- A
- A
- A
O Swinarskim z Anną Polony i Jerzym Trelą
Tego w Starym Teatrze jeszcze nie było. Już w sobotę i niedzielę każdy widz może wziąć udział w "Szybkiej, indywidualnej rozmowie w cztery oczy z aktorami Konrada Swinarskiego". Rozmowa trwać ma tyle, ile klasyczna, szybka randka - 5 minut."Szybka, indywidualna rozmowa w cztery oczy z aktorami Konrada Swinarskiego" w Starym Teatrze:
25, 26 maja, godz. 17.00 – 19.00, 19.30 – 21.30
W zdarzeniu udział wezmą:
Elżbieta Karkoszka
Halina Kwiatkowska
Danuta Maksymowicz
Anna Polony
Hanna Smólska
Andrzej Buszewicz
Aleksander Fabisiak
Zygmunt Józefczak
Tadeusz Malak
Leszek Piskorz
Jerzy Trela
Projekt zat. " Swinarski>>bio.s " to rodzaj multimedialnej instalacji przywołującej postać Konrada Swinarskiego (1929 – 1975), wielkiego artysty europejskiego teatru XX wieku, wybitnego interpretatora sztuk szekspirowskich, polskiego romantyzmu i dzieł Wyspiańskiego .
Swinarski należał do pokolenia doświadczonego przez wydarzenia II wojny światowej, które brutalnie zapisały się w jego osobistym życiu. To ‘dotknięcie’ historii miało decydujący wpływ na odczytanie przez reżysera literatury na scenie, czy to w sposobie uwikłania bohaterów w społeczne i polityczne zależności, czy w niejasnej ocenie moralnych i etycznych zachowań postaci. Z usprawiedliwienia osobistej klęski wyrosły jego wielkie inscenizacje poszukujące odpowiedzi na fundamentalne pytania, stawiane wobec polskiej i niemieckiej historii, (Swinarski pochodził z polsko-niemieckiej rodziny), polskiego katolicyzmu i Heglowskiego rozumienia rozwoju Ducha Narodów.
W latach 60. powstały wielkie inscenizacje Swinarskiego w Schiller Theater w Berlinie ( Marat/Sade, Pluskwa ). W tym samym czasie reżyser rozpoczął współpracę ze Starym Teatrem (1965-1975), przygotował tu jedenaście inscenizacji, m.in.: Nieboską komedię Krasińskiego, Woyzecka Büchnera, Fantazego Słowackiego, Wszystko dobre, co się dobrze kończy Szekspira, Dziady Mickiewicza, Wyzwolenie Wyspiańskiego. W Starym spotkał znakomity zespół artystów - aktorów, kompozytorów - z ich wspólnej pracy powstały arcydzieła wyznaczające styl interpretacji narodowej literatury na całe półwiecze.
Przyszły sezon w Starym Teatrze poświęcony będzie twórczości Konrada Swinarskiego.
wg. materiałów prasowych ST
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
15:56
"Kino gloryfikuje młodość, ale potrzeba miłości i seksualność towarzyszą nam przez całe życie"
-
15:23
Pogrzeb Tadeusza Jakubowicza. „Żegnamy przede wszystkim dobrego człowieka”
-
14:57
"Kino gloryfikuje młodość, ale potrzeba miłości i seksualność towarzyszą nam przez całe życie"
-
14:47
Wierzby rosochate, a w nich diabły rogate
-
14:42
„Budowniczy mostów pokoju”. Historyk wspomina Tadeusza Jakubowicza
-
13:59
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa działa od 30 lat!
-
13:47
Podejrzany o zabójstwo matki i siostry w Spytkowicach trafi na obserwację
-
13:46
Było nie było… Zbylut Grzywacz w MCK!
-
13:02
Moda w erze konsumpcjonizmu. Fast fashion czy etyka?
-
12:58
Moda w erze konsumpcjonizmu. Fast fashion czy etyka?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze