- A
- A
- A
„Myśli rozbrykane” w Instytucie Cervantesa
Ramón Gómez de la Serna (1888-1963), albo po prostu Ramón - bo tak lubił, by go nazywano - to człowiek, który prawie że własnymi siłami wprowadził europejską awangardę początków XX w. na hiszpańskie salony literackie, sam zaś stał się postacią sine qua non wszelkiej maści obrazoburczych i rewolucyjnych ruchów artystycznych w Hiszpanii przed wojną domową. Octavio Paz uważał go za jednego z najlepszych pisarzy j. hiszpańskiego. Neruda sądził, że zasłużył na literackiego Nobla.Mimo że ukończył prawo, poświęcił się twórczości literackiej. Pracował jako dziennikarz, reporter radiowy, kronikarz cyrkowy, rysownik i aktor. Od 1908 r. kierował pismem Prometeo, gdzie jako jeden z pierwszych w Europie wydrukował własne tłumaczenie Manifestu futurystycznego Marinettiego. Europejskiej awangardzie poświęcił książkę pt. Ismos. Stworzył nową formę ekspresji, słynne greguerie , które zdefiniował równaniem metafora + humor. Od 1915 r. prowadził słynne spotkania literatów w madryckim Café del Pombo, gdzie odczyty wygłaszał np. przebrany za Murzyna lub siedząc na trapezie. Był duchowym bratem dadaistów i futurystów oraz prekursorem surrealizmu. Razem z nim hiszpańską odmianę awangardy, ultraizm, tworzył m.in. Jorge Luis Borges .
Po wybuchu hiszpańskiej wojny domowej w 1936 r., wraz ze swoją żoną, pisarką Luisą Sofovich, wyemigrował do Buenos Aires, gdzie mieszkał do śmierci w 1963 r.
Greguerie , „myśli rozbrykane”, jego najbardziej oryginalne i najbardziej popularne dzieła, które polskim czytelnikom kojarzyć się mogą z „myślami nieuczesanymi” Stanisława Jerzego Leca, to po części konceptualne aforyzmy i krótkie formy poetyckie, które Ramón zaczął pisać na początku XX w. Geniusz de la Serny polega na odkrywaniu fantastycznych analogii i na wykorzystaniu codzienności jako tworzywa twórczego. Dzisiejsze SMS-y i tweety, w których rzeczywistość zostaje skondensowana w kilku znakach, to w prostej linii spadkobiercy greguerii.
Na wystawie zobaczymy oryginalnych 97 rysunków i towarzyszących im poetyckich, zabawnych tekstów, pochodzących z madryckich dzienników Blanco y negro i ABC z kolekcji Muzeum ABC w Madrycie, i dzielą się na kilka serii, które autor zatytułował Cyfry paryskie, Cyfry niemieckie, Cyfry teraźniejsze, Gregueríe ilustrowane i Gregueríe.
Ogród botaniczny jest jedynym miejscem, w którym drzewa noszą wizytówki.
Nie ważne, czy mamy bakterie, czy nie — istotne jest, czy są one wytresowane, czy nie .
Czytelnik, jak kobieta, najbardziej kocha tego, kto najlepiej go oszukał.
Próbowałem popełnić samobójstwo i o mało co bym się nie zabił.
Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
22:13
Ostatnie jesienne zdjęcia Tatr?
-
21:15
Co dalej z trasami Pychowicką i Zwierzyniecką?
-
17:53
Klucze będą miały obwodnicę. Trzeba tylko wybrać najlepszy wariant
-
17:13
Nie będzie tramwaju wzdłuż tras Pychowickiej i Zwierzynieckiej
-
16:38
Kraków: tragiczny wypadek na os. na Lotnisku
-
16:37
Historia, która żyje w tobie. Czy wiesz, kim byli twoi przodkowie?
-
16:28
Mieszkania kontenerowe dla uchodźców z Ukrainy. Pierwsze będą w Dąbrowie Tarnowskiej
-
15:11
Historia, która żyje w tobie. Czy wiesz, kim byli twoi przodkowie?
-
14:54
"Przestańmy torturować zwierzęta". Radne przekazały prezydentowi Krakowa petycję w sprawie dorożek
-
14:46
Rozpoczęła się procedura odwołania komendata wojewódzkiej policji w Krakowie
-
14:48
Skąd się wzięła piękna, złota, polska jesień?
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze