Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wystawy Żydowskiego Muzeum Galicja w Stanach Zjednoczonych

  • Jolanta Drużyńska
  • date_range Poniedziałek, 2023.07.17 18:58 ( Edytowany Poniedziałek, 2023.07.17 19:12 )
Przez kilka miesięcy dwie głośne wystawy przegotowane przez Żydowskie Muzeum Galicja w Krakowie dzięki wsparciu z grantu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oglądać może publiczność w ważnych muzeach w Stanach Zjednoczonych. W Holocaust Museum L.A. prezentowana jest wystawa „Sweet Home Sweet. Opowieść o ocaleniu, pamięci i powrotach” a w Illinois Holocaust Museum & Education Center „Dziewczyna z pamiętnika W poszukiwaniu Rywki z łódzkiego getta”

Holocaust Museum L.A. fot. ŻMG

Wystawa „Sweet Home Sweet. Opowieść o ocaleniu, pamięci i powrotach” otwarta została w Holocaust Museum L.A., najstarszym muzeum Holokaustu w Stanach Zjednoczonych.

„Sweet Home Sweet" . Opowieść o ocaleniu, pamięci i powrotach” to wystawa poświęcona trzem pokoleniom rodziny Oresów z Krakowa i ich stosunkowi do Polski. Pozwala zagłębić się w kwestie przekazywania z pokolenia na pokolenie pamięci i narracji o Holokauście i ukazuje jakie relacje z Polską mają dzieci i wnuki ocalałych. Stawia też istotne pytania o wzajemne relacje pomiędzy Polakami a żydowskimi ocalałymi i ich rodzinami, mając na celu zrozumienie tych współczesnych związków.

Wystawa prezentowana będzie do końca grudnia 2023.

Posłuchaj  rozmowy o wystawie: 

„Nigdy nie zapomniał o Polsce... „ - "Sweet home sweet" w Żydowskim Muzeum Galicja (radiokrakow.pl)

Illinois Holocaust Museum & Education Center / fot.  ŻMG

Illinois Holocaust Museum & Education Center / fot. ŻMG

Wystawa „Dziewczyna z pamiętnika. W poszukiwaniu Rywki z łódzkiego getta” została otwarta w Illinois Holocaust Museum & Education Center. Co ważne, po raz pierwszy w historii tej placówki wystawa czasowa została w całości opatrzona podpisami również w języku polskim, co jest ukłonem w stronę mieszkającej w regionie Chicago Polonii.

W 1945 roku radziecka lekarka odnalazła w wyzwolonym właśnie obozie Auschwitz-Birkenau szkolny zeszyt. Był to pamiętnik pisany przez nastoletnią Rywkę Lipszyc w łódzkim getcie między październikiem 1943 a kwietniem 1944 roku – świadectwo żydowskiej dziewczynki, która straciła rodzeństwo i rodziców, ale mimo chwil zwątpienia, nie straciła nadziei. Po ponad 60 latach od odnalezienia, pamiętnik trafił od Stanów Zjednoczonych, gdzie został przetłumaczony z języka polskiego, opatrzony historycznymi komentarzami i wydany w formie książki. Pamiętnik Rywki Lipszyc, wzruszający zapis życia i dorastania w łódzkim getcie stanowi punkt wyjścia wystawy. Wybrane fragmenty dziennika opatrzone zostały komentarzami ekspertów, m.in. historyków, lekarki, psychologa, rabinki. Komentarze te pomagają zrozumieć kontekst czasów i wydarzeń, do których w swoim pamiętniku odnosi się Rywka. Na wystawie znajdują się również unikalne historyczne artefakty i dokumenty pochodzące z muzeów z Polski, USA, Izraela, Niemiec i Belgii. Korale, naparstek, zabawka – stanowią przejmujące świadectwo dokumentujące personalny wymiar zagłady, wymiar który tak łatwo pominąć ucząc o Holokauście.

Wystawa prezentowana będzie do 24 września 2023 roku.

 Posłuchaj rozmowy o wystawie  :

„Dziewczyna z pamiętnika. W poszukiwaniu Rywki Lipszyc” w Żydowskim Muzeum Galicja (radiokrakow.pl)

Autor:
Jolanta Drużyńska

Opracowanie:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię