Od 5. czerwca na wystawie "Nabytki 2010 -2011" zobaczymy różnorodne obiekty – obrazy, biżuterię barokową, wyroby ze złota i srebra, ceramikę, tkaniny, które muzeum zakupiło, bądź otrzymało w darze lub depozycie w ostatnich dwóch latach. W sumie 150 muzealiów .
Wśród bogatych zakupów złotniczych w zbiorach wawelskich pojawił się wybitny zabytek polskiego jubilerstwa manierystycznego – naszyjnik, o ażurowej kompozycji i bogatej dekoracj i(fot. powyżej): emalia, kamienie szlachetne (rubiny, szmaragd). Uwagę zwracają okazy złotej,barokowej biżuterii, bogato kameryzowane, i srebrne naczynia z wieków XVII i XVIII. Pochodzą z pracowni w Norymberdze (Georga Kolera), Augsburgu (Johanna Martina I Satzgera), Gdańsku czy Wrocławiu (Carla Gottlieba Grögera).
Znaczące miejsce wśród nabytków zajmuje wykupiona z depozytu, tzw. Galeria kodeńska, prezentowana już na wystawie sapieżyńskiej. Do zbiorów malarstwa dołączyły m.in. portrety skoligaconych z Polskimi monarchami: księcia Mantui Vincenza I Gonzagi i arcyksięcia austriackiego, późniejszego cesarza Ferdynanda III.
Zamek Królewski na Wawelu posiada największy w Polsce i jeden z większych na świecie zbiorów elementów niezwykle cennego serwisu zw. łabędzim . Na wystawie jest pokazany najnowszy nabytek – półmisek z tego właśnie serwisu. W 1945 serwis uległ w dużej części zniszczeniu, dlatego też każdy jego element jest niezwykle cenny. W zbiorach wawelskich znajduje się dziś 11 ekspozycyjnych sztuk serwisu zw. łabędzim.
Na aukcji w Paryżu nabyty został kobierzec z polskim Orłem, najpewniej wyrobu perskiego, z wieku XIX. Z dwudziestolecia międzywojennego pochodzą dwa kilimy – z warsztatu Wandy Grott oraz projektu Bohdana Tretera.
Do oryginalnych, rzadko spotykanych przedmiotów należy miedziana szkandela, przyrząd do ogrzewania pościeli, wykonany w Szwajcarii w 1. połowieXVIII stulecia, czy polski kalendarz do oznaczania terminu odnawiania hostii, z 2. połowy wieku XVIII.
Współczesnym akcentem na wystawie jest obraz przedstawiający widok wzgórza wawelskiego, autorstwa Edwarda Dwurnika, podarowany przez autora w 2010 roku.
Scenariusz i realizacja: Kazimierz Kuczman, Jadwiga Laskowska
Aranżacja plastyczna: Triada Design - Marek Liskiewicz, Stanisław Półtorak, Marek Suchowiak
Wystawie towarzyszy katalog.
wystawa czynna: 5 czerwiec – 31 sierpień 2012,
kp
- A
- A
- A
Wawel pokazuje cenne zakupy i dary
Blisko 150 muzealiów wzbogaciło kolekcję Zamku Królewskiego na Waweluportret Vincenza I Gonzagi, ksiecia Mantui
martwa natura za słonkami M.Altomonte
Wawel, Edward Dwurnik, 2010
półmisek z serwisu zw. łabędzim
pucharek, Norymberga, połowa w. XVII
naszyjnik, Polska około 1610-1630
flasza podróżna, 1751
crop_free
1
/ 7
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
17:46
Czerwona woda w potoku Rzewnym w Krakowie. To już kolejna zanieczyszczona rzeka
-
16:42
Tarnowska firma bada sprawę zakupu nieruchomości przez Instytut Dmowskiego od "słupa". W tle korupcja?
-
16:27
Osiedle Kliny czeka rozbudowa. Deweloperzy przeznaczą na nią 100 mln zł
-
16:03
Mieszkańcy chcą uratować lokalną atrakcję przed dewastacją. Właściciel terenu: "Na moich stawach jest porządek"
-
15:12
Skargi i apele nie pomagają. Resztki jedzenia wciąż zaśmiecają nowohuckie trawniki i chodniki
-
14:46
Kiedy mróz zatrzaskuje drzwi – skuteczne sposoby na awaryjne otwarcie samochodu
-
14:42
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!
-
14:33
Pijany ojciec wiózł samochodem ośmiolatka, miał 3,7 promila
-
14:01
Dlaczego zmieniamy swoje ciała? Rozmowa z psychologiem Michałem Brzegowym
-
12:10
Prof. Andrzej Chwalba: „Populiści chętnie sięgają po historię, ale robią to wybiórczo. A historii nie da się wygumkować”
-
11:00
Tutaj nie liczą się umiejętności czy wiek. Ceramika jest dla każdego!
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze