- A
- A
- A
Otwarcie nowej Cricoteki coraz bliżej. ZDJĘCIA
Na 45 dni przed otwarciem nowej siedziby Cricoteki przy Nadwislańskiej 4 w Kole Kultury trochę prowokacyjnie rozmawialiśmy o żywotności dziedzictwa Tadeusza Kantora. Czy teatr "śmierci, pamięci, obecności" promieniuje do dziś, czy jest tylko stroną na kartach historii teatru?Otwarcie Cricoteki już za 45 dni (fot. PP)
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
crop_free
1
/ 10
Czy do nowego krakowskiego muzeum będziemy pielgrzymować jak do paryskiego Muzeum Picassa, czy literackiego muzeum Orhana Pamuka w Stambule?
Jedną z odpowiedzi na te pytania będzie być może projekt, przygotowywany przez Radio Kraków na inaugurację Cricoteki.
"Lord Kantor" to autorskie słuchowisko Mateusza Pakuły, inspirowane twórczością - a szczególnie "Pismami" - Tadeusza Kantora, poruszające kwestie dla Kantora najistotniejsze - pamięci i wspominania, utraty dzieciństwa i ciągłego w nim przebywania, dotkliwej obecności śmierci. Tematy te wprzęgnięte zostają w opowieść z gatunku science-fiction - estetycznie zupełnie Kantorowi obcą. Wystąpią w nim Jan Peszek, Wiktor Loga-Skarczewski, Zuzanna Skolias. Premiera - 12 września podczas inaguracji nowego muzeum.
12 września 2014 roku w krakowskim Podgórzu otwarta zostanie nowa siedziba Cricoteki. Przy ulicy Nadwiślańskiej 4 stoi już wyjątkowa bryła budynku, który jest rodzajem architektonicznego hołdu złożonego artyście. Architektura nowej siedziby ożywi postindustrialną przestrzeń Starego Podgórza, które wraz z położonym po przeciwnej stronie Wisły Kazimierzem oraz przyległymi terenami Zabłocia przyczyni się do rozwoju tej części Krakowa i jego otwarcia na Wisłę. Połączenie nowoczesnej architektury ze starymi budynkami elektrowni jest także punktem wyjścia dla programu Cricoteki.
– Teraz widzimy, że budynek Cricoteki wygląda fantastycznie nie tylko z zewnątrz, ale także w środku. Wyobrażenia, które przedstawili nam architekci na etapie projektu, doskonale odnalazły się i sprawdziły w rzeczywistości – mówił marszałek Marek Sowa 100 dni przed otwarciem . Budynek osadzono na 189 palach CFA długości 11 metrów każdy. Wylano 4 000 m3 betonu, zużyto 490 ton stali konstrukcyjnej i 350 ton stali zbrojeniowej. Powstał budynek, który pomieści m.in. Muzeum Tadeusza Kantora ze stałą ekspozycją prezentującą twórczość artysty, nowoczesne sale wystawiennicze, centrum teatralno-konferencyjne, ośrodek dokumentacji historii teatru i sztuki wizualnej oraz bibliotekę. – Dziedzictwo kulturowe Tadeusza Kantowa zyska teraz zupełnie nową, należytą mu oprawę – dodał marszałek Marek Sowa. – Nowa Cricoteka z pewnością spełni swoje funkcje: stanie się ważnym centrum życia kulturalnego Krakowa, miejscem edukacji i promocji sztuki.
W nowej siedzibie zaplanowano dwie przestrzenie wystawiennicze usytuowane w spektakularnie zaprojektowanym przęśle budynku, "wiszącym" nad dawną Elektrownią Podgórską. Tym samym wyróżnione zostaną dwa główne nurty działań nowej Cricoteki: pierwszy - związany z prezentacją twórczości Tadeusza Kantora oraz drugi - ukazujący jej wpływ na współczesną sztukę i teatr. Spełniony zostanie postulat samego artysty zakładający stworzenie miejsca na żywe wydarzenie artystyczne.
Założona w 1980 roku przez Tadeusza Kantora instytucja, pełniąca równolegle funkcje muzeum, archiwum, galerii i ośrodka badań, posiada unikatowe zbiory związane z osobą artysty. Dysponując tym niepowtarzalnym zbiorem eksponatów oraz zapleczem merytorycznym, w kraju i za granicą Cricoteka organizuje wystawy, sympozja, spektakle, warsztaty, spotkania, wydaje wydawnictwa dedykowane sztuce Tadeusza Kantora. W każdym z elementów realizowanego programu staramy się znaleźć nawiązanie do historii i tradycji istniejącej ponad 30 lat Cricoteki. Ta wszechstronna działalność pokazuje jak wielki wpływ wywiera i jakie zainteresowanie budzi sama postać artysty i jego dokonania. Inspirując się postawą artystyczną Tadeusza Kantora tworzona jest nowa koncepcja programowa Cricoteki na kolejne lata. Wzory czerpane są z doświadczeń podobnych – dedykowanych jednemu artyście – instytucji, ale także z przedsięwzięć prezentujących dorobek Tadeusza Kantora w rozmaitych formach i kontekstach. Punktem odniesienia dla naszych działań pozostają zrealizowane kolejno w 2005 i 2007 roku wystawy Teatr Niemożliwy i Teatr bez teatru . Umieściły one artystę pośród najwybitniejszych reformatorów sztuki i teatru XX wieku, a także zderzyły jego sztukę z działaniami współczesnych artystów. Inne spojrzenie na spuściznę Tadeusza Kantora zaprezentowane zostało podczas konferencji poświęconej marionetkom w Institut International de la Marionette w Charleville-Mézières w 2011 roku. Podkreślała ona rolę Kantora jako artysty kontynuującego poszukiwania Gordona Edwarda Craiga i ich wpływ na współczesny teatr, rozszerzając pola potencjalnych możliwości kreowania multidyscyplinarnego programu Cricoteki.
Projekt „Budowa Muzeum Tadeusza Kantora oraz siedziby Ośrodka Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora - CRICOTEKA” współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013 oraz budżetu Województwa Małopolskiego.
jn/inf. prasowe
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:04
Ludowcy poprą w wyborach prezydenckich Szymona Hołownię?
-
17:00
Notowanie nr 1545 z 24.11.2024 r.
-
16:12
Karol Nawrocki kandydatem na prezydenta Polski. PiS udzieliło mu poparcia
-
15:24
Dachowanie auta na drodze krajowej w Gródku. Są ranni
-
15:04
Zakupy w stylu slow na tarnowskim targu. Kolejna okazja – przed świętami
-
14:45
Święta i Sylwester w górach? W niektórych hotelach pełne obłożenie
-
14:19
Komu soli, komu? W Tarnowie powstała grota solna
-
13:47
Pasażerze, robiłeś zdjęcia autobusom, pętlom, przystankom? To świetnie!
-
13:15
Rozpoczyna się remont drogi nr 94 w Bolesławiu. Ruch tylko jednym pasem
-
12:15
Człowieku, kup nam karmę, a dostaniesz choinkę
-
10:10
Pikający telefon, czyli jak przetrwać na grupie rodzicielskiej?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze