- Myśl o utworzeniu Muzeum Teatralnego w Krakowie pojawiła się wśród samych artystów scenicznych, którzy zrzeszeni w Związku Artystów i Artystek Teatrów Polskich w Galicji zwrócili się do swoich członków z prośbą o nadsyłanie fotografii i rysunków teatralnych – tłumaczy koordynatorka projektu w Muzeum Historycznym Agnieszka Kowalska. Owe teatralia miały dać początek nowemu muzeum. Było to w roku 1912. Jednak pomysł ten nie został urzeczywistniony.
Kolejna inicjatywa utworzenia Muzeum Teatralnego w Krakowie została wysunięta w 1917 roku (a następnie powtórzona w 1924) przez literata i kustosza Muzeum Narodowego Macieja Szukiewicza. Z podobnym pomysłem wystąpił też Teofil Trzciński, który uzyskał zgodę Rady Miasta na utworzenie muzeum w gmachu Teatru Miejskiego przy placu Św. Ducha. I chociaż projekt ten, tak jak i pomysł Szukiewicza zyskał poparcie wśród kulturalnych elit miasta, to został on zrealizowany dopiero po wojnie. W roku 1949 samodzielnie funkcjonujące Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przejęło „Dom pod Krzyżem”, następnie w roku 1958 podjęto uchwałę o przeprowadzeniu gruntownego remontu, obejmującego przystosowanie obiektu na potrzeby przyszłego muzeum teatralnego. Prace adaptacyjne i konserwatorskie, które przywróciły budowli jej pierwotne cechy stylowe, trwały do 1969 r. W tym właśnie czasie Muzeum Historyczne Miasta Krakowa otwarło przy ulicy Szpitalnej 21 Oddział Teatralny imienia Stanisława Wyspiańskiego, który mieści się w gmachu wskazywanym już przez Szukiewicza jako najlepsze miejsce dla tej placówki.
„Dom pod Krzyżem”, bo tak brzmi pełna nazwa siedziby Oddziału Teatralnego został zbudowany w XV wieku. W XV wieku znajdował się tu szpital dla biednych studentów, który w późniejszych czasach znany był pod imieniem św. Rocha, patrona przyszpitalnej kaplicy. W wieku XIX gmach pełnił funkcję mieszkalną. W latach 1917-1937 znalazł tu swoje miejsce Związek Artystów Plastyków, w którego siedzibie w 1933 artysta malarz Józef Jarema założył eksperymentalny teatr „Cricot”. Ta awangardowa scenka szybko zyskała rozgłos i uznanie wśród ludzi teatru. Jednak budynek ten kolejny raz zyskał na znaczeniu dopiero w roku 1949, kiedy to Muzeum Historyczne Miasta Krakowa przejęło go na własność.
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa rozpoczęło prace zmierzające do stworzenia nowej wystawy stałej i do przekształceniem Oddziału Teatralnego w Nowe Muzeum Teatralne. „ Od teatru aktora do teatru inscenizatora . Dzieje teatru w Krakowie w latach 1781-1989” – tak będzie się nazywać nowa ekspozycja.
[
- A
- A
- A