Do Krakowa przyjadą twórczynie i twórcy literatury wymykającej się tradycyjnym kategoriom gatunkowym. Będzie wśród Lauren Groff – amerykańska autorka powieści i opowiadań nominowana do prestiżowej National Book Award, która dała się już poznać festiwalowej publiczności w ramach cyklu rozmów online Grzegorza Jankowicza pt. „Natura przyszłości”. Tym razem, wychodząc od najnowszej książki The Vaster Wilds (w polskim przekładzie ukaże się jako Dzikie bezkresy), pomówimy o doświadczeniu życia w kontakcie z piękną i przerażającą przyrodą, a także o samotności.

Ważnym punktem festiwalu będzie długo wyczekiwane spotkanie z norweskim pisarzem Karlem Ovem Knausgårdem. „Kiedyś postanowił walczyć z bezradnością wobec opowieści, zanurzając się w codzienności i pisząc o samym sobie w sześciu tomach cyklu Moja walka. Teraz Knausgård powraca do fikcji, zadając pytania o granice tego, co możliwe i realne. W jego nowych powieściach w zwyczajne życie wkradają się znaki, a w tle działa nieznane. To doskonała okazja, by porozmawiać o szczerości, wiarygodności i wolności, a może również o muzyce” – zapowiada Drenda.

„Zależało nam także na spotkaniu z palestyńską pisarką i wykładowczynią Adanią Shibli” – podkreśla z kolei Urszula Chwalba, dyrektorka wykonawcza Festiwalu Conrada. „Przetłumaczona na polski powieść Drobny szczegół to wstrząsający obraz trwającego przez wiele pokoleń konfliktu palestyńsko-izraelskiego. Równocześnie jest to refleksja nad uniwersalnymi mechanizmami przemocy. Właśnie o tych kwestiach, niestety bardzo aktualnych, pomówimy w październiku. Dodatkowym kontekstem będzie najnowsza książka Shibli zatytułowana Dotyk, którą festiwal objął patronatem” – dodaje Chwalba.

Jak zwykle na krakowskim festiwalu nie zabraknie przedstawiciela nowojorskiego środowiska literackiego. Tym razem będzie nim Eliot Weinberger, eseista, tłumacz, publicysta i krytyk literacki. Jego nieszablonowy poemat prozą What I Heard About Iraq został uznany za jeden z najwybitniejszych utworów antywojennych i doczekał się licznych adaptacji teatralnych, radiowych i muzycznych. Spotkanie będzie okazją, by eksplorować rozległe przestrzenie zainteresowań amerykańskiego erudyty.

Poza wyżej wymienionymi gośćmi i gościniami w Krakowie pojawią się między innymi Sebastian Barry, Lars Saabye Christensen, Claudia Durastanti, Andriej Kurkow, Cheon Myeong-kwan, Claudia Piñeiro, Antoine Sénanque, Reiner Stach i Tatiana Țîbuleac. Festiwal Conrada będzie też świętem literatury polskiej – dzięki obecności takich pisarek i pisarzy jak Kalina Błażejowska, Artur Domosławski, Natalia Fiedorczuk, Marta Hermanowicz, Liliana Hermetz, Eliza Kącka, Jacek Paśnik, Barbara Sadurska, Dominika Słowik, Sławomir Shuty i Andrzej Stasiuk. Co więcej, już po raz kolejny Kraków będzie gościć laureatkę Literackiej Nagrody Nobla – Olgę Tokarczuk.

Tradycyjnie na festiwalu odbędą się warsztaty z cyklu „Lekcje czytania” – poprowadzą je Katarzyna Kubisiowska, Marek Rabij, Katarzyna Trzeciak, Błażej Warkocki i Aleksandra Wojtaszek. Uczestnicy skupią się na takich zagadnieniach, jak wiarygodność, obiektywność oraz odpowiedzialność za słowo i jego interpretację. Jednym z najważniejszych wydarzeń festiwalowego tygodnia będzie uroczysta gala Nagrody Conrada przyznawanej za najlepszy debiut literacki minionego roku. Wkrótce ogłoszone zostaną pozostałe punkty programu, w tym wydarzenia dla dzieci, pasmo filmowe oraz skierowany do środowiska branżowego „Kongres książki”. Więcej informacji na stronie Festiwalu Conrada i w Magazynie Conrad – specjalnym dodatku do Tygodnika Powszechnego.



Materiały prasowe