo , który jest konsorcjum czterech japońskich uczelni: Tokyo University of Foreign Studies, International Christian University, Hitotsubashi University i Tsuda College.

Tegoroczna trzecia część programu „Dziedzictwo Kresów” będzie obejmować przestrzeń kulturową Białorusi Zachodniej . Uczestnicy programu zapoznają się z historycznymi obiektami będącymi na liście UNESCO (Mir, Nieśwież) oraz odbędą wizyty m.in. w Grodnie, Nowogródku i Mińsku, które pozwolą na odwiedzenie miejsc związanych z polskimi pisarzami, artystami i postaciami literackimi. Wizytom w terenie będą towarzyszyć wykłady i seminaria prowadzone przez polskich, białoruskich i japońskich badaczy kultury polskiej.

W dziesięciodniowym seminarium (23 sierpnia – 1 września 2012) zaplanowanym w formie objazdu studyjnego weźmie udział 21 badaczy kultury polskiej z Japonii reprezentujących renomowane uczelnie japońskie, m.in. Hokkaido University, Kyoto University, The University of Tokyo czy Meiji Gakuin University. Bezpośrednim konsultantem w kwestiach programowych i organizacyjnych po stronie japońskiej jest Profesor Sekiguchi Tokimasa , profesor kultury polskiej w Tokyo University of Foreign Studies, tłumacz literatury polskiej i autor pierwszego podręcznika języka polskiego dla Japończyków.

Seminarium to jest pierwszym w Europie programem realizowanym we współpracy z EU Institute in Japan Tokyo; pierwsza część programu, dotycząca terenów Polski Wschodniej i Ukrainy Zachodniej została zrealizowana w roku 2008, druga, poświęcona studiom pogranicza polsko –litewskiego, miała miejsce w roku 2010.