- A
- A
- A
SUPERMARKA RK przyznana!
Minister Kultury Bogdan Zdrojewski wręczył w środę Supermarkę, nagrodę przyznawaną przez Radio Kraków dla najlepszego wydarzenia kulturalnego roku. Zaszczytne wyróżnienie otrzymała wystawa "Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń", prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie.Wręczenie grudniowej Marki Radia Kraków i Supermarki Radia Kraków za najważniejsze wydarzenie kulturalne roku 2012/ fot. Piotr Szewczyk
W środę podczas debaty: "Czy Kraków może być stolicą kulturalną Polski?" przyznana została SUPERMARKA Radia Kraków dla najlepszego wydarzenia kulturalnego 2012 roku. Wyróżnienie za rok ubiegły otrzymała wystawa „Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń” w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Dyplomy odebrali współorganizatorzy wystawy: Zofia Gołubiew - dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie i Dorota Leśniak-Rychlak - prezes Fundacji Instytut Architektury. Ekspozycja jest wspólną inicjatywą Instytutu oraz MNK.
fot. Piotr Szewczyk
Jury debatowało w składzie: Magdalena Huzarska-Szumiec z "Gazety Krakowskiej", Łukasz Gazur z "Dziennika Polskiego", Krzysztof Glondys z Telewizji Kraków, Joanna Targoń z „Didaskaliów” oraz Justyna Nowicka z Radia Kraków.
-
-
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 9
"Za-mieszkanie 2012" nawiązuje do "Wystawy architektury i wnętrz w otoczeniu ogrodowem", która odbyła się w Krakowie w 1912 r. w sąsiedztwie nieistniejącego wtedy Gmachu Głównego Muzeum Narodowego, na terenach przylegających do Błoń i Parku Jordana. Pokazano wówczas wykonane w skali 1:1 modele domów rodziny rzemieślniczej, robotniczej i rodziny rolnika oraz dworek podmiejski. Opracowano wystrój ich wnętrz i wygląd otoczenia. Jednym z głównych celów ekspozycji było stworzenie i prezentacja typologii budynków mieszkalnych o charakterze modelowym – możliwych do wielokrotnego powielania. Odwołując się do idei miasta-ogrodu brytyjskiego urbanisty Ebenezera Howarda, skupiono się na domach indywidualnych.
W stulecie tamtego wydarzenia, twórcy wystawy stawiają pytanie o obecny stan architektury mieszkalnej w Polsce w kontekście przemian zachodzących w miastach, zwłaszcza po 1989 r. Jako przedmiot analizy wybrano Kraków i jego okolice.
Wystawę można oglądać do 10 lutego 2013 r.
Kuratorzy: Dorota Jędruch (Muzeum Narodowe w Krakowie / Instytut Architektury), Dorota Leśniak-Rychlak, Agata Wiśniewska, Michał Wiśniewski (Instytut Architektury)
Projekt aranżacji: medusa group
Projekt graficzny: Joanna Sowula
Koordynatorka wystawy: Iza Wałek
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
10:08
Aga Misiewicz : "wór optymizmu nawet w listopadzie"
-
10:06
Drogowcy w Małopolsce przygotowani na zimę. Zaskoczą ją?
-
09:23
W Tatrach przybywa śniegu. Warunki turystyczne bardzo trudne
-
08:15
Anna Paluch: Decyzja PKW jest stronnicza i całkowicie bezprawna. Liczymy na wsparcie Polaków
-
07:56
Do 9 grudnia każdy może się wypowiedzieć ws. Strefy Czystego Transportu
-
07:43
Pielęgniarki będą protestować. Chcą obywatelskiego projektu ustawy o płacach
-
07:19
Mija 1000 dni pełnowymiarowej inwazji Rosji na Ukrainę
-
07:00
W cyfrowym świecie: Senior i e-usługi
-
06:39
Iga Świątek i Katarzyna Kawa przegrały w deblu. Polskie tenisistki nie zagrają w finale Billie Jean King Cup
-
06:23
We wtorek przejaśnienia jedynie na południowym wschodzie. Może też sypnąć śniegiem
-
22:30
Malarstwo z zachwytu Karoliny Wojnowskiej-Paterek w Pałacu Sztuki
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze