- Zapraszamy nie tylko do oglądania sztuki on-line, ale również do jej kreatywnego wykorzystywania. Wystarczy wejść na naszą stronę, wybrać jakieś dzieło sztuki i kreatywnie je przerobić. Efekt publikujemy na Instagramie, pamiętajmy o dodaniu #otwartezbiorymnk" - podkreśla Dagmara Marcinek z Muzeum Narodowego.
Konkurs trwa do 31 marca. Najciekawsze pomysły zostaną nagrodzone.
Muzeum on-line to kolekcja dostępna za darmo na www.zbiory.mnk.pl. Znajduje się tam ponad 130 tys. dzieł sztuki m.in.: "Dama z gronostajem" Leonarda da Vinci, "Krajobraz z miłosiernym Samarytaninem" Rembrandta, obrazy polskich twórców: Wyspiańskiego, Malczewskiego, Boznańskiej. Zdjęciom obrazów, rzeźb, grafik, fotografii i wyrobów rzemiosła artystycznego - towarzyszą merytoryczne opisy, a także eseje przedstawiające je w szerszym kontekście historii sztuki. Dzieła można nie tylko łatwo wyszukać przez tytuł, autora czy słowo kluczowe, ale także poprzez zaproponowane przez MNK galerie tematyczne, np. "Malarstwo Młodej Polski", "Sztuka Dalekiego Wschodu" czy "Najcenniejsze". Portal został przygotowany w polskiej i angielskiej wersji językowej. Jest przystosowany do potrzeb osób z dysfunkcjami wzroku.
Z kolei pod adresem www.imnk.pl prezentowane są trzy muzealne galerie stałe (Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Galeria Sztuki Polskiej XX wieku oraz "Broń i barwa w Polsce") oraz archiwalna wystawa "Stanisław Wyspiański Teatr Ogromny" zorganizowana na przełomie 2007/2008, która była zalążkiem tego projektu.
Zwiedzający mogą też skorzystać z zasobów Biblioteki Cyfrowej z kolekcji Biblioteki MNK i Biblioteki Książąt Czartoryskich (https://cyfrowe.mnk.pl/dlibra).
Dzięki współpracy z Google Arts & Culture pięć oddziałów MNK: Gmach Główny, Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego z Pawilonem Józefa Czapskiego, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Muzeum Dom Jana Matejki i Muzeum Karola Szymanowskiego w Willi "Atma" można zwiedzać bez wychodzenia z domu. MNK jest także aktywne w mediach społecznościowych.
(Magdalena Zbylut-Wiśniewska, PAP/ek)
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.