- A
- A
- A
Teresa Rudowicz w MN POLECAMY
Zapominana artystka z Grupy Krakowskiej Teresa Rudowicz jest bohaterką nowej wystawy w krakowskim Muzeum Narodowym.Stare koronki, archiwalne fotografie, nawet stare ksiażki - wszystko to mogło być tworzywem prac jednej z ciekawszych postaci krakowskiego środowiska artystycznego, drugiej połowy XX wieku -Teresy Rudowicz.
W Galerii Żywej w Głównym Gmachu Muzeum z gromadzono ponad 30 prac Rudowicz, pochodzących z polskich muzeów , oraz z prywatnych kolekcji i galerii.
Należała do grona współzałożycieli i członków reaktywowanej po wojnie Grupy Krakowskiej, zwanej drugą, wielokrotnie uczestniczyła w wystawach zbiorowych jej członków. Miała także indywidualne prezentacje w firmowanej przez nią Galerii Krzysztofory. Z Grupą Krakowską brała też udział między innymi w 2. Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 1957 roku.
Znana głównie z kolaży, tworzyła także fotokolaże i fotomontaże . Ekspozycja wzbogacona została obrazami olejnymi z końca lat 50. stanowiącymi przykład metaforycznego malarstwa abstrakcyjnego. Całość uzupełniają zdjęcia artystki wykonane przez wybitnego fotografika Wojciech Plewińskiego.
- Jej fascynacja kolażem zaczęła się w czasie podróży - tłumaczy kuratorka Anna Budzałek. - Wraz z mężem Marianem Warzechą w latach 50. pojechała do Rzymu. Tam na targach staroci znajdowała stare książki, które stały się materią jej prac.
Wystawę uzupełniają fotografie, wykonane przez Wojciecha Plewińskiego w pracowni artystki. Ukazują Rudowicz podczas aktu twórczego, wykonującą pełne energii i radości gesty tchnące życie w martwą materię. Przywodzi to na myśl malarstwo gestu, spopularyzowane w USA w latach 40. przez Jacksona Pollocka. - Na zdjęciach widać, jak bardzo Rudowicz była zafascynowana strukturą tworzywa, jak silnie ją odczuwała, z jaką energią ją kreowała - podkreśla kuratorka.
W cyklu "Galeria Żywa": Teresa Rudowicz - wystawa czynna 7 września 2013
Gmach Główny MNK, Galeria Sztuki Polskiej XX wieku
Justyna Nowicka
Teresa Rudowicz urodzona w 1928 roku w Toruniu, zmarła w 1994 w Krakowie, jedna z bardziej śmiałych i oryginalnych postaci w krakowskim środowisku artystycznym. Studia rozpoczęła w latach 1948-1950 w gdańskiej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych (obecnie ASP), a kontynuowała w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w okresie 1950-1954 pod kierunkiem Zbigniewa Pronaszki (dyplom w pracowni Hanny Rudzkiej-Cybisowej). Później krótko pracowała w Muzeum Historycznym w Sanoku, a w roku 1957 wróciła do Krakowa. Razem z mężem, artystą Marianem Warzechą, przebywała czasowo we Włoszech (od 1959 roku); była też na stypendium Fundacji Kościuszkowskiej w Stanach Zjednoczonych (1971/1972); podróżowała po Izraelu (1992) i Francji (1994).
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
17:50
Jakie decyzje prezydenta RP wymagają kontrasygnaty premiera?
-
17:09
Wicepremier Krzysztof Gawkowski: Polska jest dziś na wojnie cybernetycznej z Rosją
-
16:18
Minister cyfryzacji: fabryka sztucznej inteligencji w Krakowie będzie ratować życie
-
15:56
"Kino gloryfikuje młodość, ale potrzeba miłości i seksualność towarzyszą nam przez całe życie"
-
15:23
Pogrzeb Tadeusza Jakubowicza. „Żegnamy przede wszystkim dobrego człowieka”
-
14:57
"Kino gloryfikuje młodość, ale potrzeba miłości i seksualność towarzyszą nam przez całe życie"
-
14:47
Wierzby rosochate, a w nich diabły rogate
-
14:42
„Budowniczy mostów pokoju”. Historyk wspomina Tadeusza Jakubowicza
-
13:59
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa działa od 30 lat!
-
13:47
Podejrzany o zabójstwo matki i siostry w Spytkowicach trafi na obserwację
-
13:46
Było nie było… Zbylut Grzywacz w MCK!
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze