- Moja książka opowiada o tym, że bycie dzieckiem wcale nie jest takie piękne i proste, jak by się mogło wydawać – mówi Kasia Nawratek – Dorastanie i proces zrozumienia świata są trudne i skomplikowane. To książka o wrażliwym chłopaku, który ma fantastyczną wyobraźnię i opowiada sobie ten świat na swój własny sposób. Można z tego wynieść trochę zabawy, jeśli się jest dzieckiem, a starsi wyniosą trochę namysłu nad tym, jak to jest być młodszym.
- We wszystkich moich książkach próbuję przekazać tolerancję wobec innych ludzi – mówi Andrzej Grabowski – Dlatego u mnie czarny charakter też jest w jakimś sensie postacią pozytywną.
- Dla mnie to najważniejsza z książek, które napisałem – mówi Marcin Szczygielski – Rozgrywa się na początku lat 80. gdy sam byłem dzieckiem i dzieje się w czasie stanu wojennego.
- Uczymy dzieci czytać wartościowe książki, ale też robimy spotkania z rodzicami pokazując, że różowe „disnejki” nie zastąpią mądrej książki, która ma uczyć i bawić, zajmować czas i pobudzać zainteresowania – mówi Mariola Talewicz z Biblioteki Galeria Książki w Oświęcimiu.
Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono ponad 70 różnych książek dla najmłodszych. Tym razem w roli jurorów wystąpili również uczniowie szkół z całej Polski noszącymi imię Kornela Makuszyńskiego.
Magdalena Zbylut/wm