W środę 24 listopada turecki noblista Orhan Pamuk spotka się z czytelnikami podczas tegorocznej edycji Festiwalu Conrada.
Radio Kraków wychodzi na przeciw olbrzymiemu zainteresowaniu spotkaniem z Orhanem Pamukiem. Tureckiego noblistę będzie można usłyszeć w transmisji na antenie naszej rozgłośni. Razem z Krakowskim Biurem Festiwalowym przygotowujemy dla słuchaczy nie tylko dźwiękową relację bezpośrednią. Ci, którzy nie dostali biletów do Audytorium Maximum będą mogli posłuchać transmisji w radiu albo w internecie.
Urodzony w Stambule w 1952 roku Orhan Pamuk to obecnie jeden z najważniejszych pisarzy świata. Szwedzka Akademia uzasadniając werdykt noblowski napisała: .
Pierwsza powieść Pamuka Cevdet Bej i synowie została opublikowana w 1982 roku. Kolejne wydawane w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ugruntowały jego pozycję. Dzisiaj, pisarz jest laureatem najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie.
W Polsce nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazało się już 11 książek Orhana Pamuka: Śnieg , Nazywam się Czerwień , Nowe życie , Stambuł. Wspomnienia i miasto , Dom ciszy , Biały zamek , Muzeum niewinności , Cevdet Bej i synowie oraz Czarna księga .
W tym roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazały się dwa tomy: zbiór esejów i opowiadań Pamuka pt. "Inne kolory",
oraz zbiór tekstów "Pisarz Naiwny i sentymantalny" - eseje składające się na książkę są zapisem wykładów wygłoszonych przez Orhana Pamuka w 2009 roku na Uniwersytecie Harvarda.
Pamuk zadaje tu sobie fundamentalne, podstawowe pytania na temat literatury. Czym jest powieść? Co łączy literaturę z muzeum? Ile Pamuka jest w Pamuku, czyli jaka jest zawartość materiału autobiograficznego w powieściach Noblisty?
Wychodząc od rozróżnienia na pisarzy oraz czytelników naiwnych i sentymentalnych – ci pierwsi angażują się w tekst, dają się mu porwać i uwieść; ci drudzy traktują go refleksyjnie, analizują, porównują, poszukują ukrytych znaczeń – Orhan Pamuk zastanawia się nad istotą aktu pisania i czytania, sztuką interpretacji oraz istotą gatunku powieściowego. By znaleźć odpowiedź, dokonuje autorskiej analizy własnych powieści, a także sięga po dzieła klasyków – Flauberta, Balzaka, Dostojewskiego, Tołstoja, Manna, Prousta, Joyce'a, Woolf, Borgesa i Calvino.
"Chciałem opowiedzieć o swojej pisarskiej podróży, o postojach, które robiłem w drodze, o tym, czego nauczyły mnie sztuka i forma powieści, o narzucanych przez nie ograniczeniach, o walce z tymi ograniczeniami i przywiązaniu do nich. Chciałem jednocześnie, aby te wykłady były raczej rodzajem eseju lub medytacji na temat sztuki powieści niż podróżą w prywatną przeszłość albo rozważaniem nad ewolucją mojego pisarstwa. (…) Zależało mi jednak przede wszystkim na tym, by przyjrzeć się oddziaływaniu powieści na czytelników oraz temu, jak pracują pisarze i w jaki sposób konstruują swoje książki. Moje doświadczenia jako czytelnika i twórcy powieści nie dają się rozdzielić".
Wyślij opinię na temat artykułu
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
21:50
Dlaczego Kraków jest coraz bardziej zakorkowany? Ekspert: SCT może nie załatwić sprawy
-
17:55
W sobotę inauguracja nowego stowarzyszenia politycznego, prezeską Gosek-Popiołek
-
17:24
Wypadek na DK7 - uwaga na poważne utrudnienia
-
17:19
Puszcza Niepołomice podwójnie zwycięska
-
17:15
Nowe ładowarki samochodowe w Krakowie. Części mieszkańców się nie podobają, ale czy słusznie?
-
16:26
Wicestarosta tarnowski, wójt gminy Szerzyny i dyrektorka PCPR na łatwie oskarżonych
-
16:19
Co Aleksander Miszalski robi w Danii? Chodzi o metro
-
15:54
Czym zajmują się ombudsmani?
-
15:26
Obwodnica Brzeska już prawie gotowa. Kierowcy pojadą nią jeszcze przed feriami
-
14:57
Czy komicy są smutni? Krzysztof Piasecki o kulisach pracy satyryka
-
10:00
Czy komicy są smutni?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze