Ekspozycja będzie mieć wymiar zarówno religijny, jak i artystyczny. "Przedstawimy obiekty najwyższej klasy artystycznej. Trudno będzie z nią porównać jakąkolwiek inną wystawę w Polsce w roku 2016" – mówił dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie Andrzej Betlej.

Wystawa będzie jedyną oficjalną ekspozycją sztuki w ramach Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016.

 

Zwiedzający zobaczą prace wybitnych artystów włoskich, francuskich, niderlandzkich i niemieckich tworzących od XIV do XVIII w., takich jak Donatello, Giotto, Mantegna, Vasari czy El Greco. Będą to różne wizerunki Matki Boskiej: w płaszczu opiekuńczym, karmiącej Dzieciątko, Bolesnej, modlącej się w intencji ludzkości.

Temat wystawy jest nawiązaniem do ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Miłosierdzia, do hasła Światowych Dni Młodzieży i faktu, że Kraków jest światową stolicą Miłosierdzia Bożego.

 

W gmachu głównym Muzeum Narodowego będzie można zobaczyć m.in. 20 rycin Albrechta Durera z cyklu "Życie Marii", który uchodzi za pierwsze wielkie dzieło grafiki autorskiej w Europie i którego nie ma w komplecie w żadnym polskim muzeum. Pokazywane będą także: dzieło Giorgia Vasariego – wizerunek Matki Bożej Miłosierdzia namalowany na sztandarze dla bractwa laickiego z Arezzo oraz obraz El Greca z klasztoru w miasteczku Illescas pod Toledo.

Ze zbiorów muzeum w Antwerpii sprowadzone zostanie dzieło Hansa Memlinga, a z włoskich muzeów rzeźby Lorentzo Ghibertiego i Donatello. Na wystawie pojawi się także Pieta, która była uważana za dzieło Michała Anioła albo powstałe w jego kręgu – nie zostało to ostatecznie rozstrzygnięte, ale jak podkreślają historycy sztuki to obiekt niezwykle interesujący.

 

"Dopełnieniem tej ekspozycji będą polskie obiekty, dobrane w taki sposób, by były one równorzędne z włoskimi dziełami" - mówił kurator polski wystawy prof. Piotr Krasny. Jednym z takich dzieł będzie Madonna z Klonówki - rzeźba szafkowa z końca XIV wieku przedstawiająca Marię z Dzieciątkiem na tronie, zaś po otwarciu drzwiczek Trójcę Świętą (tzw. Tron Łaski) i wiernych chroniących się pod płaszczem Matki Boskiej.

Obok wystawy dodatkową atrakcją będzie szlak Matki Bożej Miłosierdzia prowadzący po Krakowie w miejsca, gdzie znajdują się wybitne dzieła, które nie mogą zostać przeniesione do przestrzeni muzealnej.

 

Ekspozycja „Maria. Mater Misericordiae" {"Maria. Matka Miłosierdzia") potrwa od 23 czerwca do 9 października. Będzie jej towarzyszył obszerny katalog. Kuratorem ze strony włoskiej jest prof. Giovanni Morello. Organizatorami wystawy są: watykańska Fundacja Jana Pawła II dla Młodzieży, rzymska Fundacja Artifex i Muzeum Narodowe w Krakowie.

 

PAP/bp