Dziś (5. grudnia) w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego na ul. Grodzkiej 53 (godz. 18.00, sala 39, I piętro) odbędzie się spotkanie promocyjne ksiązki Macieja Gutowskiego „O Paniach, Panach i zdarzeniach”.

Spotkanie poprowadzi Dyrektor Instytutu Historii Sztuki UJ dr hab. Andrzej Betlej. Wśród zaproszonych gości będą dawni znajomi prof. Gutowskiego –
dr Krystyna Styrna-Bartkowicz (Politechnika Krakowska), prof. Adam Małkiewicz (Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), prof. Jerzy Mikułowski Pomorski (Uniwersytet Ekonomiczny) i inni.



Książka Macieja Gutowskiego nie jest zwykłą relacją wydarzeń ze świata sztuki – to gawęda, mozaika złożona z na pozór luźno powiązanych ze sobą historii, które pod wprawnym piórem przenikliwego obserwatora ukazują zaskakujące połączenia i opatrzone zostają głębszą refleksją. Ożywają tu przedstawieni w prywatnych sytuacjach artyści związani z Grupą Krakowską – wśród nich Jonasz Stern, Tadeusz Kantor i Tadeusz Brzozowski – a także wielcy badacze jak Karol Estreicher. Uzupełnienie całości stanowi plastyczny język, w którym nie brak zwrotów zaczerpniętych z mowy potocznej. To właśnie między słowami ujawnia się główny zamiar Autora: stworzenie wzbogaconej dygresjami i potraktowanej z przymrużeniem oka pochwały wspomnienia oraz nostalgii.




Maciej Gutowski (1931-1998)
Historyk i krytyk sztuki. Pracował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, a następnie na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i na Politechnice Białostockiej, gdzie w 1993 r. został profesorem nadzwyczajnym. Od lat sześćdziesiątych uprawiał krytykę artystyczną, prowadząc m.in. stałą rubrykę w „Dzienniku Polskim” i „Kulturze” oraz publikując w innych czasopismach. Organizował i współorganizował wystawy sztuki, w tym – z doktorem Markiem Rostworowskim – Wystawy Jednego Dzieła w lokalu krakowskiego Stowarzyszenia Historyków Sztuki. Największe nasilenie działalności wystawienniczej – w ruchu kultury niezależnej – przypadło na okres stanu wojennego. Otrzymał szereg odznaczeń, nagród i wyróżnień – m.in. Złoty Krzyż Zasługi (1981), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1990), Medal Komisji Edukacji Narodowej (1992).