Wszystko zaczęło się w Krakowie…
110 lat ZPAP
2011 - 2021
W obecnym 2021 roku, Związek Polskich Artystów Plastyków obchodzi jubileusz 110-lecia powstania. Waga tegoż jubileuszu jest tym większa, że ewenement tak długiego istnienia i sprawnego funkcjonowania, jakie prezentuje nasze stowarzyszenie, należy do absolutnej rzadkości w skali nie tylko Polski, ale i świata. Dlatego więc szczególnie należy pielęgnować i czcić to wszystko, co w 1911 roku, dla dobra artystów oraz sztuki i kultury polskiej, zapoczątkowali nasi troskliwi i przewidujący przodkowie...
Jak wiadomo, ZPAP powstało w Krakowie – mieście artystów, mieście gdzie historią wybrukowane są ulice, a ogólna atmosfera przepojona sztuką we wszystkich jej wymiarach.
Krakowski Okręg ZPAP stara się godnie historię tę kontynuować, wspomagać artystów, promować ich twórczość i pokazywać światu, że nadal jesteśmy godnymi potomkami naszych poprzedników, którzy swym talentem i zaangażowaniem społecznym kształtowali obraz współczesnego im Krakowa i mieli ogromny wpływ na to, co w sztuce naszego miasta i kraju się działo.
Obecna wystawa prezentuje to wszystko, co ponad 100 lat, w sposób bezpośredni wynikała z istnienia Związku. Powaga i zakres nowatorskich kreacji tej aktywności miał ogromny wpływ na kształtowanie się kultury polskiej, rozwój sztuki oraz świadomości artystycznej, której efekty w sposób niebagatelny wpływały na postawy kolejnych pokoleń twórców. Należały do nich m.in.: powstanie i działalność Teatru Cricot Józefa Jaremy oraz działalność do 1958 roku Teatru Cricot 2 Tadeusza Kantora, I Grupa Krakowska, przedwojenne i powojenne wydawnictwo „Głos Plastyków”, obecne Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie, cykliczne wystawy „Rzeźba Roku” i „Spotkania Krakowskie”, konkursy: Najlepsza Grafika Miesiąca i Nagroda im. Witolda Wojtkiewicza, działalność oraz rola związkowej Pracowni Graficznej, bardzo ważna przez dziesięciolecia rola Klubu w związkowym Domu Plastyków oraz Galerii Pryzmat, niezliczona ilość Salonów Sztuki, wystaw zbiorowych, jubileuszowych i indywidualnych, współpraca z krakowskimi władzami, instytucjami kultury i prywatnymi galeriami.
W ciągu 110 lat bardzo wiele się wydarzyło i setki artystów było w te wydarzenia zaangażowanych – oni je inicjowali i realizowali.
Zasługi Okręgu Krakowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków są nie przecenienia. Mało kto ma w obecnych czasach tego świadomość, dlatego należy je przypomnieć i utrwalić dla dobra zarówno samego stowarzyszenia i krakowskich artystów, jak również – co bardzo istotne, wręcz obowiązkowe – dla prawdy historycznej.