Od wielu lat 15 sierpnia kojarzy się w Krakowie nie tylko z rocznicą zwycięskiej bitwy i świętem, ale i pierwszym dniem festiwalu.
Nieszpory Maryi Panny Claudia Monteverdiego zabrzmiały już podczas " Muzyki w Starym Krakowie" w 1999 r. - Stanisław Gałoński poprowadził wówczas kilka połączonych europejskich zespołów, wśród solistów znalazł się słynny Paul Esswood a koncert został zarejestrowany na płycie.

W czwartek to wielkie, trwajace aż półtorej godziny dzieło, składające się z psalmów, hymnów, motetów i końcowego Magnificat wykonał, również międzynarodowy zespół, Collegium Zieleński. Powołał go do życia Stanisław Gałoński, by zarejestrować Opera Omnia wielkiego kompozytora ,zwanego polskim Monteverdim.

Dzieła Zieleńskiego wydano w Wenecji w 1611 r,. rok wcześniej swoje nieszpory maryjne stworzył Monteverdi. Oba dzieła są przełomowe - to synteza renesansu polączona z wizjonerską wizją baroku.

Opera Omnia wydano w Wenecji, to tam - w tym samym czasie - stanowisko maestro di capella Bazyliki św. Marka objął Claudio Monteverdi. Nieszpory są dziełem religijnym, ale kompozytor pisał je w momencie szczególnym, po śmierci żony - stąd może obok liturgicznego porządku pojawia się czysto świecka ekspresja i emocjonalność. W swojej książce o Monteverdim Ewa Obniska napisała, że " podobnego dzieła - zarazem monumentalnego i autentycznie intymnego, łączącego subtelny liryzm z wystawnym splendorem i okazałością, mistyczną inspirację z gorącą zmysłowością - nie ma w całym baroku."

Piękny początek festiwalu - czekamy na kolejne koncerty,,.

Beata Penderecka