Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Supermarka RK za 2014 rok dla Cricoteki!

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2014.12.30 15:50 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 00:31 )
Nagrodziliśmy nową, architektoniczną ikonę Krakowa i jej ciekawy program.

Fot.: P. Krawczyk

Cricoteka ma już nową siedzibę
Tadeusz Kantor

Supermarka Radia Kraków za 2014 rok dla Cricoteki. Jak zauważyli jurorzy, nowy budynek przy ulicy Nadwiślańskiej, szybko stał się jedną z architektonicznych ikon Krakowa. Podkreślali także ciekawy program instytucji, w którego centrum znalazła się twórczość Tadeusza Kantora i jego wpływ na sztukę współczesną.  

- Mamy do czynienia z żywą instytucją, gdzie twórczość Kantora staje się inspiracją dla współczesnych artystów - podkreśla jeden z jurorów, Łukasz Gazur z Dziennika Polskiego.

- Sam budynek jest ważny, ale tu liczy się przede wszystkim nowy pomysł na działalność - podkreślał w Radiu Kraków dziennikarz telewizyjny Krzysztof Glondys.

Jurorzy przyznali także Markę Radia Kraków za grudzień. Otrzymały ją grudniowe premiery w Starym Teatrze: "Król Lear" i "Nie-boska komedia. Wszystko powiem Bogu".

Cricoteka została założona w Krakowie w 1980 roku z inicjatywy Tadeusza Kantora jako Teatru Cricot 2. Zgodnie z wolą artysty, Cricoteka od początku pełniła równolegle funkcje muzeum, archiwum, galerii i ośrodka badań, jednocześnie gromadząc unikalne materiały dokumentujące działalność Teatru i jego założyciela. Cricoteka zajmuje się obecnie organizacją wystaw, spektakli, warsztatów oraz innych wydarzeń. Wydaje publikacje poświęcone sztuce i życiu Tadeusza Kantora.


W nowym budynku zaplanowano dwa główne nurty działalności Cricoteki. Pierwszy – związany z prezentacją twórczości Tadeusza Kantora oraz drugi – ukazujący jej wpływ na współczesną sztukę i teatr. Założenia te będą realizowane poprzez kolejne odsłony stałej ekspozycji oraz wystawy czasowe. Nowy budynek Cricoteki inspirowany jest dziełem Tadeusza Kantora (ambalaż, idea niemożliwego ). Ze zderzenia dwóch materii (jak w rysunku Tadeusza Kantora Człowiek niosący stół ) powstała przestrzeń łącząca nowoczesną architekturę z budynkami najstarszej w Krakowie elektrowni. W efekcie rewitalizacji powstał wielofunkcyjny budynek mieszczący przestrzenie wystawiennicze, Archiwum Cricoteki wraz z Czytelnią, Salę Teatralną, Salą Edukacyjną, Księgarnię oraz Crico-Cafe, usytuowaną na najwyższym piętrze budynku, skąd można podziwiać panoramę Krakowa. Zwiedzający mogą też zrelaksować się na placu przed budynkiem. WIĘCEJ

 

Zobacz także: Cricoteka została oficjalnie otwarta. ZDJĘCIA

Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka
Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię