Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Marka Radia Kraków za czerwiec przyznana!

  • Kultura
  • date_range Poniedziałek, 2015.06.29 13:38 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:34 )
Wśród nominowanych był m.in głośny "Hamlet" ze Starego Teatru, ale to wystawa "Ottomania" z Muzeum Narodowego w Krakowie została wyróżniona Marką Radia Kraków za czerwiec. Jury przyznało wystawie cztery głosy.

Paolo Veronese (oraz warsztat), Sultan Bajazyd I, Alte Pinakothek Monachium, prawa autorskie Bayer&Mitko – ARTOTHEK

Orient w Muzeum Narodowym w Krakowie

Wakacyjne karty na stół wyłożyła w czerwcu większość instytucji kultury. Duże, ważne wystawy przygotowało krakowskie Muzeum Narodowe. Do jednej z nich wędruje czerwcowa Marka Radia Kraków. Mam nadzieję, że publiczność doceni wielkiej klasy ekspozycję zat. "Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu", której temat wydawać się może nieco hermetyczny. Kryje jednak prawdziwe malarskie skarby z renesansowej ligi mistrzów.  O WYSTAWIE

 

Pozostałe propozycje:

"Hamlet" drugi krakowski spektakl Krzysztofa Garbaczewskiego nie wywołał tylu kontrowersji, co powszechnie krytykowany "Poczet królów polskich". Mimo że forma, którą Garbaczewski proponuje, raczej radykalizuje się, niż ucieka w bezpieczną klasykę. Filmy, ekrany, cytaty, rozmaite zapośredniczenia to chleb powszedni tego teatru. Malkontentów znowu nie zabrakło, ale nawet wśród sceptycznych krytyków przeważali oczarowani światem, który wykreował. Propozycja niewątpliwie do poważnego rozważenia.

"Hamlet" w Starym Teatrze. Zdjęcia z próby
"Niech żyje sztuka" z kolekcji Feliksa Jasieńskiego

 "Kto wyciągnie kartę wisielca, kto błazna?" w reżyserii Pawła Miśkiewicza to spektakl, który nie zachwyci poszukiwaczy tradycyjnych interpretacji, ale jeszcze bardziej rozczaruje oczekujących na nowe otwarcia klasyki. Czytanie Szekspira przez Becketta ma długą tradycję, żadnego z tych twórców nie można traktować jednak instrumentalnie - z Szekspira czerpiąc ogólny zarys fabuły "Króla Leara", z Becketta - bliżej nieokreślone klimaty w konwencji teatru absurdu. Na tak niewyraźnie postawiony pomysł, nie pomoże nawet zaproszenie Jerzego Treli.

Gender w MOCAK-u

W kamienicy Szołayskich bohaterem sezonu jest wielki darczyńca krakowskiego Muzeum - Feliks Manggha Jasieński. I tu znajdziemy pierwszoligowe europejskie nazwiska, tym razem z XIX wieku, od Toulouse-Lautrecka po Renoira. Mieszane uczucia budzi natomiast druga część prezentacji, skupiona na kolekcjonerskim kosmosie Jasieńskiego. Zbyt wiele wątków, niezbyt czytelna narracja, wreszcie symboliczna nieobecność samego kolekcjonera, nie przybliżają tej niezwykłej postaci muzealnym widzom.

Galeria Europa – Daleki Wschód oficjalnie otwarta

Zmierzymy się także z głośnymi wystawami w Muzeum Mocak, poświęconymi gender i dziedzictwu Auschwitz. Prowokują do dyskusji, choć niestety bardzo rzadko są to dyskusje o sztuce.

Warto odwiedzić także Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha i nową galerię Europa Daleki Wschód. 

 

Nasze nominacje do czerwcowej Marki Radia Kraków:

- "Hamlet" - reż. Krzysztof Garbaczewski, Stary Teatr
- "Kto wyciągnie kartę wisielca, kto błazna" reż. Paweł Miśkiewcz, MOS
- "Ottomania. Osmański Orient w sztuce renesansu" MNK
- "Niech żyje sztuka. Kolekcja Feliksa Jasieńskiego" MNK
- "Gender w sztuce" i "Polska – Izrael – Niemcy. Doświadczenie Auschwitz" - Muzeum Mocak
- otwarcie galerii Europa Daleki Wschód w Muzeum Manggha, wystawa "Wróblewski wg. Wajdy"

 

 

(jn)

 
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię