Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Wawel pokazuje cenne zakupy i dary

  • Kultura
  • date_range Poniedziałek, 2012.06.04 14:47 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:45 )
Blisko 150 muzealiów wzbogaciło kolekcję Zamku Królewskiego na Wawelu

(fot. ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu)

Posłuchaj prof. Jan Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu
Od 5. czerwca na wystawie "Nabytki 2010 -2011" zobaczymy różnorodne obiekty – obrazy, biżuterię barokową, wyroby ze złota i srebra, ceramikę, tkaniny, które muzeum zakupiło, bądź otrzymało w darze lub depozycie w ostatnich dwóch latach. W sumie 150 muzealiów .

Wśród bogatych zakupów złotniczych w zbiorach wawelskich pojawił się wybitny zabytek polskiego jubilerstwa manierystycznego – naszyjnik, o ażurowej kompozycji i bogatej dekoracj i(fot. powyżej): emalia, kamienie szlachetne (rubiny, szmaragd). Uwagę zwracają okazy złotej,barokowej biżuterii, bogato kameryzowane, i srebrne naczynia z wieków XVII i XVIII. Pochodzą z pracowni w Norymberdze (Georga Kolera), Augsburgu (Johanna Martina I Satzgera), Gdańsku czy Wrocławiu (Carla Gottlieba Grögera).

Znaczące miejsce wśród nabytków zajmuje wykupiona z depozytu, tzw. Galeria kodeńska, prezentowana już na wystawie sapieżyńskiej. Do zbiorów malarstwa dołączyły m.in. portrety skoligaconych z Polskimi monarchami: księcia Mantui Vincenza I Gonzagi i arcyksięcia austriackiego, późniejszego cesarza Ferdynanda III.

Zamek Królewski na Wawelu posiada największy w Polsce i jeden z większych na świecie zbiorów elementów niezwykle cennego serwisu zw. łabędzim . Na wystawie jest pokazany najnowszy nabytek – półmisek z tego właśnie serwisu. W 1945 serwis uległ w dużej części zniszczeniu, dlatego też każdy jego element jest niezwykle cenny. W zbiorach wawelskich znajduje się dziś 11 ekspozycyjnych sztuk serwisu zw. łabędzim.

Na aukcji w Paryżu nabyty został kobierzec z polskim Orłem, najpewniej wyrobu perskiego, z wieku XIX. Z dwudziestolecia międzywojennego pochodzą dwa kilimy – z warsztatu Wandy Grott oraz projektu Bohdana Tretera.

Do oryginalnych, rzadko spotykanych przedmiotów należy miedziana szkandela, przyrząd do ogrzewania pościeli, wykonany w Szwajcarii w 1. połowieXVIII stulecia, czy polski kalendarz do oznaczania terminu odnawiania hostii, z 2. połowy wieku XVIII.

Współczesnym akcentem na wystawie jest obraz przedstawiający widok wzgórza wawelskiego, autorstwa Edwarda Dwurnika, podarowany przez autora w 2010 roku.


Scenariusz i realizacja: Kazimierz Kuczman, Jadwiga Laskowska
Aranżacja plastyczna: Triada Design - Marek Liskiewicz, Stanisław Półtorak, Marek Suchowiak

Wystawie towarzyszy katalog.

wystawa czynna: 5 czerwiec – 31 sierpień 2012,

kp

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię