- A
- A
- A
Marka Radia Kraków za styczeń dla Teatru Barakah
Nagrodziliśmy offową scenę, działającą na Kazimierzu w dawnej siedzibie Łaźni przy Paulińskiej.Gratulacje dla Teatru Barakah! Przełom roku to świetna forma teatru Any Nowickiej i Moniki Kufel, który od kilka sezonów działa na Kazimierzu przy Paulińskiej 28 (notabene w miejscu pierwszej Łaźni, założonej przez Bartosza i Małgorzatę Szydłowskich). Teatr Barakah to nie tylko lubiane przez publiczność koncerty, rewie i kabarety, ale także spektakle (jak na przyklad "Szyc"), które Barakah ma w swoim repertuarze od wielu lat. Ostatnie tygodnie to wysyp premier: od "Jednoaktówek" zrealizowanych przez Józefa Opalskiego, po kultową już realizację głośnej niegdyś powieści "Dzieci z dworca Zoo". Dziennik uzależnionej od narkotyków dziewczyny, w inscenizacji Sebastiana Oberca, wciąż robi wrażenie autentycznością narracji. A inscenizacja w Teatrze Barakah pozwala wybrzmieć tekstowi i zaistnieć bardzo młodym aktorom, którym partneruje Dawid Ogrodnik, jeden z najpopularniejszych aktorów średniego pokolenia.
Pozostałe nominacje:
W Narodowym Starym Teatrze długo oczekiwana, pierwsza premiera sezonu 2017/2018. Argentyński reżyser o polskich korzeniach Alejandro Radawski zrealizował głośny dramat Federica Garcii Lorki pt. "Dom Bernardy A". Na scenie debiutują trzy studentki krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych - Aleksandra Nowosadko, Alina Szczygielniak i Maja Wolska. Obok debiutantek, Ilona Buchner z Teatru Groteska oraz aktorka Starego Teatru Ewa Kolasińska w tytułowej roli. Recenzje spektaklu, w przeważającej większości, były miażdżące. "Nie chce mi się o tym gadać, bo mnie poziom tego dzieła zwyczajnie obraża" - pisał w Przekroju Maciej Stroiński. A Joanna Targoń wtórowała mu w Wyborczej: "Przykry to był wieczór. Smutno się oglądało spektakl, którego reżyser nie zadał sobie pytania, po co go robi. Albo może zadał, tylko nie potrafił na nie odpowiedzieć na scenie".
Pierwsza premiera nowego roku także na scenie Teatru STU. "Wiedźmy" to szekspirowskie "the best of", w najnowszym projekcie założyciela teatru Krzysztofa Jasińskiego. Po inscenizacjach „Hamleta” (w 2000 i 2012 roku) oraz „Króla Leara” (w 2010 roku) Krzysztof Jasiński wraca do twórczości Szekspira. Scenariusz nowego spektaklu zbudowany jest na motywach kilku Szekspirowskich dramatów, które łączą postacie tytułowych wiedźm. - W takiej perspektywie widoczne jest zainteresowanie poety ideą wędrówki dusz - twierdził przed premierą reżyser. Ale krytycy zarzucili "Wiedźmom" scenariuszowe niekonsekwencje, spłycenie szekspirowskiej tematyki i nieprzemyślane, mało wyszukane efekty sceniczne.
W Teatrze Ludowym premiera „Sędziów” w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Spektakl powstał w ramach projektu „Kraków miasto Stanisława Wyspiańskiego”. Pisarz sięgnął po historię ze współczesnej kroniki kryminalnej: o zabójstwo ciężarnej służącej zostaje oskarżony syn miejscowego bogacza. - Sędziowie to antyczna tragedia i współczesny mroczny thriller w jednym - mówi reżyserka, która dla ostatniego tekstu Wyspiańskiego szuka ciekawej, współczesnej formy. Reżyserce udało się wykreować na scenie gęsty od emocji świat. Szkoda, że momentami poprzez mało zniuansowane aktorstwo, ten wstrząsający tekst stacza się w nijakość.
Na Scenie MOS krakowska premiera dramatu Mateusza Pakuły "W ogień!". Punktem wyjścia do powstania spektaklu jest biografia Józefa Kurasia „Ognia”: budzącego kontrowersje podhalańskiego bohatera, przestępcy i partyzanta. Pięcioro aktorów występuje jako chór polskich duchów - stawiają pytania, kim jest Kuraś, jakie znaczenie ma dla nas jego pogmatwana historia. - W naszym kraju nieustannie zderzamy się z przymusem oglądania współczesności poprzez przeszłość. Razem z autorem tekstu sztuki - Mateuszem Pakułą, zastanawiamy się nad tym, czy to dobry sposób na życie – mówi Wojciech Klemm, reżyser.
Nasze nominacje:
- "Dom Bernardy A." - Narodowy Stary Teatr, reż. Alejandro Radawski
- "Wiedzmy" - Scena STU - reż. Krzysztof Jasiński
- "Dzieci z dworca ZOO" - Teatr Barakah - reż. Sebastian Oberc
- "Sędziowie" - Teatr Ludowy - Małgorzata Bogajewska
- "W ogień!" Teatr im. Słowackiego, scena MOS, reż. Wojciech Klemm
jn
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:20
Oświęcim: unikatowy zabytek będzie wyeksponowany w centrum miasta
-
17:37
Prof. Andrzej Szarata: metro musi być bezkolizyjne. Reszta jest mniej ważna
-
16:59
Czeska grupa sprzedała swoje polskie elektrownie węglowe, w tym jedną w Skawinie
-
16:47
Wykorzystywali niepełnosprawnych do żebractwa. Na razie zarzut usłyszała jedna osoba
-
16:41
Na Grzegórzkach trwa wyścig z czasem. Czy uda się powstrzymać budowę wysokich bloków?
-
16:29
"Chcę być lobbystą całej krakowskiej kultury"
-
15:51
Muzyka jest tutaj na pierwszym planie - Olga Chajdas o swoim filmie "Imago"
-
15:48
Spacer historyczny śladami I wojny światowej w Chrzanowie
-
15:35
Pomiędzy pewnościami tego świata, czyli "Konklawe" Edwarda Bergera
-
15:09
„Nie da się z dnia na dzień dokonać dekarbonizacji całej gospodarki”
-
14:16
W Oświecimiu będzie nowy park
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze