- A
- A
- A
Supermarka RK za 2014 rok dla Cricoteki!
Nagrodziliśmy nową, architektoniczną ikonę Krakowa i jej ciekawy program.Supermarka Radia Kraków za 2014 rok dla Cricoteki. Jak zauważyli jurorzy, nowy budynek przy ulicy Nadwiślańskiej, szybko stał się jedną z architektonicznych ikon Krakowa. Podkreślali także ciekawy program instytucji, w którego centrum znalazła się twórczość Tadeusza Kantora i jego wpływ na sztukę współczesną.
- Mamy do czynienia z żywą instytucją, gdzie twórczość Kantora staje się inspiracją dla współczesnych artystów - podkreśla jeden z jurorów, Łukasz Gazur z Dziennika Polskiego.
- Sam budynek jest ważny, ale tu liczy się przede wszystkim nowy pomysł na działalność - podkreślał w Radiu Kraków dziennikarz telewizyjny Krzysztof Glondys.
Jurorzy przyznali także Markę Radia Kraków za grudzień. Otrzymały ją grudniowe premiery w Starym Teatrze: "Król Lear" i "Nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu".
Cricoteka została założona w Krakowie w 1980 roku z inicjatywy Tadeusza Kantora jako Teatru Cricot 2. Zgodnie z wolą artysty, Cricoteka od początku pełniła równolegle funkcje muzeum, archiwum, galerii i ośrodka badań, jednocześnie gromadząc unikalne materiały dokumentujące działalność Teatru i jego założyciela. Cricoteka zajmuje się obecnie organizacją wystaw, spektakli, warsztatów oraz innych wydarzeń. Wydaje publikacje poświęcone sztuce i życiu Tadeusza Kantora.
W nowym budynku zaplanowano dwa główne nurty działalności Cricoteki. Pierwszy – związany z prezentacją twórczości Tadeusza Kantora oraz drugi – ukazujący jej wpływ na współczesną sztukę i teatr. Założenia te będą realizowane poprzez kolejne odsłony stałej ekspozycji oraz wystawy czasowe. Nowy budynek Cricoteki inspirowany jest dziełem Tadeusza Kantora (ambalaż, idea niemożliwego ). Ze zderzenia dwóch materii (jak w rysunku Tadeusza Kantora Człowiek niosący stół ) powstała przestrzeń łącząca nowoczesną architekturę z budynkami najstarszej w Krakowie elektrowni. W efekcie rewitalizacji powstał wielofunkcyjny budynek mieszczący przestrzenie wystawiennicze, Archiwum Cricoteki wraz z Czytelnią, Salę Teatralną, Salą Edukacyjną, Księgarnię oraz Crico-Cafe, usytuowaną na najwyższym piętrze budynku, skąd można podziwiać panoramę Krakowa. Zwiedzający mogą też zrelaksować się na placu przed budynkiem. WIĘCEJ
Zobacz także: Cricoteka została oficjalnie otwarta. ZDJĘCIA
Komentarze (0)
Najnowsze
-
22:30
Janusz Majewski kręcił tam sceny do filmu „Miłość w przejściu podziemnym”, a bibliofile polują na „białe kruki”. Przypadek Stefana Kamińskiego.
-
20:41
Wzrost stawki za odbiór odpadów komunalnych w Olkuszu. Winny... brak konkurencji
-
20:20
Oświęcim: unikatowy zabytek będzie wyeksponowany w centrum miasta
-
17:37
Prof. Andrzej Szarata: metro musi być bezkolizyjne. Reszta jest mniej ważna
-
16:59
Czeska grupa sprzedała swoje polskie elektrownie węglowe, w tym jedną w Skawinie
-
16:47
Wykorzystywali niepełnosprawnych do żebractwa. Na razie zarzut usłyszała jedna osoba
-
16:41
Na Grzegórzkach trwa wyścig z czasem. Czy uda się powstrzymać budowę wysokich bloków?
-
16:29
"Chcę być lobbystą całej krakowskiej kultury"
-
15:51
Muzyka jest tutaj na pierwszym planie - Olga Chajdas o swoim filmie "Imago"
-
15:48
Spacer historyczny śladami I wojny światowej w Chrzanowie
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze