Na wystawie oglądamy instalacje dwóch artystek: Shigeko Hirakawy i Elżbiety Wierzbickiej.

Japońska artystka Shigeko Hirakawa określana jest angielskim mianem environmental artist. stałe mieszka w Paryżu, ale jej dzieła zyskały sławę międzynarodową. Najsłynniejszą instalacją jest pochodząca z 2004 roku praca Air in Peril (Powietrze w niebezpieczeństwie), która porusza problem zanieczyszczenia powietrza na świecie. Jej celem jest też zwrócenie uwagi na rolę drzew oraz ich aktywność w procesie fotosyntezy – jedynego systemu na Ziemi, który zaopatruje nas w tlen.

W Krakowie Hirakawa pokazuje instalacje przestrzenne, zdjęcia i filmy dokumentalne nawiązujące do tego dzieła. Duże wrażenie robi instalacja zatytułowana „1 ha na sekundę”, która uświadamia nam, że na Ziemi co sekundę wycina się jeden hektar lasu. Artystka wykorzystała w niej żywe drzewo rosnące na dziedzińcu Mangi.

Posłuchaj Shigeko Hirakawy



Elżbieta Wierzbicka, pseudonim „Wela” to polsko-francuska artystka wizualna, rzeźbiarka, malarka, autorka licznych instalacji przestrzennych. W latach 1984–1989 studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Mieszka i pracuje w Paryżu. Swoje prace prezentowała na ponad 150 wystawach zbiorowych i indywidualnych w wielu krajach, między innymi: we Francji, w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Polsce, Litwie, Norwegii, Japonii, USA, Hiszpanii czy w Chinach.

Na wystawie Wspólna Ziemia Wela prezentuje instalacje i obiekty, które mają pobudzić widza do refleksji nad zagadnieniem, jak niezwykle ważna jest troska o środowisko naturalne. Wykorzystuje w nich m.in. anamorfozę – pochodząca z XVII wieku technikę zniekształcania obrazu, którego właściwe proporcje widać w zwierciadle wypukłym. W jej instalacji są nimi wykonane z błyszczącej stali pionowe cylindry.

Posłuchaj Shigeko Hirakawy




Wystawa Wspólna Ziemia w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha będzie czynna do 8 września.

Wojciech Musiał