"Wszystko o mojej matce" – rzecz o pamięci i jej zawiłych ścieżkach
Jeden z najczęściej nagradzanych spektakli ostatnich lat - laureat Grand Prix festiwalu Boska Komedia 2016 - "Wszystko o mojej matce" z Łaźni Nowej tytułem nawiązuje do filmu Pedro Almodovara z 1999 roku. „Wszystko o mojej matce” tytułem nawiązuje do filmu Almodovara, nie jest jednak jego teatralną adaptacją. To osobisty projekt Michała Borczucha i aktora Starego Teatru Krzysztofa Zarzeckiego, inspirowany postaciami ich matek, które w roku 1986 i 1998 zmarły na raka.
W interpretacji Borczucha i Zarzeckiego „Wszystko o mojej matce” staje się rozważaniem o naturze pamięci, o naszych wobec pamięci oczekiwaniach, o próbie zrozumienia jej niezrozumiałych często i zawiłych ścieżek. Borczuch, podobnie jak nasza pamięć, bywa szczodry wobec widza, bywa kapryśny, buduje fantastyczne, poetyckie sceny, po to, by unicestwić je jednym gestem. A żałoba, która stała się motorem tego spektaklu? Jak trafnie napisała na Dwutygodniku laureatka nagrody Silesiusa poetka Aldona Kopkiewicz: "Żałoba uobecnia się w inny sposób – w czasie – i jak u Prousta sam czas pisania, tu: grania, staje się przestrzenią, w której manifestuje się doświadczenie utraty". Autorem tekstu jest Tomasz Śpiewak, reżyseria Michał Borczuch. Obsada: Iwona Budner, Monika Niemczyk, Halina Rasiakówna, Ewelina Żak, Krzysztof Zarzecki, Marta Ojrzyńska, Dominika Biernat.
https://vod.tvp.pl/video/wszystko-o-mojej-matce,wszystko-o-mojej-matce,39057297
„Złap Groteskę w sieci” - to propozycja krakowskiej sceny dla najmłodszych widzów.
„Rozumiemy; nie możemy grać dla naszych najmłodszych widzów na żywo - no to zróbmy im prezent w sieci. Jasne, że to nie to samo; w końcu bezpośredniego kontaktu w teatrze nic przecież nie zastąpi, ale wszyscy jesteśmy w ekstraordynaryjnej sytuacji” - tak o niecodziennej akcji mówi dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Groteska Adolf Weltschek.
W ramach dwutygodniowego projektu „Złap Groteskę w sieci” wszyscy młodzi widzowie Teatru Groteska otrzymają przygotowany na tę okoliczność program artystyczny, na który złożą się wybrane piosenki z najpopularniejszych spektakli granych w Grotesce oraz wyjątkowa inscenizacja „Brzydkiego Kaczątka”, zarejestrowanego w Teatrze Groteska. „Cieszymy się, że aktorzy zdecydowali się zagrać tę sztukę przy pustej sali, w zamkniętym przecież teatrze. Wszystko po to, by rejestracja mogła trafić do sieci i tym samym do naszych młodych widzów. Jeżeli dla nas – dorosłych, cała sytuacja z zagrożeniem koronawirusem jest trudna, to wyobrażamy sobie, że dla najmłodszych ta wielka niepewność może być odczuwalna jeszcze głębiej. A sztuka zawsze pomaga i pozwala oswoić nawet trudną rzeczywistość.” – mówi dyrektor Groteski A. Weltschek.
Od poniedziałku, każdego dnia w samo południe, na stronie internetowej teatru www.groteska.pl umieszczane będą najpopularniejsze piosenki ze spektakli granych w Grotesce, natomiast w ofercie na wspólne weekendowe oglądanie zobaczyć będzie można „Brzydkie Kaczątko”, zarejestrowane specjalnie na tę okoliczność.
Polecamy też spektakl „Do DNA”, zrealizowany w krakowskiej AST.
To jeden z najgłośniejszych spektakli teatralnych ostatnich sezonów. „Do dna” z krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych prezentowane było już na wielu festiwalach, wszędzie robiąc furorę i zbierając nagrody. Sukces widowiska to zasługa przede wszystkim wykonawców: piątki studentów AST o specjalności wokalnej-aktorskiej. Reżyserka spektaklu Ewa Kaim wraz z dramaturgiem Włodzimierzem Szturcem głównym bohaterem czyniąc pieśń ludową przyjrzeli się jej istocie oraz roli jaką odgrywała i dalej odgrywa na polskiej wsi. Muzykę do oryginalnych pieśni ludowych gromadzonych m.in. przez Oskara Kolberga, skomponował Dawid Sulej Rudnicki.
https://vod.tvp.pl/website/do-dna,35352116#
Autorskie sceny zapraszają na You Tube
Na kanale Teatru Mumerus w serwisie You Tube można zobaczyć w całości nagrania spektakli : "ZMORA", "Koncert jubileuszowy", "To nie są drzwi", "Droga do ósmego kwadratu', "Na skrzyżowaniu kultur: Drohobycz", "1918: Bilans otwarcia", "O noc dobra, o noc dobroczynna...", "Lekcje mediolańskie", 'wpopszek", "W lustrze opowieści", "UBU", "Święto głupców", "Laputa & Lagado" i "Podróż na Księżyc". A także klipy, reportaże, fragmenty innych spektakli, wywiady.
Jn/mat.prasowe