- A
- A
- A
Nagroda im. W. Szymborskiej – nominacje
Fundacja im. Wisławy Szymborskiej ogłosiła nominację do pierwszej edycji nagrody, która jest spełnieniem testamentowej woli poetki.Nagroda im. Wisławy Szymborskiej ma charakter międzynarodowy, przyznawana będzie co roku za książkę poetycką wydaną w języku polskim w roku poprzedzającym. Do nagrody zgłoszone mogą być tomy poetyckie wydane oryginalnie po polsku lub w przekładzie na język polski. Do nagrody mogą zgłaszać swoich kandydatów wydawnictwa, osoby reprezentujące instytucje kultury, media o literackim charakterze, członkowie kapituły oraz inne osoby. Laureat nagrody wyłaniany jest w dwóch etapach: wiosną wskazuje się nominacje, jesienią wybiera zwycięski tytuł.
Kapituła nagrody spośród prawie 200 tomów wydanych w 2012 roku i zgłoszonych do konkursu wybrała 5 nominowanych książek, ich autorami są: J ustyna Bargielska, Krystyna Dąbrowska, Łukasz Jarosz, Krzysztof Karasek i Jan Polkowski. W tym roku nominacji nie otrzymał żaden autor zagraniczny, ale też zgłoszono jedynie 7 tomów tłumaczonych, podczas gdy polskich dopuszczono do konkursu 176.
16 listopada 2013 roku, w czasie gali, która odbędzie się w Miejskim Ośrodku Sztuki w Krakowie, kapituła ogłosi nazwisko laureata. Na nagrodę składa się statuetka oraz 200 tysięcy złotych.
Celem nagrody jest popularyzowanie poezji. Chcemy nie tylko przyciągnąć uwagę czytelników, ale też wydawców, zachęcić ich do drukowania polskich autorów oraz publikowania tłumaczeń poezji obcej, która wciąż nie dość mocno obecna jest na polskim rynku księgarskim. Sprzeciwiając się pośpiechowi, powierzchownemu uczestnictwu w kulturze, dominacji literatury masowej, pragniemy dowartościować poezję jako rodzaj sztuki trudnej, lecz ważnej. Nagradzamy twórców, którzy potrafią zachować niezależność, kreują swój własny, niepodatny na zewnętrzne koniunktury świat, operują mistrzowsko słowem. Trwa już nabór tomów poetyckich do II edycji nagrody, która zostanie rozstrzygnięta w 2014 roku.
Nagroda im. Wisławy Szymborskiej w tym roku przyznana zostanie po raz pierwszy. Kapituła nagrody składa się z tłumaczy (większość z nich to tłumacze Szymborskiej, którzy przez lata zmagali się z przekładami jej kolejnych tomów) i badaczy literatury, zarówno polskich, jak i zagranicznych.
Wśród nominowanych znajdziemy poetów różnych pokoleń i orientacji poetyckich:
Justyna Bargielska : ur. w 1977. Poetka i prozaiczka, laureatka prestiżowych nagród literackich. Debiutowała w 2003 roku tomem wierszy Dating Sessions . Autorka tomów poetyckich: C hina Shipping,
Dwa fiaty, Bach for my baby , a także prozy: Obsoletki, Małe lisy . Otrzymała nagrodę im. Rainera Marii Rilkego, jest też dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej Gdynia – za tom Dwa fiaty oraz Obsoletki . Nominowana do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej za tom wydany przez Biuro Literackie.
Krystyna Dąbrowska : ur. w 1979. Debiutowała w 2006 roku tomem Biuro podróży . Studiowała grafikę na warszawskiej ASP, w dalszym ciągu mieszka w Warszawie. Swoje teksty drukuje w „Kwartalniku Artystycznym”, „Gazecie Wyborczej”, „Dwutygodniku”, „Odrze”, „Twórczości”, „Kulturze Liberalnej”. Tłumaczka literatury angielskiej: Williamsa, Yeatsa, Hady’ego oraz Gunna, przekłady poezji publikowała na łamach „Literatury na świecie”. W 2012 roku wydała nakładem Wydawnictwa Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury swój drugi tom poetycki – , za który została nominowana do
nagrody im. Wisławy Szymborskiej.
Łukasz Jarosz - ur. w 1978. Poeta, muzyk. Perkusista, wokalista i autor tekstów grup: Lesers Bend, Chaotic
Splutter, Mgłowce, Zziajani Porywacze Makowców. Autor sześciu tomów poetyckich: Soma (2006), Biały tydzień (2007), Mimikra (2010), Spoza (2011), Wolny ogień (2011), Pełna krew (2012). Laureat wielu konkursów poetyckich, m.in.: im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, im. Rafała Wojaczka, im. Reinera Marii Rilkego. Jego debiutancka książka poetycka Soma została wyróżniona I nagrodą w Konkursie Młodych Twórców im W. Gombrowicza oraz otrzymała nagrodę Złoty Środek Poezji na najlepszy poetycki debiut książkowy (2007). Jego wiersze tłumaczone były na język chorwacki i włoski. Publikował m.in. w „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej”, „Twórczości”. Mieszka w Żuradzie pod Olkuszem. Do
agrody im. Wisławy Szymborskiej nominowany za tom wydany przez Znak.
Jan Polkowski - ur. w 1953. Debiutował w 1978 roku na łamach podziemnego kwartalnika „Zapis”; swoje
wiersze publikował także w innych czasopismach wydawanych poza cenzurą (m.in. w „Wezwaniu”, „Nowym Zapisie”, „Ogniwie”, „Arce”) oraz w „Tygodniku Powszechnym”, miesięczniku „Powściągliwość i Praca” i londyńskim „Pulsie”. Pierwszy tom poetycki nosił tytuł To nie jest poezja (Nowa, 1980). Internowany w 1981 roku z powodu działalności antykomunistycznej. Przed 1989 rokiem jego zbiory wierszy ukazywały się w wydawnictwach niezależnych ( Ogień, Wiatr i liście, Drzewa, Wiersze 1977-1984 ), później ogłosił: Elegie z tymowskich gór, Cantus, Cień . Laureat nagrody im. Kościelskich, nagrody poetyckiej im. Sępa-Szarzyńskiego,Nagrody im. Andrzeja Kijowskiego. Nominowany do Nagrody im.
Wisławy Szymborskiej za , tom wydany przez Bibliotekę Toposu, 2012.
Krzysztof Karasek - ur. w 1937 w Warszawie. Wrażliwością i typem języka poetyckiego zbliżony do poetów Nowej Fali, choć od nich starszy. Debiutował jako poeta na łamach miesięcznika „Poezja” w 1966 roku; jego pierwszy zbiór wierszy Godzina jastrzębi ukazał się w 1970 roku. Współpracował z wieloma czasopismami literackimi (m.in. z „Poezją”, „Orientacjami”, „Twórczością”, „Nowym Wyrazem”, „Literaturą”) publikując wiersze, artykuły, eseje, recenzje i tłumaczenia. Pracował w miesięcznikach
literackich i w Polskim Radiu; opracowywał zbiory poezji oraz wydania antologii poezji polskiej, popularyzując twórczość innych poetów. Do nagrody im. Wisławy Szymborskiej nominowany za tom poetycki wydany w 2012 roku przez Instytut Mikołowski.
(Materiały prasowe)
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
16:18
Minister cyfryzacji: dzięki fabryka sztucznej inteligencji w Krakowie będzie ratować życia
-
15:56
"Kino gloryfikuje młodość, ale potrzeba miłości i seksualność towarzyszą nam przez całe życie"
-
15:23
Pogrzeb Tadeusza Jakubowicza. „Żegnamy przede wszystkim dobrego człowieka”
-
14:57
"Kino gloryfikuje młodość, ale potrzeba miłości i seksualność towarzyszą nam przez całe życie"
-
14:47
Wierzby rosochate, a w nich diabły rogate
-
14:42
„Budowniczy mostów pokoju”. Historyk wspomina Tadeusza Jakubowicza
-
13:59
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa działa od 30 lat!
-
13:47
Podejrzany o zabójstwo matki i siostry w Spytkowicach trafi na obserwację
-
13:46
Było nie było… Zbylut Grzywacz w MCK!
-
13:02
Moda w erze konsumpcjonizmu. Fast fashion czy etyka?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze