- A
- A
- A
Setna rocznica urodzin Tadeusza Kantora w Cricotece
6 kwietnia 2015 roku mija 100 lat od urodzin twórcy Teatru Cricot 2. wybitnego malarza, scenografa.Tadeusz Kantor uważany jest powszechnie za jednego z najwybitniejszych twórców i reformatorów teatru XX wieku, a stworzonyprzez niego teatr Cricot 2 osiągnął międzynarodowy sukces, przyczyniając się do wielkiej promocji kultury polskiej na wszystkich kontynentach.
Cricoteka symbolicznie uczci dzień urodzin artysty - czynna będzie dla publiczności w Poniedziałek Wielkanocny. W Radiu Kraków 7 kwietnia powtórzymy eksperymentalne słuchowisko "Lord Kantor" w reżyserii Mateusza Pakuły, które przygotowaliśmy na otwarcie Cricoteki.
6 kwietnia 2015 – Dzień urodzin Tadeusza Kantora w Cricotece. Godziny otwarcia Cricoteki: 12:00-19:00
Udostępnie zwiedzającym drugiej odsłony wystawy obiektw Tadeusza Kantora "Dzieciństwo".
Tadeusz Kantor, Okno/La fenêtre, z cyklu Umarła klasa, 1983, własność prywatna
Od 6 kwietnia 2015 Cricoteka zaprasza na drugą z czterech części wystawy poświęconej twórczości Tadeusza Kantora. Prezentowane na niej obiekty, rekwizyty, szkice oraz fotografie odwołują się do spektakli artysty, składając się na pełen obraz postępujących po sobie etapów rozwoju idei jego teatru. Główną oś stanowią obiekty teatralne, które uzupełnione innymi elementami – mają ukazywać główne idee jego teatru. Ogromna spuścizna jaką pozostawił po sobie artysta, została wzmocniona krótkimi formami filmowymi ukazującymi inne dziedziny jego twórczości. Wybrane rekwizyty ze spektakli i cricotage’y, symbolicznie przywołujące postacie, sceny, zdarzenia, te prawdziwe i te fikcyjne, wraz z fotografiami z czasów dzieciństwa artysty, pokazują wzajemne relacje i momenty styczne. Ukazują wciąż fascynujące i nieograniczone imaginarium pamięci zawarte w twórczości założyciela Teatru Cricot 2.
Każda z odsłon dedykowana jest dodatkowo innemu zagadnieniu, tym razem – dzieciństwu – jednemu z ważniejszych motywów pojawiających się w twórczości artysty. Temat związany jest również z przypadającą 6 kwietnia 2015 roku setną rocznicą urodzin Tadeusza Kantora. Odniesienia do dzieciństwa raz narzucają się same, innym razem oparte są na pozostawionych przez artystę wskazówkach. Na drugiej odsłonie wystawy możemy prześledzić, jak Kantor kreował swoją sztukę operując skrawkami pamięci, a zarazem odczytać zawarte w prezentowanych na wystawie przedmiotach indywidualne historie.
Symboliczny toast z okazji 100. rocznicy urodzin Tadeusza Kantora
w przestrzeni Sali Teatralnej, gdzie zaaranżowane zostaną obiekty: Stolik Artysty i Autoportret ze spektaklu Dziś są moje urodziny.
19:00-24:00
Wyjątkowa iluminacja budynku Cricoteki.
Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.
Inauguracja obchodow 100. rocznicy urodzin Tadeusza Kantora
17 kwietnia 2015
Wystawa Marii Stangret i Tadeusza Kantora
17 kwietnia – 15 czerwca 2015
jn/materaly prasowe
Komentarze (0)
Najnowsze
-
21:32
Wyjątkowa wystawa z okazji 30-lecia Muzeum Manggha
-
20:31
Jubileuszowa wystawa interdyscyplinarna prof. Zbigniewa Bajka w Pałacu Sztuki
-
19:37
Nawet 250 tysięcy złotych na instalację Odnawialnych Źródeł Energii. Kto może skorzystać?
-
19:00
Richard Rohr „Oddychając pod wodą. Duchowość i program 12 kroków
-
18:09
Wiceprezydent Stanisław Mazur: To będzie metro, takie jak zakładaliśmy. Będzie jeździć pod ziemią
-
16:39
Dilexis nos - encyklika o sercu, pierożkach i faworkach
-
15:31
Karambol w Biskupicach Radłowskich. Drogowcy nie mają sobie nic do zarzucenia
-
14:49
Zniszczone starorzecze Wisły Podgórki Tynieckie. Jest ciąg dalszy
-
14:19
Tylko do 29 listopada 2024 r. Koła Gospodyń Wiejskich mogą składać w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wnioski o skorzystanie z dwóch form wsparcia
-
14:09
Dotkliwie pobił kota, bo zwierzę skusiło się na… boczek
-
14:08
Walka w bliskim kontakcie w halach sądeckiego producenta okien
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze