Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Marka Radia Kraków za listopad dla POP UP-u

  • Kultura
  • date_range Poniedziałek, 2015.11.30 16:52 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:37 )
Wśród nominacji znalazły się też premiera w Operze Krakowskiej, jubileuszowa wystawa w Zderzaku i kolejny projekt z okazji 100. rocznicy urodzin Kantora.

W namiocie na kampusie Uniwersytetu Ekonomicznego zaledwie na kilka tygodni zaistniała w Krakowie nietypowa instytucja teatru. Projekt POP UP, którego inicjatorem była Agencja Artystyczna GAP, stał się alternatywą dla repertuarowych teatrów publicznych.

Ideę znikającego teatru zaproponowała w Krakowie Agencja Artystyczna GAP - inicjator wielu ciekawych, czasem bardzo niebanalnych kulturalnych wydarzeń. Zobaczyliśmy nowe spektakle m.in. Krystiana Lupy i Michala Borczucha. Ostatnia premiera w ramach projektu Pop-up to "nie-boska. wyznanie", czyli powrót do głośnego projektu chorwackiego reżysera Olivera Frljića ze Starego Teatru.

POP UP, w sposobie funkcjonowania, nawiązywał na przykład do ekskluzywnych dizajnerskich sklepów, które w pojawiają się w nieoczekiwanych miejscach, działają i równie nieoczekiwanie znikają. Tym razem tym ekskluzywnym towarem był teatr - premiera nowego spektaklu Krystiana Lupy, czy spektakl chorwackiego reżysera Oliviera Frijica, nawiązujący do niedokończonego spektaku w Starym Teatrze. Czy znikający teatr, notabene w namiocie, ma szansę konkurować z repertuarowym? Czy wypełnia jakieś przestrzenie, czy wręcz przeciwnie jest jeszcze jednym, choć inaczej się nazywającym krakowskim festiwalem, przeglądem zaproszonych projektów? W mieście "festiwalozy" temat jak najbardziej na czasie.

Zobacz: Krystian Lupa w namiocie na uniwersyteckim kampusie

Jurorzy mogli oddać swój głos na "Króla Rogera" w Operze Krakowskiej. W mojej opinii to najsłabsza realizacja triumwiratu Znaniecki-Borowicz-Kwiecień, stracona szansa uprzystępnienia jednego z największych dzieł Karola Szymanowskiego. Dzieło skomplikowane ideowo, nie wytrzymało dodatkowych komplikacji zaproponowanych przez reżysera. A piękno głosu i wokalna klasa Mariusza Kwietnia naprawdę przestają wystarczać.

 

Król Roger w Operze Krakowskiej

Co ma wspólnego Tadeusz Kantor z zapomnianymi rupieciami z kolekcji Muzeum Etnograficznego? Przepraszam za te rupiecie, ale sam Kantor pewnie by się nie obraził. „Izba przyjęć rzeczy biednych. Re_KOLEKCJE z Kantora” to niezwykła wystawa, przygotowana z okazji stulecia urodzin twórcy Teatru Cricot 2 w magazynach przy placu Wolnica. Nie pokrewieństwa formalne, choć i tych nie brakuje, ale sposób myślenia, praca wyobraźni - skojarzyć mogą jedno z najbardziej progresywnych krakowskich muzeów z "biednymi przedmiotami" z teatru Kantora. Ta wystawa to odkrycie - powinowactw z wyboru, cytując klasyka, ale także niedostępnej dotąd przestrzeni na III piętrze ratusza.

Zobacz: Re_KOLEKCJE z Kantora w Muzeum Etnograficznym w Krakowie

Przestrzeń to słowo klucz do zupełnie szalonej wystawy w galerii Zderzak. Tytuł "Tylko dla twoich oczu" ucieszy oczywiście miłośników Jamesa Bonda.  Ale także tych, którzy swoimi wrażeniami z oglądania nie lubią dzielić się z innymi. Czy jasno się wyrażam? Jeśli nie, tym lepiej. W tej wystawie ukryto prawdziwą pułapkę, niespodziankę, zasadzkę. To wystawa, ktora w diaboliczny sposób wykorzystuje cuda współczesnej techniki, zachowując wierność artystom i ich dziełom. Naprawdę nie mogę więcej już zdradzić.

jn

 

Nasze nominacje:

- POP UP, kampus UE, Agencja Artystyczna GAP
- „Izba przyjęć rzeczy biednych. Re_KOLEKCJE z Kantora” Muzeum Etnograficzne w Krakowie
- "Milion linii" Bunkier Sztuki,
- "Tylko dla Twoich oczu" - galeria Zderzak
- "Król Roger" Opera Krakowska

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię