Premiera w Teatrze Nowym w Krakowie.
"Gniew dzieci" to gorzka opowieść Piotra Siekluckiego o wykorzystaniu seksualnym dzieci, zamkniętych w katolickim sierocińcu.
W 1212 roku odbyła się jednak z najtragiczniejszych w skutkach krucjata chrześcijaństwa. Z ziemi francuskiej i niemieckiej w celu oswobodzenia chrystusowego grobu z rąk pogańskich w kierunku Jerozolimy ruszyły kilkutysięczne rzesze dzieci. Te z nich, które nie pomarły z głodu, z wycięczenia i chorób dotarły do Genui , gdzie w zdradziecki sposób zostały m.in. przez swoich duchowych przywódców wykorzystane i sprzedane do niewoli.
Jak mówią twórcy spektaklu: "Kościół Katolicki oficjalnie nigdy nie poparł, ani nie potępił wydarzeń roku 1212. Wiele tych dzieci padło ofiarą pedofilii; w czasie nieludzkiej wędrówki były wykorzystywane seksualnie i mordowane. Większość z nich nie wróciła do swoich domów. Do tej pory nie wiadomo, czy był to tylko i wyłącznie spisek fałszywych duchownych i księży, którzy za cel mięli sprzedaż dzieci do niewoli, czy tylko jedno z fałszywych objawień świętych".
Istotne dla scenariusza jest to, że indywidualne historie pojawiających się w nim dzieci są w całości oparte na autentycznych i udokumentowanych wydarzeniach. Również postaci wychowawców sierocińca posiadają swoje autentyczne pierwowzory: Maria Vogel Nowak to Austriaczka, nazistka, która po II wojnie światowej współtworzyła austriacki system sierocińców; opanowana wstrętem do masturbacji, wszczepiała dzieciom wirusa malarii i traktowała je promieniowaniem rentgenowskim z nadzieją na wyleczenie ich z rozpusty. Hans Krenek to austriacki wizytator sierocińców, w II wojnie światowej kwalifikował dzieci do obozów koncentracyjnych, po wojnie prowadził na dzieciach eksperymenty medyczne. Wypowiedzi księży i biskupów, w większości zaczerpnięte zostały z publikowanych w prasie wypowiedzi autentycznych duchownych na temat pedofilii, homoseksualizmu, współczesności. Przytaczane w scenariuszu fakty z życia kościoła zaczerpnięte zostały z historycznych opracowań.
W październiku 2012 minie równe 800 lat od krucjaty dziecięcej.
Tekst i reżyseria Piotr Sieklucki
choreografia: Mikołaj Mikołaczyk, scenografia: Łukasz Błażejewski; produkcja: Marek Kutnik; obsada: KLER: Ewa Pająk, Dariusz Maj, Janusz Marchwiński, DZIECI: Dominika Majewska, Tomasz Adamski, Mateusz Lewandowski
Premiera 5, 6, 7 października
- A
- A
- A
O pedofilii w kościele ZDJĘCIA
"Gniew dzieci" to gorzka opowieść Piotra Siekluckiego o wykorzystaniu seksualnym dzieci, zamkniętych w katolickim sierocińcu.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
13:32
Miał dożywotni zakaz prowadzenia, wsiadł za kierownicę. Do tego był poszukiwany
-
13:14
Dziki Zachód na Prądniku Czerwonym. Będzie audyt bezpieczeństwa i więcej patroli policji
-
12:30
Kto będzie nowym dyrektorem Wydziału Komunikacji Społecznej? Największe szanse ma Przemysław Walaszczyk
-
12:10
Rektor Politechniki Krakowskiej: „W ciągu 30 lat nastąpił gigantyczny przeskok w budowie dróg w Polsce”
-
11:59
Cztery Złote Globy dla "Szōguna". Co sprawiło, że serial zachwycił krytyków?
-
11:45
Czekolada za choinkę. W Małopolsce Zachodniej trwają akcje odbioru drzewek
-
11:43
Nawet 300 hektarów w nowohuckim kombinacie może przejąć Kraków. "Rozmawiamy o trzy razy większym terenie niż planowano"
-
11:30
Groźby, nagroda, freski, korki, wyprawa w Tatry i słowa metropolity. Co Wyczynem, co Blamażem?
-
11:11
Izabela Kudła : pierwszy raz na siłowni...nuda, ale odkryłam fitness
-
11:07
Izabela Kudła - Mistrzyni Europy Fitness , poleca aktywną regeneracje po pracy
-
22:30
Wychowała pokolenia pianistów. Kim była Irena Rolanowska?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze