Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

"Obłęd" Edwarda Dwurnika ZDJĘCIA

  • Kultura
  • date_range Czwartek, 2013.03.21 16:06 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:56 )
Wielka wystawa prac jednego z najpopularniejszych współczesnych malarzy.

Edward Dwurnik, Modlitwa pod helikopterami, cykl „Moi bohaterowie”, 1972, linoryt, tusz, flamaster, kredka, własność Artysty, fot. J.Świderski - MNK

Posłuchaj Edwarda Dwurnika
"Obłęd" Edwarda Dwurnika

Edward Dwurnik jest jednym popularniejszych cenionych polskich artystów. W kwietniu 2013 roku będzie obchodził 70. urodziny. Z tej okazji Muzeum Narodowe w Krakowie zorganizowało wielką retrospektywną wystawę blisko 150 obrazów i grafik.

W ciągu niemal półwiecza Dwurnik namalował blisko 5000 obrazów, stworzył około 14 000 prac na papierze i niemal 3500 grafik. Wybór prac na wystawę nie był więc łatwy, ale udało się pokazać obrazy i rysunki artysty z kilkunastu najważniejszych cyklów tworzonych przez niego od 2. połowy lat 60. aż do pierwszego dziesięciolecia XX wieku (m.in. Sportowcy, Robotnicy, Warszawa, Obrazy duże, Podróże autostopem, Namiętności, Krzyż). Ważnym punktem wystawy są rzadko pokazywane rysunki i kolaże tworzone przez Dwurnika równolegle do obrazów (cykle Mur, Jeden dzień, Moi bohaterowie, W cieniu budowli, Robotnicy).

Artysta bardzo wcześnie wypracował własny, rozpoznawalny i czytelny język sztuki. Z humorem i ironią ukazuje polską rzeczywistość od czasów PRL-u do IV RP.




Krytycy pisali i mówili, że jego obrazy przypominają „relacjonujące współczesne wydarzenia komiksy”, że „pochyla się nad swojską rzeczywistością”, jest jej „kronikarzem”, „piewcą Polski powiatowej”.
Dwurnik należy do tych twórców, którzy odnieśli komercyjny i finansowy sukces. Wywarł też wpływ na kilku młodych artystów. Wilhelm Sasnal nie ukrywa, że był pod wrażeniem kilku jego obrazów.
Skąd Obłęd w tytule wystawy?

- W 1981 roku namalowałem ważny dla mnie obraz Obłęd ludu, mówiący o wydarzeniach w 1970 roku w Gdańsku, kiedy to wszyscy byli w szoku, gdyż wojsko strzelało do robotników. Doszliśmy do wniosku z kuratorem wystawy, że wystawa powinna mieć nazwę Obłęd. W gruncie rzeczy moja twórczość polega na obłędzie. -–mówi artysta.
Obłęd to słowo wieloznaczne, określa z jednej strony szaleństwo, z drugiej coś nadzwyczajnego, niesamowitego i wspaniałego. „Zrobienie tego to czysty obłęd!” - słyszymy na co dzień. Równie często jak to, że coś zostało obłędnie przez kogoś wykonane albo że ktoś obłędnie wygląda. Ponieważ najistotniejszym tematem dzieł Dwurnika jest otaczająca go „polska cywilizacja”, wydaje się, że termin ten również dobrze opisuje charakter świata przedstawionego w obrazach artysty.
Przedstawione w Muzeum Narodowym w Krakowie prace zostały ułożone chronologicznie, dzięki czemu można dostrzec ciągłość określonych tematów w sztuce artysty.
oprac. Katarzyna Bik
Kurator: Dominik Kuryłek

23 marca – 9 czerwca 2013
Wernisaż: 22 marca, godz. 18.00


Gmach Główny, al. 3 Maja 1 – Oddział Muzeum Narodowego w Krakowie,
Sala Wystaw Zmiennych, parter


Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię