Teatr Barakah w Krakowie apeluje się do ministra kultury, aby zwrócił uwagę na trudną sytuację teatrów nieistytucjonalnych i wdrożył plan wsparcia finansowego. W wydanym przez założycielki sceny Monikę Kufel i Anę Nowicką oświadczeniu czytamy, że teatr prowadzony jest przez fundację, nie ma stałych dotacji, a artyści oraz zespoły techniczny i administracyjny zatrudnione są na umowie zlecenie. - Nie jesteśmy zabezpieczeni na okoliczność zagrożenia związanego z rozprzestrzeniania się koronawirusa - podkreśla Ana Nowicka.

Zobacz: Przesunięta premiera, honoraria dla artystów wstrzymane. Teatr Barakah apeluje do ministra

W dramatycznej sytuacji znalazły się także kina studyjne. I one liczą na pomoc ministerstwa kultury, ale również Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. "Kina mają stałe koszty: zatrudnionych ludzi, wynajmu budynków. Te instytucje mogą mieć spory problem, mogę zostać postawione w stan bankrutcwa, tym bardziej że wiele wskazuje, że sytuacja potrwa dłużej niż dwa tygodnie" - mówi Iwona Nowak z Kina Mikro w Krakowie.

O swoją przyszłość obawiają się także środowiska plastyczne. Jak zaznacza Ewa Łączyńska-Widz, dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie - galeria na razie stara się pracować tak, jakby wystawy, które były zaplanowane na kolejne miesiące miały się odbyć, ale bez wątpienia na kryzysie najwięcej stracą przedstawiciele wolnych zawodów. "Na pewno dotknie to artystów i kuratorów, którzy utrzymują się z realizacji różnych projektów w galeriach. Działają projektowo - otrzymają honorarium wtedy, gdy wystawa się odbywa" - tłumaczy Ewa Łączyńska-Widz.

Sytuacja, w której się znaleźliśmy, jak komentuje Bartosz Szydłowski, dyrektor artystyczny Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie przypomina o braku rozwiązań systemowych dla środowiska artystycznego. "Mnóstwo artystów, muzyków, ludzi teatru, z dnia na dzień traci środki do utrzymania. Brak gwarancji etatowej jest cechą naturalną tego zawodu, mamy tu przecież sporo freelancerów. Cały sektor właściwie okazuje się trochę poza strukturą systemową. Powinniśmy już teraz się nad tym zastanowić, jak w takiej sytuacji nie zostawić części społeczeństwa na pastwę losu" - mówi Szydłowski. 

Na czas zamknięcia, wiele instytucji stara się podtrzymać swój kontakt z widzami i publikuje swoje materiały w internecie - wywiady z artystami, zapisy przedstawień czy koncertów. 

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje nad pakietem wspierającym osoby i instytucje kultury, które poniosły straty w związku z odwołaniem wydarzeń artystycznych w wynikającym z zagrożenia epidemicznego. Jak poinformowała Anna Bocian, rzeczniczka ministra Piotra Glińskiego - szczegóły zostaną prawdopodobnie przekazane we wtorek - 17 marca. Natomiast już teraz artyści znajdujący się w szczególnie trudnej sytuacji materialnej mogą wnioskować o pomoc socjalną z Funduszu Promocji Kultury.
 

 

Czytaj także: Teatr Groteska dla najmłodszych, muzyczne „Do DNA” dla każdego

 

 

(Magdalena Zbylut-Wiśniewska/ek)


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.