Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Polacy w Wielkiej Armii ZDJĘCIA

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2012.10.16 16:42 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:50 )
Były prezydent Francji Valéry Giscard d’Estaing otworzył na Wawelu wystawę poświęconą Polakom w armii Napoleona.

Medalion z popiersiami profilowymi all'antica Napoleona i Marii LuizyAndrieu Bertrand, Sèvres, Francja, ok. 1810Zamek Królewski na Wawelufot. D. Błażewski

Posłuchaj prof. Jan Ostrowski, kurator wystawy
napoleon2
Polityk, ale także pisarz i członek prestiżowej Akademii Francuskiej, prezentuje w Polsce swoją książkę zat. „Zwycięstwo Wielkiej Armii”. Z tej okazji Zamek Królewski na Wawelu przygotował wystawę zat. „1812-2012. Napoleon – Wielka Armia – Polacy”. Miał Bonaparte wśród Polaków nie tylko wielkich sympatyków, ale ważnych sojuszników politycznych i wojskowych. W szeregach Wielkiej Armii ( liczącej ok. 600 tys. żołnierzy) znalazło się aż 98 tys. naszych rodaków.
- Kiedy konsul generalny Francji w Krakowie zapowiedział nam wizytę Prezydenta, uświadomiliśmy sobie, że w 2012 roku mija właśnie 200. rocznica kampanii rosyjskiej Napoleona – mówi prof. dr hab. Jan Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu i kurator wystawy.
- Na przygotowanie tej wystawy miałem niespełna 3 miesiące, nie było więc mowy o jakieś dużej, przekrojowej ekspozycji. Muszę się jednak przyznać, że epoka napoleońska jest moją ulubioną, i z wielką radością zabrałem się do pracy. Punktem wyjścia była znajomość krakowskich zbiorów – widziałem, że w rękach prywatnych jest wiele pamiątek napoleońskich. Pokazujemy więc przykład trwania tradycji napoleońskiej na poziomie prywatnym. A że te przedmioty są piękne i starannie wykonane, wystawa powinna się podobać także od strony plastycznej.
Ekspozycja prezentuje dzieje napoleońskiej epopei z prywatnej, rodzinnej perspektywy. Obok księcia Józefa Poniatowskiego, któremu "Bóg powierzył honor Polaków" i generała Jana Henryka Dąbrowskiego, uwiecznionego w słowach hymnu narodowego, autorzy wystawy zwracają uwagę widza na kilku spośród wielu tysięcy polskich bohaterów napoleońskiej wojny.
Portrety, sceny historyczne, ordery, często z dokumentami ich nadania, osobiste drobiazgi przybliżają nam ludzi i wydarzenia sprzed dokładnie 200 lat - mówi prof. dr hab. Jan Ostrowski, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu i kurator wystawy.

„1812-2012. Napoleon – Wielka Armia – Polacy”. Zamek Królewski na Wawelu. Wernisaż 17 października. Wystawa czynna do 18 listopada.


Opisy do zdjęć:
1. Medalion z popiersiami profilowymi all'antica Napoleona i Marii Luizy
Andrieu Bertrand, Sèvres, Francja, ok. 1810
Zamek Królewski na Wawelu
fot. D. Błażewski
2.Medalion z popiersiami profilowymi all'antica Napoleona i Marii Luizy
Andrieu Bertrand, Sèvres, Francja, ok. 1810
Zamek Królewski na Wawelu
fot. D. Błażewski
3. Portret gen. Jana Henryka Dąbrowskiego
Malarz włoski (?), ok. 1800
Własność prywatna
fot. D. Błażewski

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię