Jest zaledwie kilka zespołów, które na Festiwalu Sacrum Profanum musiały się pojawić. Portishead , który obecnie przygotowuje swój czwarty album studyjny, jest jednym z nich. Wyjątkowa formacja w wyjątkowym miejscu - hali ocynowni ArcelorMittal Poland . Najpewniej jedno z najważniejszych wydarzeń koncertowych tego roku.

Jak podkreśla Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, trudno wyobrazić sobie lepszą zapowiedź festiwalu. – Po raz pierwszy w historii Sacrum Profanum , po dziesięciu zorganizowanych już edycjach, zdecydowaliśmy się zmodyfikować formułę wydarzenia. Festiwal zapowiadamy już nie tylko kampanią promocyjną. Teraz zapraszają na niego gwiazdy światowego formatu.

Zespół Portishead powstał w 1991 r w Bristolu. Założyli go multiinstrumentalista i wokalistka , do których dołączył gitarzysta . Historia zespołu zaczęła się od nagrania ścieżki dźwiękowej do filmu To Kill A Dead Man. W 1994 r. wydali, przyjęty entuzjastycznie przez publiczność i krytyków, album Dummy (zawierający m.in. przebój Glory Box). Kolejna, wydana w 1997 r. płyta Portishead (1997) nie przebiła sukcesu debiutanckiego albumu, ale ugruntowała mocną pozycję zespołu na światowej scenie muzycznej.

Rok później, po wydaniu płyty Roseland NYC Live, zespół zawiesił działalność i muzycy powrócili do współpracy dopiero siedem lat później. W 2005 r. spotkali się, aby zagrać koncert na rzecz ofiar tsunami w Azji. W 2008 r. ukazał się ich ostatni do tej pory album Third.

Muzycy Portishead chętnie angażują się w działania propagujące tolerancję i prawa człowieka. Nagrali m.in. specjalny utwór dla organizacji Amnesty International, a Geoff Barrow był kierownikiem muzycznym filmu Wyjście przez sklep z pamiątkami - filmowego debiutu brytyjskiego artysty graffitti Banksy’ego.

Krakowskiej publiczności doskonale znany jest gitarzysta grupy Adrian Utley. Dwa lata temu wystąpił na Festiwalu Sacrum Profanum w finałowym koncercie Reich 75, a w ramach festiwalu Misteria Paschalia - wspólnie z Willem Gregorym z Goldfrapp – zaprezentował poruszającą muzykę do niemego filmu Męczeństwo Joanny d’Arc.

(Wojciech Musiał/źródło: KBF)