- A
- A
- A
"Pod Tatry tylko z książką" - trwa Zakopiański Festiwal Literacki połączony z targami książki
Historia Zakopanego jest nierozerwalnie połączona z dziejami polskiej literatury, o czym po raz czwarty przypomina Zakopiański Festiwal Literacki. Przywraca pamięć o wybitnych artystach i promuje współczesną literaturę.9 sierpnia, w Światowym Dniu Miłośników Książek, pod Giewontem rozpoczęło się ich wielkie święto - Zakopiański Festiwal Literacki. Inauguracja wydarzenia miała miejsce na Kulturalnym Placu Niepodległości. Przybyłych tradycyjnym gongiem przywitał Krzysztof Najbor, aktor Teatru Witkacego. Otwierając tegoroczną edycję Burmistrz Zakopanego Leszek Dorula podziękował członkom kapituły Nagrody Literackiej za kolejny rok pracy przy wyborze najlepszej książki o tematyce zakopiańskiej. Laureata nagrody poznamy na uroczystej Gali, która odbędzie się Teatrze Witkacego w niedzielę 11 sierpnia. Wydarzenie uświetni koncert duetu Czyżykiewicz & Cisło.
Tegoroczne trzydniowe święto miłośników książek upływa pod hasłem “Zaczytane Zakopane”. Dlatego też, aby przypomnieć o bogatej literackiej historii miasta Festiwal rozpoczął się promocją publikacji “Spacerem po Zakopanem - szlakiem literatów i muzyków” wraz z oprowadzaniem przez jego autorkę Agnieszkę Jurczyńską-Kłosok. Pół godziny później w Kinie Miejsce można było wziąć udział w nowym punkcie programu - słuchowisku “Niewidzialna” w reżyserii Magdaleny Żarneckiej, Przemysława Jaszczaka oraz Sebastiana Dembskiego. W Miejskiej Galerii Sztuki im. Władysława hr. Zamoyskiego zorganizowane zostały warsztaty kaligrafii, podczas których uczestnicy mogli nauczyć się podstaw sztuki pięknego pisania.
Przez cały dzień trwały liczne spotkania z autorami. Anna Kamińska, mająca w swoim dorobku bestsellerowe biografie, opowiedziała o bohaterce jednej ze swoich książek - Halinie Krüger-Syrokomskiej, polskiej alpinistce i himalaistce. Podczas rozmowy wokół książki “Kontener”, jej autor i laureat Nagrody Nike, Marek Bieńczyk wspominał, jak powstawało jego najbardziej osobiste dzieło. O historii 24-krotnego Mistrza Polski w konkurencjach narciarskich, kurierze tatrzańskim, człowieku wielu talentów, Bronisławie Czechu, można było dowiedzieć się podczas spotkania prowadzonego przez Wydawnictwo Na Szczyt. Swój tomik poezji “Piosenki, czasem wiersze” zaprezentował ceniony aktor oraz literat Jan Nowicki. W niezwykłym wnętrzu Astorii - Willi Literatów Andrzej Dorobek opowiedział o polsko-rosyjskich grach i zabawach intertekstualnych w kontekście “PAS-JANSU”.
Dla dzieci przeznaczone były całodzienne atrakcje w plenerowej czytelni. Jeszcze przed oficjalnym rozpoczęciem Festiwalu mogli wziąć udział w Literackim pociągu, czyli zabawach z wierszem “Lokomotywa” Juliana Tuwima. Następnie rozpoczęły się warsztaty plastyczne Tatrzańska przyroda, podczas których na drewnianych tabliczkach powstały kolorowe, kreatywne pejzaże. Tuż po nich autorka Małgorzata Nawrocka opowiedziała o swoich publikacjach dla dzieci.
Pierwszy dzień Zakopiańskiego Festiwalu Literackiego zakończyło wydarzenie współorganizowane z Kinem Letnim Sopot-Zakopane oraz Storytel. Na Kulturalnym Placu Niepodległości aktor Przemysław Bluszcz przeczytał fragmenty powieści “Głęboki Sen” Raymonda Chandlera. Tuż po nim odbył się seans “Wielkiego snu”, ekranizacji powieści detektywistycznej wspomnianego już R. Chandlera.
Na Kulturalnym Placu Niepodległości rozpoczęły się również Targi Książki “Pod Tatry tylko z Książką”, trwają do niedzieli. Wszyscy poszukiwacze książkowych nowości mogą w ich trakcie zaopatrzyć się w pozycje ponad trzydziestu wydawnictw z całej Polski.
Więcej informacji na stronie festiwalu
Materiały prasowe/sp
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
Komentarze (0)
Najnowsze
-
08:00
Już założyliśmy zeszyt. Dikanda obiecuje nowe piosenki
-
07:58
Tak zmieni się dworzec autobusowy w Trzebini. Na razie pasażerów czekają utrudnienia
-
06:55
Słoneczna, ale chłodna niedziela w Małopolsce
-
06:54
Informacja o nowej kampanii naboru wniosków o płatności bezpośrednie i płatności obszarowych II filaru w ramach PS WPR 2023- 2027 z uwzględnieniem m.in. warunkowości społecznej oraz zmian w ekoschematach
-
21:31
Kogo drażni logo? Nie wszystkim podoba się nowy symbol Myślenic, będą konsultacje
-
19:09
Wypadek w Libiążu. Są ranni
-
18:23
Wojewoda uchyla decyzję burmistrza. Chodzi o konkurs na dyrektora myślenickiego przedszkola
-
17:34
Flisacy pienińscy zainaugurowali sezon na Dunajcu. Skromniej, ale zgodnie z tradycją
-
17:15
Wymęczone zwycięstwo Cracovii w Lublinie
-
16:43
Symfonia Miłosierdzia - hołd dla Franciszka i wołanie o pokój. Wielki koncert na sześciu kontynentach, także w Krakowie
-
16:24
Niedziela Bożego Miłosierdzia. Do Krakowa przyjadą tysiące pielgrzymów
-
15:15
Diecezja tarnowska pożegnała papieża Franciszka. "Miłosierdzie, które się realizowało"
-
14:01
Zderzenie czterech aut na dk 94 niedaleko Jerzmanowic. Były utrudnienia w ruchu
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze