Tytuł: Poradnik pozytywnego myślenia
Wydawnictwo Otwarte, Kraków 2013
Wbrew temu co w tytule, nie jest to poradnik. Ale jeśli mamy właśnie złe dni, wiosenne przesilenie, albo po prostu nam nie idzie, to rzeczywiście lektura tej książki wprawi nas w dobry nastrój.
To historia Pata, mężczyzny w średnim wieku, którego poznajemy, gdy opuszcza klinikę psychiatryczną. Powoli, bardzo powoli dowiadujemy się, dlaczego tam trafił. Przyczyną na pewno była jego żona, z którą nie ma teraz kontaktu, mało tego ma zakaz zbliżania się do niej. Pat jest jak duże dziecko, niewiele pamięta ze swojej przeszłości, mieszka teraz z rodzicami: nadopiekuńczą matką i nie akceptującym nowej sytuacji ojcem. Jest też brat, który wprowadza Pata z powrotem w dorosłe życie, szukając mu partnerki. Pojawia się Tiffany, równie dziwna jak Pat, z mroczną, niejasna przeszłością i zupełnie niepoukładaną teraźniejszością.
Ale Pat obsesyjnie myśli o Nikki, o swojej żonie, bez niej życie nie ma sensu i Pat wierzy, że jeśli będzie się stosował do zaleceń lekarzy, robił brzuszki, łykał tabletki i czytał książki, to Nikki do niego wróci. Dla niego nowe życie to film. I wierzy w jego happy end.
Pogodnie, z czułością, zabawnie opowiedziana historia, która może się zdarzyć każdemu z nas. Bo, jak pokazuje nam autor, nie dbamy o swoje związki, nie pielęgnujemy ich, zapominamy o swoich bliskich, a kiedy chcemy je ratować za wszelką cenę, bywa za późno. Tak dramatyczna historia jak Pata, nie zdarza się każdemu, ale czy na pewno wiemy, jak zachowamy się kiedy zdradzi nas ukochana osoba? Jak rozładujemy emocje? Jak zachowa się nasza psychika?
Na początku prosta, infantylna narracja chorego psychicznie Pata lekko irytuje, potem poddajmy się jej i kibicujemy mu, wierząc ,że szczęśliwy koniec jest możliwy. Chociaż zupełnie inny, niż wyczekiwany przez Pata...
Znakomita, niebanalna, obfitująca w zabawne sceny historia o miłości z nietuzinkowymi bohaterami głównymi i całą galerią świetnych postaci drugoplanowych.
Na podstawie powieści „Poradnik pozytywnego myślenia” powstał film pod tym samym tytułem. Film zebrał osiem nominacji do Oscara.
Barbara Gawryluk