Edytuj
share
Piotr Pytlakowski laureatem 27. Konkursu o Nagrodę im. Jana Długosza
Laureatem tegorocznej edycji Konkursu organizowanego w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie został Piotr Pytlakowski, autor książki „Strefa niepamięci” wydanej przez Wydawnictwo Agora.
fot. Targi w Krakowie
Laureatem 27. Konkursu o Nagrodę im. J. Długosza organizowanego w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie został Piotr Pytlakowski, autor książki „Strefa niepamięci” wydanej przez Wydawnictwo Agora.
Nagrodę przyznało Jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Władysława Stróżewskiego, w składzie prof. dr hab. Andrzej Chwalba, prof. dr hab. med. Dominika Dudek, prof. dr hab. Ryszard Nycz dr hab. Małgorzata Janicka-Słysz, prof. dr hab. Andrzej Mączyński, prof. dr hab. Jan Ostrowski, prof. dr. hab. Piotr Sztompka. Szansę na zdobycie Nagrody miała jedna spośród dziesięciu nominowanych książek.
W laudacji prof. dr hab. med. Dominika Dudek podkreśliła - "Książka zmusza do myślenia, wywołuje silne emocje. Pokazuje, że przeszłość splata się z teraźniejszością i tak jak w psychologii człowieka – to co pozornie zapomniane, wyrzucone ze świadomości ma kolosalny wpływ na aktualne decyzje i wybory. Autor udowadnia, że jest jednym z najwybitniejszych polskich reporterów, łączący kunszt z wrażliwością i dążeniem do prawdy.
Piotr Pytlakowski podczas uroczystej gali w Teatrze Ludowym w Krakowie otrzymał statuetkę zaprojektowaną przez śp. prof. Bronisława Chromego oraz nagrodę pieniężną ufundowaną przez Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Krakowie i Wodociągi Miasta Krakowa S.A.
fot. Targi w Krakowie
Piotr Pytlakowski "Strefa niepamięci"
W lutym 2021 roku Piotr Pytlakowski wyrusza na wyprawę po wschodnim Mazowszu i Podlasiu, miastach i miasteczkach „szlaku śmierci”, gdzie w 1941 roku doszło do rzezi mieszkańców, tych żydowskich przez tych polskich. Gnali swoich sąsiadów uliczkami, gwałcili kobiety, zdzierali suknie, swetry i buty, aby nic się nie zmarnowało.
Bo zbrodni towarzyszył rabunek. Sprawcy wyrywali sobie z rąk co cenniejsze dobra. Przykrywali się pierzynami jeszcze ciepłymi po poprzednich właścicielach, wzuwali zdobyczne obuwie, stroili się w futra. Żydowskie połowy miasteczek, place, domy, sklepy i warsztaty nagle straciły właścicieli. Opuszczone posesje, przeważnie w centrach, przy głównych rynkach, atrakcyjnie zlokalizowane, szybko przejęli Polacy.
Jak dzisiaj wygląda życie w miejscach mordu i grabieży. Jak cudze stało się nasze? Jak działają mechanizmy pamięci, które pozwoliły wyprzeć w niepamięć żydowską przeszłość?
Piotr Pytlakowski w swojej reporterskiej podróży nie szuka i nie udziela łatwych ani pocieszających odpowiedzi. Za to przywraca zbiorowej pamięci historie, które nigdy nie powinny zostać zapomniane.
Spotkanie z laureatem Konkursu odbędzie się 25 października o godz. 15:00 na Scenie Głównej w Hali Wisła w EXPO Kraków podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie
Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza jest wyjątkową inicjatywą w Polsce, która rokrocznie towarzyszy Międzynarodowym Targom Książki w Krakowie®. Nagradzane są dzieła polskich autorów wnoszące istotny wkład w rozwój światowej nauki i kultury. Celem Konkursu jest popularyzacja książek z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki, poprzez aktywizowanie i motywowanie obecnych na polskim rynku wydawnictw do publikowania dokonań naukowców i badaczy. Do 2022 roku konkurs koncentrował się przede wszystkim na literaturze naukowej. Od 2023 roku do udziału zapraszani są również wydawców książek popularnonaukowych.
W gronie nominowanych w 27. Konkursie o Nagrodę im. Jana Długosza znaleźli się:
-
Magdalena Chułek, Jak wytwarzany jest slums? Studium przypadku mieszkańców Kibery i Korogocho w Nairobi, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu M. Kopernika.
-
Ryszard Jamka, Panów piłą. Trzy legendy o Jakubie Szeli, Wydawnictwo Marginesy.
-
Paweł Kowal, Abakanowicz. Trauma i sława, Wydawnictwo Agora.
-
Adam Leszczyński, Obrońcy pańszczyzny, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa.
-
Prof. Waldemar Łazuga, Uwikłani w przeszłość, Zysk i S-ka Wydawnictwo.
-
Prof. Ewa Pałasz-Rutkowska, Dzieje kultury japońskiej, Wydawnictwo Naukowe PWN S.A.
-
Piotr Pytlakowski, Strefa niepamięci, Wydawnictwo Agora.
-
Marcin Trzęsiok, Muzyka doświadczenia. Eseje i studia, Polskie Wydawnictwo Muzyczne.
-
Elżbieta Wichrowska, Zapisy codzienności... O dziewiętnastowiecznych dziennikach choroby i osobistych szkicownikach malarskich, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.
-
Jagoda Wierzejska, Była wschodnia Galicja w Polsce, Polska w byłej wschodniej Galicji. Obraz (wielo)narodowej prowincji w międzywojennej literaturze polskiej, Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego.
mat.pras/jd