Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

„Poeci Podziemia. Słowo i czyn” w Muzeum Armii Krajowej

Unikatowe eksponaty w tym m. in. rękopisy wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, rtm. Witolda Pileckiego , czy odtworzona podziemna drukarnia znalazły się na wystawie „Poeci Podziemia. Słowo i czyn” prezentowanej w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie Pośród 21 przypomnianych na wystawie twórców znaleźli się także zapomniani krakowscy poeci czasu wojny: Jerzy Szewczyk i Eugeniusz Kolanko . Wystawa przygotowana została we współpracy z Muzeum Literatury w Warszawie. 5 czerwca - 2 października 2024

fot.JDruzynska

Poeci Podziemia. Słowo i czyn”.

Po raz pierwszy w Krakowie pokazane zostaną unikatowe eksponaty, m.in. rękopisy wierszy Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, zapiski Krystyny Krahelskiej i dokumenty odnalezione podczas ekshumacji Tadeusza Gajcego. Zwiedzający będą mogli przenieść się do podziemnej drukarni z czasów okupacji niemieckiej.

Wystawa przygotowana we współpracy z Muzeum Literatury w Warszawie jest obrazem pokolenia młodych ludzi, którzy podczas wojny twórczość poetycką połączyli z zaangażowaniem w konspirację. Tych, którzy w pewnym momencie swego życia uznali, że walka o wolność jest ważniejsza od poezji. I tych, którzy za wybór ten zapłacili najwyższą cenę.

Ekspozycja prezentuje sylwetki i twórczość cenionych poetów, takich jak: Krzysztof Kamil Baczyński, Tadeusz Gajcy, Zbigniew Herbert czy Andrzej Trzebiński. Obok nich ukazano postacie mniej znane, choć często równie utalentowane, którym przedwczesna śmierć przeszkodziła w zdobyciu należnej sławy, m.in.: Zygmunta Jana Rumla, Jerzego Szewczyka, Eugeniusza Kolankę, Grażynę Chrostowską i Zbigniewa Chałkę.

Wystawa „Poeci Podziemia. Słowo i czyn” wyróżnia się oryginalną scenografią. Na muzealnym dziedzińcu odtworzono podziemną drukarnię z prawdziwą maszyną drukarską. W skrzyniach na broń umieszczone zostały odbitki podziemnych czasopism, m.in. „Miesięcznika Literackiego”, „Sztuki i Narodu”, „Dźwigarów”, „Kultury Jutra”. Na dużych planszach pokazano sylwetki twórców. Nagrań ich wierszy można posłuchać w aktorskiej interpretacji. 

Autor:
Jolanta Drużyńska

Opracowanie:
Jolanta Drużyńska

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię