Po raz pierwszy na plenerowej ekspozycji zostaje pokazana historia jednego z najbardziej tragicznych miejsc Krakowa. Na murze Aresztu Śledczego przy ulicy Montelupich wystawa pt" Monte. Kronika terroru 1939-1989" . Na ponad dwudziestu planszach znalazły się zdjęcia, wspomnienia dokumenty przypominające niezwykle dramatyczne dzieje tego miejsca , które było - jak podkreśla szef krakowskiego oddziału IPN Marek Lasota miejscem udręki i kaźni polskich patriotów .
W latach okupacji w gmachu obecnego aresztu znajdowało się więzienie Gestapo w którym przetrzymywano, torturowano i zabijano osoby podejrzane o udział w działaniach skierowanych przeciw okupantowi. Po 1945 r. pieczę nad więzieniem przejęło początkowo NKWD, potem Urząd Bezpieczeństwa. Więzienie ponownie stało się miejscem wyjątkowo brutalnych represji i likwidacji przeciwników politycznych. W latach 80. na „Monte” trafiali działacze opozycji, którzy podejmowali bądź kontynuowali opór po wprowadzeniu stanu wojennego. W specjalnym wydzielonym bloku, tzw. getcie, pozostającym pod kontrolą Służby Bezpieczeństwa przeprowadzano przesłuchania oraz prowokacje. Kilka plansz nawiązuje do historii przedwojennego więziennictwa, postaw strażników w czasie okupacji i po II Wojnie Światowej. Przedstawia też funkcjonariuszy Straży Więziennej z terenu Małopolski, którzy zginęli w Zbrodni Katyńskiej.
Data wernisażu nie jest przypadkowa – 6 sierpnia 1944 roku Niemcy na terenie Krakowa dokonali prewencyjnych aresztowań po wybuchu Powstania Warszawskiego. Kilka tysięcy osób trafiło wtedy do nazistowskich więzień i obozu koncentracyjnego w Płaszowie.
Organizatorem ekspozycji jest krakowski oddział IPN oraz dyrekcja Okręgowy Służby Więziennej w Krakowie. Oficjalne otwarcie 6 sierpnia o godzinie 18
- A
- A
- A
Wystawa "Monte. Kronika terroru 1939 -1989"
Pierwsza wystawa pokazująca dramatyczną historię więzienia przy ul Montelupich w KrakowieKomentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
16:59
Na Sądecczyźnie odradza się tradycja tworzenia żywych szopek
-
16:16
Prezydent: dla górali wolności i ojczyzna była silniejszy niż strach
-
14:47
Synoptyk IMGW: w Małopolsce poniedziałek z zimową scenerią
-
14:29
Jarmark Bożonarodzeniowy w sądeckim Miasteczku Galicyjskim
-
14:28
Otwarcie żywej szopki w Kamionce Wielkiej
-
13:45
Ostre cięcia w krakowskiej komunikacji miejskiej w związku ze świętami Bożego Narodzenia
-
13:32
"Pokaz nabytków 2020-2024" - Muzeum Krakowa prezentuje najważniejsze nabytki ostatnich lat
-
12:04
20 tysięcy porcji potraw wigilijnych czeka na potrzebujących w Krakowie
-
10:39
Nowe fakty w sprawie strzelaniny w centrum Krakowa
-
10:10
Jak opanować świąteczny stres? Z pomocą przychodzi self - regulation
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze