Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Nowa architektura w Krakowie

  • Kultura
  • date_range Wtorek, 2013.02.26 11:09 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:54 )
W magazynie Koło Kultury debata o wspólczesnej krakowskiej architekturze

Muzeum Mocak

Tak będzie wyglądać Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora „Cricoteka” /fot: www. cricotekawbudowie.pl
Małopolski Ogród Sztuki/ fot. Adam Piśko
Współczesna architektura w Krakowie znów na fali. Prestiżowe nagrody zdobywają głośne i dyskutowane realizacje jak Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, czy Małopolski Ogród Sztuki. Wkrótce do grona spektakularnych obiektów dołączą Muzeum Kantora czy Centrum Kongresowe. Z tych śmiałych, efektownych i funkcjonalnych rozwiązań na pewno możemy być dumni.

Ale czy to oznacza, że Kraków jest dla nowej architektury ziemią obiecaną? Otóż właśnie wcale to nie jest takie pewne... A ważne nagrody dla kilku zaledwie krakowskich realizacji raczej wskazują na brak dobrej współczesnej architektury w Krakowie, niż na jej godną reprezentację.
W magazynie Koło kultury w ramach cyklu Rekomendacje AICA rozmawialiśmy o nowej, krakowskiej architekturze. Naszymy gośćmi byli - Krzysztof Ingarden i Piotr Nawara oraz Agnieszka Szultk z nsMoonStudio. Także prezes polskiej sekcji Międzynarodowego stowarzyszenia krytków sztuki Andrzej Szczerski.
Tak będzie wyglądać Centrum Kongresowe (wizualizacja)
Zastanawialiśmy się się m.in. czy, i na jakich zasadach współczesna architektura jest możliwa w historycznym mieście? W jaki sposób wykorzystać historyczne dziedzictwo architektury dla promowania architektury współczesnej? Jak to robią inni - w Europie, czy na dalekim Wschodzie?
- W latach 90-tych w Krakowie budowano głównie supermarkety i mieszkaniowe osiedla, teraz na szczęście to się zmienia - powiedział na antenie Radia Kraków jeden z najlepszych polskich architektów Krzysztof Ingarden, twórca MOS.
- Weszły nowego rodzaju inwestycje - inwestycje kulturalne - mówił architekt. W dużej mierze dzięki środkom unijnym. Pojawiły się ważne konkursy na sale koncertowe, opery, muzea. Takie ambitne konkursy - rodzą ambitną architekturę. Ale to wszystko musiało trochę trwać - sama praca nad nowym projektem architektonicznym moze trwać kilka lat, kolejne kilka jego realizacja. Stąd sytuacja w architekturze zmienia się wolniej, niż w innych dziedzinach życia. Po prostu wymaga czasu.
W Krakowie nowa architektura musi powstawać w nieustającym dialogu z historią.
- Największym wyzwaniem było dla nas połączenie dawnego z nowym - na działce była przecież stara elektrownię mówiła Agnieszka Szultk z nsMoonStudio, współautorka Muzeum Kantora.
- Było dla nas oczywiste, że to będzie forma stanowiąca niejako oprawę elementu już istniejącego - budynku dawnej elektrowii, która stała się częścią nowego muzeum. To było bardzo inspirujące - ocalić starą strukturę, stworzyć jej nowy wymiar, nadać jej nowe imię - poprzez nowoczesną oprawę. Te dwa elementy, stary i nowy współpracują ze sobą, ale żaden z nich nie traci swojego charakteru.

Wyślij opinię na temat artykułu

Komentarze (0)

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię