Od 5. czerwca na wystawie "Nabytki 2010 -2011" zobaczymy różnorodne obiekty – obrazy, biżuterię barokową, wyroby ze złota i srebra, ceramikę, tkaniny, które muzeum zakupiło, bądź otrzymało w darze lub depozycie w ostatnich dwóch latach. W sumie 150 muzealiów .
Wśród bogatych zakupów złotniczych w zbiorach wawelskich pojawił się wybitny zabytek polskiego jubilerstwa manierystycznego – naszyjnik, o ażurowej kompozycji i bogatej dekoracj i(fot. powyżej): emalia, kamienie szlachetne (rubiny, szmaragd). Uwagę zwracają okazy złotej,barokowej biżuterii, bogato kameryzowane, i srebrne naczynia z wieków XVII i XVIII. Pochodzą z pracowni w Norymberdze (Georga Kolera), Augsburgu (Johanna Martina I Satzgera), Gdańsku czy Wrocławiu (Carla Gottlieba Grögera).
Znaczące miejsce wśród nabytków zajmuje wykupiona z depozytu, tzw. Galeria kodeńska, prezentowana już na wystawie sapieżyńskiej. Do zbiorów malarstwa dołączyły m.in. portrety skoligaconych z Polskimi monarchami: księcia Mantui Vincenza I Gonzagi i arcyksięcia austriackiego, późniejszego cesarza Ferdynanda III.
Zamek Królewski na Wawelu posiada największy w Polsce i jeden z większych na świecie zbiorów elementów niezwykle cennego serwisu zw. łabędzim . Na wystawie jest pokazany najnowszy nabytek – półmisek z tego właśnie serwisu. W 1945 serwis uległ w dużej części zniszczeniu, dlatego też każdy jego element jest niezwykle cenny. W zbiorach wawelskich znajduje się dziś 11 ekspozycyjnych sztuk serwisu zw. łabędzim.
Na aukcji w Paryżu nabyty został kobierzec z polskim Orłem, najpewniej wyrobu perskiego, z wieku XIX. Z dwudziestolecia międzywojennego pochodzą dwa kilimy – z warsztatu Wandy Grott oraz projektu Bohdana Tretera.
Do oryginalnych, rzadko spotykanych przedmiotów należy miedziana szkandela, przyrząd do ogrzewania pościeli, wykonany w Szwajcarii w 1. połowieXVIII stulecia, czy polski kalendarz do oznaczania terminu odnawiania hostii, z 2. połowy wieku XVIII.
Współczesnym akcentem na wystawie jest obraz przedstawiający widok wzgórza wawelskiego, autorstwa Edwarda Dwurnika, podarowany przez autora w 2010 roku.
Scenariusz i realizacja: Kazimierz Kuczman, Jadwiga Laskowska
Aranżacja plastyczna: Triada Design - Marek Liskiewicz, Stanisław Półtorak, Marek Suchowiak
Wystawie towarzyszy katalog.
wystawa czynna: 5 czerwiec – 31 sierpień 2012,
kp
- A
- A
- A
Wawel pokazuje cenne zakupy i dary
Blisko 150 muzealiów wzbogaciło kolekcję Zamku Królewskiego na Waweluportret Vincenza I Gonzagi, ksiecia Mantui
martwa natura za słonkami M.Altomonte
Wawel, Edward Dwurnik, 2010
półmisek z serwisu zw. łabędzim
pucharek, Norymberga, połowa w. XVII
naszyjnik, Polska około 1610-1630
flasza podróżna, 1751
crop_free
1
/ 7
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
08:29
Tarkowscy i Lisowie spod Tarnowa znów rozświetlą święta
-
07:32
Tysiące osób znów kolędowały na krakowskim Rynku Głównym
-
19:31
Hej, kolęda, kolęda. To już 90. edycja lekcji śpiewania
-
19:00
Wigilia w kolorze khaki: "Koledzy przynieśli kawałek uschniętego drzewka, które ubraliśmy w zawleczki od granatów"
-
18:18
Prawie tak piękna jak ta na Rynku!
-
18:15
Dlaczego warto zdecydować się na depilację laserową w Dotyk Piękna Kraków?
-
17:55
Tradycji stało się zadość. Bożonarodzeniowa choinka pod oknem papieskim uroczyście rozświetlona
-
16:16
Niebezpiecznie na przejściach dla pieszych. Winni kierowcy i sami piesi
-
15:58
Ewa Szkurłat z nagrodą Marszałka Senatu
-
15:49
Jakiej firmy elektronarzędzia do domu warto wybrać?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze