Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

SUPERMARKA RK przyznana!

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2013.01.08 22:12 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:52 )
Minister Kultury Bogdan Zdrojewski wręczył w środę Supermarkę, nagrodę przyznawaną przez Radio Kraków dla najlepszego wydarzenia kulturalnego roku. Zaszczytne wyróżnienie otrzymała wystawa "Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń", prezentowana w Muzeum Narodowym w Krakowie.

fot. Piotr Szewczyk

Wręczenie grudniowej Marki Radia Kraków i Supermarki Radia Kraków za najważniejsze wydarzenie kulturalne roku 2012/ fot. Piotr Szewczyk

W środę podczas debaty: "Czy Kraków może być stolicą kulturalną Polski?" przyznana została SUPERMARKA Radia Kraków dla najlepszego wydarzenia kulturalnego 2012 roku. Wyróżnienie za rok ubiegły otrzymała wystawa „Za-mieszkanie 2012. Miasto ogrodów, miasto ogrodzeń” w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Dyplomy odebrali współorganizatorzy wystawy: Zofia Gołubiew - dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie i Dorota Leśniak-Rychlak - prezes Fundacji Instytut Architektury. Ekspozycja jest wspólną inicjatywą Instytutu oraz MNK.


fot. Piotr Szewczyk
Minister Kultury Bogdan Zdrojewski oraz prezes Zarządu Radia Kraków wspólnie wręczyli też grudniową markę Radia Kraków. Wyróżnienie otrzymała galeria BWA w Tarnowie za wystawę "Sen jest drugim życiem". Nagrodę odebrała Ewa Łączyńska-Widz, dyrektor Galerii. Marka Radia Kraków to wyróżnienie przyznawane przez Radio Kraków od stycznia ubiegłego roku. Co miesiąc wyróżniamy najciekawsze wydarzenia i inicjatywy kulturalne. Supermarka to wyjątkowa nagroda przyznawana najciekawszemu wydarzeniu kulturalnemu roku.


Jury debatowało w składzie: Magdalena Huzarska-Szumiec z "Gazety Krakowskiej", Łukasz Gazur z "Dziennika Polskiego", Krzysztof Glondys z Telewizji Kraków, Joanna Targoń z „Didaskaliów” oraz Justyna Nowicka z Radia Kraków.


"Za-mieszkanie 2012" nawiązuje do "Wystawy architektury i wnętrz w otoczeniu ogrodowem", która odbyła się w Krakowie w 1912 r. w sąsiedztwie nieistniejącego wtedy Gmachu Głównego Muzeum Narodowego, na terenach przylegających do Błoń i Parku Jordana. Pokazano wówczas wykonane w skali 1:1 modele domów rodziny rzemieślniczej, robotniczej i rodziny rolnika oraz dworek podmiejski. Opracowano wystrój ich wnętrz i wygląd otoczenia. Jednym z głównych celów ekspozycji było stworzenie i prezentacja typologii budynków mieszkalnych o charakterze modelowym – możliwych do wielokrotnego powielania. Odwołując się do idei miasta-ogrodu brytyjskiego urbanisty Ebenezera Howarda, skupiono się na domach indywidualnych.

W stulecie tamtego wydarzenia, twórcy wystawy stawiają pytanie o obecny stan architektury mieszkalnej w Polsce w kontekście przemian zachodzących w miastach, zwłaszcza po 1989 r. Jako przedmiot analizy wybrano Kraków i jego okolice.


Wystawę można oglądać do 10 lutego 2013 r.


Kuratorzy: Dorota Jędruch (Muzeum Narodowe w Krakowie / Instytut Architektury), Dorota Leśniak-Rychlak, Agata Wiśniewska, Michał Wiśniewski (Instytut Architektury)
Projekt aranżacji: medusa group
Projekt graficzny: Joanna Sowula
Koordynatorka wystawy: Iza Wałek


Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię