Autorem ekspozycji jest Jakub Woynarowski - absolwent Wydziału Grafiki ASP w Krakowie i wykładowca w Pracowni Rysunku Narracyjnego, niezależny kurator; twórca książek, animacji i eksperymentalnych komiksów. W Bunkrze Sztuki pokazuje fotografie, fotomontaże i autorskie filmy. Wszystko skupione wokół tematyki ogrodowej, nie ogrodniczej...

Tematem wystawy są relacje między kulturą a naturą, a symbolem tej relacji staje się ogród.

Punktem wyjścia dla wystawy Kuby Woynarowskiego w Bunkrze Sztuki jest europejska technika ogrodnicza o nazwie aha (ang./franc. ha-ha), polegająca na odgraniczeniu ogrodu od otoczenia za pomocą rowu o płynnej, miękko zaznaczonej, linii. Technika ta pozwala na optyczne powiązanie ogrodu z okalającą go przestrzenią: skutkuje to brakiem elementu przesłaniającego widok na okolicę, przez co ogród zdaje się nie posiadać granic. Aha czy ha-ha jest więc rodzajem precyzyjnie skonstruowanego niewidocznego muru, narzędziem produkcji iluzji, która zostaje zdemaskowana w momencie bliższego doń podejścia. Nazwa tej techniki nawiązuje zresztą do okrzyku zaskoczenia i rozczarowania, jaki wydaje osoba spacerująca po ogrodzie i natykająca się na ów rów: (h)a-ha!.

Artysta od wielu lat zafascynowany jest ogrodami. Jak wyjaśnia: różne typy ogrodów – francuski, angielski, japoński, czy chiński – pokazują różne obrazy rzeczywistości. Ogród francuski to piękna, uporządkowana, totalitarna wręcz, struktura, w której natura zostaje zamknięta w szereg geometrycznych form. Ogród angielski z kolei to wzniosła dzikość i nieokiełznanie – doskonale wykoncypowane i zasymulowane, w czym upodabnia się on do swego francuskiego odpowiednika. W obu przypadkach mamy do czynienia z przemyślaną aranżacją, rodzajem ułożenia, przestrzennego skonceptualizowania, czy zdiagramatyzowania rzeczywistości. Innymi słowy, oba ogrody są skutkiem przetworzenia nieskończonej i nieokreślonej bezładnej materii wrażeń w posiadające już granice, w zasadniczych momentach dookreślone “coś” - czyli ogród właśnie.

Wyznaczenie struktury ha-ha okazuje się być rozpaczliwą, choć sprytną i godną podziwu, próbą poradzenia sobie ze swoimi ułomnościami przez ogrodnika-filozofa, jak i jego towarzyszek i towarzyszy - podkreśla Woynarowski.

Zapraszamy na rozmowę na temat wystawy w towarzystwie artysty i kuratorki w dn. 22.08 o godz. 17.00.

Czas trwania: od 11 do 22.08.2012
Miejsce: Galeria Dolna Bunkra Sztuki, pl. Szczepański 3a
Kuratorka: Aneta Rostkowska